رعنااستوری

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان (قسمت آخر)

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

تنها نظاره‌­گر باشید

راه حل هوشمندانه‌­ای وجود دارد، اینکه تنها نظاره‌­گر باشید.

سارا کانون از کنتیکت می‌­گوید: وقتی که داشتم به پسرم آموزش می­‌دادم، از توالت بچه‌گانه و حتی از صندلی‌هایی که روی توالت معمولی سوار می‌شوند، استفاده نمی‌­کرد، به جای اون به پیشنهاد مربی مهدکودکش، بهش اجازه دادیم که روی توالت معمولی بشینه. اما  به صورت وارونه. من فقط نگاه می‌­کردم. خیلی عجیب به نظر می‌رسه، ولی وقتی رو به پشت توالت می‌­نشست، احساس امنیت می‌­کرد ( نه اینکه حس کنه الان میفته داخل توالت) و حتی به کمک هم نیاز نداشت چون این‌کار به طور خود به خود بهش کمک کرده‌ ­بود. این‌جوری اون می‌تونست که فقط روی دستشویی‌ ­رفتن تمرکز کنه و همین مسئله بهش کمک می­کرد”.

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

یک نمایش اجرا کنید

ادرار و مدفوع کردن بیرون از منطقه‌­ی امن (که به آن پوشک می‌­گویند) برای یک بچه کار بسیار دشوار و گاهی وحشتناکی است. دانا دورفمن دکترای روان‌درمانی کودکان، پیشنهاد می‌­کند که برای رفع این مشکل، از نمایش استفاده کنید.

“اجرای نمایشی که در آن عروسک‌ها و حیوانات به دستشویی می­‌روند به کودک کمک می‌­کند که بر ترس‌ها و اضطراب‌اش غلبه کند. اینکار باعث می‌­شود که از این بلاتکلیفی دربیاید.”

دکتر دورفمن پدرها و مادرها را تشویق به شرکت در این نمایش می‌­کند. “والدین می­‌توانند نقشی رو در این نمایش به عهده بگیرند و احساسات بچه خودشون رو به نمایش بذارند؛ مثلا: من نمی‌خوام که توی توالت پی‌­پی کنم، توالت خیلی سر و صدا می‌­کنه.بعد از اون بچه می­تونه که نقش حامی و پشتیبان رو برای والدین و عروسکها بازی کنه

آموزش دستشویی رفتن به کودکان

شیر آب رو باز نگه ­دارید

وقتی که پسرم هفده ماهه شد، هر عصر که داشتم حمام رو براش آماده می­‌کردم، روی توالت می‌­نشوندمش. صدای آب مثل یه محرک براش عمل می­کرد و در عرض چند روز ما موفق به آموزش اون شدیم. من به همین روند ادامه دادم و هر عصر همون کار رو تکرار کردم. به آرومی شروع کردم به اضافه کردن زمان‌های دیگه‌­ای در روز برای توالت بردن. من برای سه تا بچه‌ا­م این روش رو استفاده کردم و موفق بودم در این کار.

شانون، مریلند

 

آموزش دستشویی رفتن کودکان

قسمت قبلی

Leave a comment

error: