مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان (قسمت دهم)

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

انتخاب جایزه­‌ها باید خلاقانه باشد

والدین اغلب متوجه می‌­شوند که بچه‌­های پسر و دختر نسبت به جایزه‌­ها واکنش متفاوتی نشان ­می‌­دهند.

دخترها:  آن­ها در تمام طول مدت آموزش دستشویی ­رفتن فقط یک نوع جایزه را دوست دارند، خواه یک برچسب باشد یا یک تکه شکلات.

پسرها: پدرها و مادران پسرها می‌­دانند که باید تمام توجه و وقت و انرژی‌شان را برای آنها بگذارند. وقتی به آنها دستشویی­رفتن را آموزش می‌­دهید هم به همین شکل است. آنها خیلی زود از جایزه­‌هایشان خسته می‌­شوند. یک آب­نبات کوچک که امروز برای او خیلی خوشحال­‌کننده است، در روز بعد باید با یک لیوان شیرکاکائو جایگزین شود. همیشه مجموعه‌­ای از جوایز را در نظر داشته‌­باشید؛ مانند: غذاها، برچسب‌ها، کتاب‌ها، اسباب­‌بازی‌ها یا حتی قول یک سفر به موزه‌­ی بچه­‌ها، به سینما و یا فروشگاه اسباب‌­بازی­‌فروشی.

مقاله آموزش دستشویی رفتن

 

پدر می‌­تواند نحوه­‌ی دستشویی رفتن را به نمایش­ بگذارد

وقتی به بعضی از بچه‌­ها دقیقا نشان‌­ دهید که آنها باید در توالت چه‌­کاری انجام دهند، عملکرد بهتری خواهند ­داشت.

دختران: آنها می‌­توانند مادر خود را تماشا کنند، و پدر معمولا در این مرحله از آموزش دخترش وارد نمی‌­شود.

پسران: حالا پدر می‌­تواند وارد ماجرا شود. پسران می‌­توانند رفتن پدر به دستشویی را تماشا کنند. در حین آموزش خود پدر می‌­تواند روی توالت به حالت دستشویی کردن بنشیند تا پسر هم دلش بخواهد که مثل پدر باشد و مثل او عمل کند، و به همین شکل تمام مراحل را یاد بگیرد.

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

صبر و علاقه رو به کاهش می­رود

در آموزش دست­شویی ­رفتن وقتی به مبحث صبر و علاقه‌­مندی می‌­رسیم باز متوجه تفاو‌‌‌ت‌هایی بین پسران و دختران می‌­شویم. مهم‌ترین چیزی که باید به یاد داشته‌ ­باشید این است که صبور باشید و علاقه‌مندی خودتان را از دست ندهید، چون ممکن است آموزش دستشویی رفتن برای همه به یک تجربه‌­ی تلخ تبدیل شود.

 

دختران: شنیده­‌اید که دخترها زودتر از پسرها به بلوغ می‌­رسند، و شاید به همین دلیل دختر شما حین آموزش زمان بیشتری را روی توالت می‌­نشیند. او می­خواهد بگوید که بزرگ­ شده‌­است، او به هنگام نشستن روی توالت بسیار صبور است و علاقه‌­ی بیشتری به یادگیری نشان­ می‌­دهد.

پسران: بسیاری از پسران فکر می‌­کنند که کارهای مهم‌تری دارند که انجام بدهند، تا اینکه دستشویی‌­ رفتن یاد بگیرند، بنابراین علاقه و صبرشان خیلی زودتر افت می‌­کند. آنها حتی ممکن است که در ابتدا علاقه­‌ی زیادی به این کار نشان دهند ولی در نهایت علاقه‌­شان را از دست می‌­دهند. بسیار مهم است حواستان به این باشد که چه زمانی آموزش شما کسل کننده شده است و دیگر فایده ای ندارد؛ در این حالت لازم است  روش‌های خود را تغییر دهید یا حتی برای مدت زمانی آموزش را به بعد موکول کنید.

مقاله آموزش دستشویی رفتن به کودکان

اتفاق‌هایی که بیشتر رخ خواهد داد

به‌یاد داشته باشید: ممکن است دخترها و پسرها مدت زمان زیادی بعد از اینکه آموزش دیده‌اند هم در لباس خود دستشویی کنند. در این حال  لازم است که آنها به همراه شما لباس‌های خود را عوض کنند و خود را تمیز کنند.نسبت به دخترها، برای پسران این کار (از پوشک گرفتن کودک) زمان بیشتری نیاز دارد.

دختران: اغلب دخترها دوست ندارند که کثیف باشند، آنها خیلی زود دستشویی‌ ­رفتن را یاد می­‌گیرند. هر لحظه ممکن است که آنها در لباس خود دستشویی کنند، اما وقتی دخترها مراحل ابتدایی دستشویی‌ ­رفتن را یاد بگیرند، آنها را در خاطر نگه می­دارند.

پسرها: آنها خیلی بیشتر از دخترها لباس خود را کثیف می‌­کنند. برای خیلی از آنها حتی اهمیتی ندارد اگر با لباس خیس و کثیف در اتاق راه بروند و بازی کنند. برای این اتفاقات خود را آماده کنید و لباس تمیز و وسایل تمیزکاری را فراهم کنید.

به یاد داشته باشید که جدای از جنسیت فرزندتان، نباید بر اثر این اتفاقات ناراحت شوید، و نباید فرزندتان را سرزنش کنید، زیرا اگر یادگیری دستشویی‌ ­رفتن به یک تجربه‌­ی تلخ تبدیل شود، فرزند شما چندین گام به عقب بر می‌­گردد.

مقاله آموزش دستشویی رفتن

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی      قسمت بعدی