رعنااستوری

مقاله دروغگویی در کودکان (قسمت پنجم)

به کودکتان بگویید انتظار ندارید هیچ‌وقت اشتباه نکنند

والدین همچنین می‌توانند با یادآوری اینکه انتظار ندارند کودک همیشه کامل و بی‌عیب و نقص باشد، او را ترغیب و تشویق به راستگویی کنند. والدین می‌توانند بگویند “می‌خوام ازت سوالی بپرسم و ممکنه جوابش چیزی باشه که می‌دونی دوست ندارم بشنوم. اما یادت باشه تو و رفتارت از هم جدا هستید و هر اتفاقی بیفته من همیشه دوستت دارم و آدم‌ها گاهی اشتباه می‌کنن. بنابراین ازت می‌خوام صادقانه بهم جواب بدی؛ با دادن چنین فرصتی به کودک، ممکن است کودک دست از دروغگویی بردارد

دروغگویی در کودکان.

به کودکان دارای ADHD فرصت بیشتری برای فکر کردن بدهید.

دکتر بردی می‌گوید: کودکان دارای اختلال بیش‌فعالی و نقص‌توجه که رفتارهای تکانشی و بدون فکر دارند، پیش از جواب دادن به سوال شما، نیاز به زمان بیشتری برای تفکر دارند. رفتارهای ناشی از تکانش در کودکان دچار این بیماری، می‌تواند در خانه و مدرسه مشکل‌ساز باشد. مثلا معلم از کودک می‌پرسد که آیا تکالیف‌اش را تمام کرده است و کودک به سرعت و بدون اینکه حتی به دفترش نگاه کند پاسخ مثبت می‌دهد. در چنین حالتی باید به کودک آموزش داده شود که پیش از پاسخگویی تکالیف‌اش را چک کند.

دروغگویی در کودکان

نکته: بیماری ADHD  چیست؟

حتما این روزها شنیده‌اید که بسیاری از والدین کلمه بیش‌فعال را برای کودک خود به کار می برند. بیماری ADHD  در واقع بیماری بیش‌فعالی و کم‌توجهی است. بدین معنی که کودکی که دچار این مشکل است، ممکن است سه‌نشانه‌ی مختلف عدم توانایی در توجه کردن(بی‌توجهی) ، بی‌قراری و عدم‌توانایی در آرام گرفتن (بیش فعالی)، انجام عکس العمل‌های ناگهانی (رفتار تکانشی) را به طور همزمان یا جداگانه از خود نشان دهند.

دروغگویی در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی     قسمت بعدی

Leave a comment

error: