رعنااستوری

مقاله دروغگویی در کودکان (قسمت دوم)

امتحان کردن یک رفتار جدید

از نظر دکتر رز یکی از دلایلی که ممکن است کودکان به دروغگویی روی آورند، می‌تواند تمایل کودکان به امتحان کردن رفتارهای جدید و کشف نتیجه آنها باشد.

او می‌گوید: آنها با خود فکر می‌کنند اگر در مورد مسئله‌ای دروغ بگویند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ “دروغ گفتن چه نفعی برای من دارد؟ آیا می‌توانم با دروغ گفتن از دردسر نجات پیدا کنم ؟” همواره سوال‌هایی این‌گونه در ذهن کودک ایجاد می‌شود.مقاله دروغگویی در کودکان

تقویت عزت‌نفس و تائیدشدن از سوی دیگران

کودکانی که اعتماد به نفس پائینی دارند ممکن است برای اینکه خود را جذاب، خاص یا باهوش جلوه دهند دروغ بگویند. این کودکان می‌خواهند با این کار ظاهرا عزت‌نفس خود را تقویت کنند و در چشم دیگران خوب و خواستنی باشند.

برای مثال یکی از مراجعین دکتر رز، کودک کلاس هشتمی بود که در ۸۰ درصد مواقع در مورد خود و توانایی‌هایش اغراق میکرد. ” کودک از اتفاقات و تجربیات غیر محتملی صحبت می‌کرد که قابل باور نبودند” مثلا می‌گفت به یک مهمانی رفته و با ورود او همه حاضرین شروع به تشویق او کردند.

مقاله دروغگویی در کودکان

بی علاقه‌گی به جلب توجه

کودکان مضطرب یا افسرده ممکن است درباره علائم یا حالت‌های ظاهری و درونی خود دروغ بگویند تا آنها را کم اهمیت جلوه دهند؛ یا ممکن است مشکلات خود را انکار کنند. مثلا بگویند” نه، من دیشب خوب خوابیدم”؛ زیرا دوست ندارند دیگران را نگران کنند.

مقاله دروغگویی در کودکان

صحبت‌کردن پیش از فکرکردن

دکتر کارول بردی، روانشناس بالینی و نویسنده مجله ADDitude که با بسیاری از کودکان دارای اختلال نقص‌توجه و بیش فعالی (ADHD) کار کرده است، می‌گوید: دروغگویی این کودکان ممکن است ناشی از  تکانش‌گری باشد. ” یکی از نشانه های بیش‌فعالی تکانشی، حرف زدن پیش از فکر کردن است. بنابراین مشکل دروغگویی در این کودکان شایع است.”

گاهی اوقات کودکان واقعا تصور می‌کنند که کاری را که باید، انجام داده‌اند و ناخواسته دروغ می‌گویند. مثلا  کودک واقعا فراموش می‌کند کاری را انجام دهد : ” راستش دکتر بردی من فکر می‌کردم تکالیفم رو انجام دادم، واقعا این‌طور فکر می کردم. فراموش کرده بودم که تکلیف اضافی هم دارم” . در چنین مواردی می‌توان به کمک تکنیک‌هایی مانند لیست تکالیف روزانه، زمان‌بندی و دفتر برنامه‌ریزی، مشکل را حل کرد.

مقاله دروغگویی در کودکان

 

 

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی         قسمت بعدی

Leave a comment

error: