رعنااستوری

مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان _ (قسمت آخر)

در مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان _ (قسمت آخر)

۲۱. آنها را تشویق کنید احساسات‌شان را ابراز کنند.

وقتی احساسات کودک را نادیده می‌گیرید یا بابت آنها کودک را سرزنش می‌کنید، این پیام را به او می‌دهید که احساساتش بی‌اهمیت هستند و او در نهایت به این نتیجه می‌رسد که خودش نیز بی ارزش است.

کودکان را تشویق کنید هم احساسات منفی و هم احساسات مثبت‌شان را ابراز کنند و به آنها کمک کنید در مورد آنها صحبت و با روشهای درست آنها را حل کنند. حرکت به کودک خود واژه ” تو دیگه بزرگ شدی، نباید گریه کنی” یا “مرد که گریه نمی‌کنه” و… را نگویید. گریه کردن ویژگی انسان است و خواه ناخواه کودک شما خواهد گریست. پس هیچ‌گاه با این جملات هویت و شخصیت او را زیر سوال نبرید. تلاش کنید که به او کمک کنید دلیل ناراحتی خود را بیان کند و به دنبال راه‌کاری صحیح برای از بین بردن آن احساس منفی باشد.

در مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

۲۲. مطمئن شوید که کودک می‌داند شما از عمل یا رفتار او ناراحتید نه از خودش.

گاهی ناراحت شدن از کودکان یا دانش آموزان‌تان اجتناب ناپذیر است، باید از بعضی رفتارهای بچه‌ها انتقاد کنید و به آنها بفهمانید که رفتارهای نادرست عواقبی دارند.

اما نباید شخصیت او را زیر سوال ببرید. باید این مسئله را برای او روشن کنید که از رفتار یا کار او ناراحتید نه خود او. انتقاد شما باید به عمل یا رفتار نادرست کودک اشاره کند نه به خود او. مثلا نباید بگویید ” تو خیلی تنبلی” یا ” چرا اینقدر دست و پا چلفتی هستی؟”.

در مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

 

23. سعی کنید اطرافشان را با افراد مثبت و با اعتماد به نفس پر کنید. ( از جمله دوستان‌شان)

هرچقدر کودک بیشتر با افراد مثبت و با اعتماد به نفس در ارتباط باشد، احتمال اینکه خود نیز مانند آنها شود بیشتر است.

والدین باید برای فرزند خود الگوی یک انسان قوی باشند و همچنین سعی کنند دوستان کودک، بچه‌های با اعتماد به نفس، مثبت و مشوق باشند نه اینکه روحیه او را تضعیف کنند.

معلمین نیز می‌توانند برای شاگردان خود الگوی خوبی باشند و به آنها مهربانی و کمک به یکدیگر را بیاموزند.

در مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

 

24. در جایی از خانه یا کلاس افتخارات و دستاوردهای او را به نمایش بگذارید.

می‌توانید احساس غرور خود را بابت دستاوردهای کودک، با به نمایش گذاشتن افتخارات او در خانه یا مدرسه، مثل نمرات خوب، کارهای هنری، جوایز، گواهینامه‌ها، تصاویر کودک در تیم ورزشی یا سایر فعالیت‌ها و غیره نشان دهید.

این افتخارات، نشان دهنده تلاش و اراده کودک هستند و به خصوص در مواقع شک، به او اعتماد به نفس می‌دهند.

در مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

 

25.یک عالمه بغل!

محبت فیزیکی، پیام عشق، پذیرش و تعلق به کودک می‌دهد و باعث شادی و اعتماد به نفس کودک می‌شود.

والدین و معلمین بچه‌های کم سن و سال‌تر می‌توانند با به رفتارهای صمیمانه کوچک مثل بر هم زدن موها، زدن به پشت یا شانه، ” بزن قدش” و در آغوش گرفتن به آنها احساس ارزشمندی و اهمیت بدهند.

سخن آخر: کودک شما یک انسان است. او منحصر به فرد است و ویژگی‌هایی دارد که خاص اوست. او شبیه هیچ کسی در دنیا نیست.ویژگی‌ها و شاخص‌های ژنتیکی او را معیار سنجش و یا مقایسه او قرار ندهید. او را با هیچ‌کس مقایسه نکنید. او را همین‌گونه که هست باور کنید و اجازه دهید که او نیز خود را باور کند. به او کمک کنید علائق خود را بشناسد. به او کمک کنید درک صحیحی از نقاط قوت و ضعف خود پیدا کند. اجازه دهید او زندگی را در نوع خود و با روش خود زندگی کند. به جای فرستادن کودک به کلاسهای متعدد و ایجاد خستگی مفرط و در نتیجه احساس ناکامی در کودک، زمینه شناخت کودک توسط خودش رو فراهم بیارید و کمک کنید در مسیر استعدادها، توانایی‌ها و علایقش حرکت کند. مهارت‌های اجتماعی و زندگی را به او بیاموزید و او را برای ورود به دنیا آماده کنید. هرگز هرگز هرگز دیگران را در حضور کودکتان تمسخر و تحقیر نکنید این رفتار هم در کودک شما ترس از مسخره شدن ایجاد می‌کند و هم این رفتار ناشایست در کودکتان نهادینه می‌شود.

در مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

قسمت قبلی

Leave a comment

error: