رعنااستوری

مقاله ده علت بدغذایی در کودکان و راه‌کار رفع آن _ (قسمت آخر)

مقاله ده علت بدغذایی در کودکان و راه‌کار رفع آن

مقاله ده علت بدغذایی در کودکان و راه‌کار رفع آن _ (قسمت آخر)

 

9) میان‌وعده

کودکانی که بین وعده‌های اصلی ریزه‌خواری می‌کنند یا در طول روز چندین میان‌وعده مصرف می‌کنند، ممکن است دیگر برای وعده‌ی اصلی اشتها نداشته باشند. به همین دلیل نظم دادن به مصرف میان‌وعده اهمیت زیادی دارد.

مقاله ده علت بدغذایی در کودکان و راه‌کار رفع آن

راه حل

خوردن میان‌وعده حتما باید طبق برنامه بوده و زمان مشخصی داشته باشد. میان وعده‌ها باید محدود به یک یا دو خوراکی انتخاب شده توسط والدین مثل ماست، میوه، پنیر و بیسکوییت باشد. کودکان نباید معده خود را با میان وعده پر کنند. در این صورت غذای کافی نمی‌خورند و نظم و انضباط را نیز یاد نمی‌گیرند. این نه تنها برنامه وعده‌های غذایی خانواده را به هم می‌ریزد؛ بلکه به مرور زمان می‌تواند باعث سوء‌تغذیه شده و همچنین بر ارتباط کودک با غذا تاثیر منفی بگذارد. میان‌وعده‌های سالم را در می‌توانید لیستی از میان وعده‌های سالم تهیه کنید و در اختیار فرزندتان قرار دهید تا برای روزهای مختلف از بین آنها انتخاب کند. انواع آجیل (به شرطی که شور نباشد)، میوه، کیک‌ها و شیرینی‌های خانگی، آب‌میوه‌های طبیعی و … می‌تواند ایده‌های خوبی برای میان‌وعده کودک باشد. اگر کودک شما نیاز به مصرف پودرهای تقویتی دارد، (در صورت تایید دکتر) ترکیب این پودرها همراه آب‌میوه‌های سالم و یا شیر می‌تواند ایده خوبی برای میان‌وعده فرزندتان باشد.

مقاله ده علت بدغذایی در کودکان و راه‌کار رفع آن

۱۰) خستگی

ممکن است کودک شما آنقدر خسته باشد که نتواند چیزی بخورد. بعد از یک روز طولانی که با بازی و رفتن به مهد کودک سپری شده است، بعضی بچه ها انرژی کافی برای بلند کردن قاشق را هم ندارند. اگر کودک بهانه گیری می‌کند، راحت به گریه می‌افتد و چشم‌هایش را می‌مالد یا علائم کمبود انرژی دارد، به احتمال زیاد خیلی خسته است.

مقاله ده علت بدغذایی در کودکان و راه‌کار رفع آن

راه حل

آنها را به غذا خوردن پیش از رفتن به رختخواب تشویق کنید و به آنها یادآوری کنید که برای وعده بعدی تا صبح باید صبر کنند. اگر نتوانستند به اندازه کافی غذا بخورند، نیازی به نگرانی نیست. چون روز بعد با خوردن غذای بیشتر، جبران می‌کنند. پیشنهاد شخصی من این است که اگر کودک شما با زبان خودش می‌گوید که گرسنه است ولی توانایی کمی برای خوردن غذا دارد، سعی کنید غذا خوردن را برای او ساده کنید. مثلا بجای اینکه کتلت جلوی فرزندتان قرار دهید تا خودش لقمه بگیرد، شما برایش ساندویچ درست کنید. و هرگز با قراردادن حجم تعدادی غذای مختلف گیج نکنید.

اگر کودک شما هر شب موقع شام خسته است، شاید به یک چرت کوتاه در بعد از ظهرها نیاز دارد. همچنین می توانید شام را زودتر صرف کنید. اما قبل از هر اقدامی دلیل خستگی بیش از حد کودک را کشف کنید و اقدام به رفع آن نمایید. اگر کودک شما بعضی مواقع خسته است، مشکلی برای سلامت او ایجاد نمی شود. اما خستگی های مفرط و پیاپی در کودکان قطعا دلیلی دارد و اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال کودکانی که از فقر آهن رنج می برند، عموما دچار خستگی و بی حالی هستند.پس اگر کودکتان دایم خسته و بی حال است با یک پزشک مشورت کنید.

مقاله ده علت بدغذایی در کودکان و راه‌کار رفع آن

پی نوشت: آگاهانه رفتار کنید. کودکتان، ویژگی‌ها و ژنتیک کودکتان را بشناسید و رفتاری مطابق فرزند خود انتخاب کنید. هرگز در حضور فرزندتان در مورد عادات غذایی غلط فرزندتان سخن نگویید. به کودک خود برچسب نزنید. شما با چند راهکار ساده و کمی درایت قادرید عادات غذایی فرزند خود را تغییر دهید و اصلاح کنید.  هر چند وقت یکیار غذایی جدید و متفاوت را تست کنید و از کودکانتان برای طبخ و اماده سازی آن غذا کمک بگیرید.

و

بدانید که عادات سالم غذایی باید اول در خانواده شما نهادینه شود تا تاثیری ماندگار بر فرزندتان بگذارد.

قسمت قبلی

 

error: