رعنااستوری

مقاله بهترین عادات برای کودکان (قسمت آخر)

مقاله بهترین عادات برای کودکان

مقاله بهترین عادات برای کودکان (قسمت آخر)

عادات سلامتی و بهداشت

شستن صحیح دست‌ها

کودکان باید نحوه صحیح شستن دست‌ها را یاد بگیرند و عادت کنند که در روز چندین بار دست‌هایشان را بشویند.

دست ها باید قبل و پس از صرف غذا،  پس از برگشتن از مدرسه یا زمین بازی، پس از عطسه کردن، دست زدن به حیوانات و پس از رفتن به دستشویی به دقت شسته شوند.

 آموزش نکات بهداشتی باید از سنین خیلی پائین آغاز شود. به کودکان یاد بدهید دست ها را با آب گرم و صابون بشویند، آنها را خوب به هم بمالند و پشت دست ها را نیز فراموش نکنند. سپس دست ها را  آب‌کشی و با حوله تمیز خشک کنند.

مقاله بهترین عادات برای کودکان

پیشنهاد:

  • برای آموزش کودکان در سنین پایین می‌توانید از بازی‌های مختص به این موضوع استفاده کنید.
  • می‌توانید کودک را هنگام تهیه شوینده‌ها با خود ببرید و از او بخواهید تا شوینده دست را انتخاب کند. این‌گونه او متوجه اهمیت شستشو می‌شود.
  • کودکان از ما الگوبرداری می‌کنند، در خانه کافی است پدر و مادر قبل از وعده غذایی یا هنگام خروج از دستشویی و … به طور مشخص در حضور کودک، اقدام به شستشوی دستان خود کنند و در مورد تمیزی دست با یکدیگر صحبت کنند. شنیدن و دیدن مکرر این موضوع، می تواند عادت شستشوی دستان را در کودک نهادینه کند. 
  •  مقاله بهترین عادات برای کودکان

استفاده از دستمال کاغذی

کودکان باید یاد بگیرند که هنگام عطسه و تمیز کردن بینی از دستمال کاغذی استفاده کنند و بلافاصله آن‌را در سطل زباله بیندازند. زیرا بعضی میکروب ها و ویروس می‌توانند تا ساعت‌ها روی دستمال کاغذی زنده بمانند.

 

استفاده از وسایل شخصی

کودکان باید از سنین پائین بیاموزند که هیچ گاه برخی از وسایل شخصی خود را با سایرین و حتی خواهر و برادرشان شریک نشوند. وسایلی مانند مسواک، شانه، لیوان، چنگال، نی، پلاک ارتودنسی و حتی اسباب‌بازی‌هایی مثل سوت نباید به طور مشترک استفاده شوند.

پی نوشت:

  • عادتهای سالم و خوب همانطور که در کودکی در وجود فرزندان ما نهادینه می‌شوند ، به همان اندازه هم در فضای خانه یادگیری آنها ساده‌تر است. کافی است که پدر و مادر یا افرادی که کودک ساعات زیادی در کنار آنهاست، نکات بهداشتی را رعایت کنند. کودک با تماشای آنها بسیاری از نکات را یاد می‌گیرد. صحبت کردن در مورد نکات بهداشتی و دلیل رعایت آنها می‌تواند کمک شایانی به یادگیری نکات بهداشتی و تربیتی کند. البته فراموش نکنیم که هیچ‌گاه از تحکم و زور برای آموزش یک رفتار صحیح استفاده نکنیم چرا که نتیجه عکس می‎دهد. هوشیار باشید و بدانید که حتی کودکان شیطون و پرتحرک در ساعات بازی و شیطنت، شاهد رفتار ما هستند و کلمات ما را می‎شنوند، پس هیچ‌گاه تصور نکنید که کودکتان متوجه رفتار شما نیست.
  • مقاله بهترین عادات برای کودکان

قسمت قبلی

 

error: