رعنااستوری

مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان _ (قسمت سوم)

مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان _ (قسمت سوم)

۱۱. کودکان را تشویق به رفتن به کلاس تئاتر کنید

کلاس تئاتر می‌تواند روش بسیار خوبی برای تقویت اعتماد به نفس کودک باشد. امتحان کردن چیزهای جدید به کودکان کمک می‌کند احساس توانمندی کنند. تئاتر به آنها کمک می‌کند با اعتماد به نفس بیشتری در مقابل دیگران صحبت کنند و محدوده امن آن‌ها را گسترش می‌دهد.

والدین و معلمین می‌توانند کودکان را تشویق کنند حداقل برای یک بار تئاتر را امتحان کنند. همچنین معلمین می‌توانند نمایش و ایفای نقش را در فعالیت‌های کلاسی بگنجانند.

انجام بازی‌های پانتومیمی در جامعه کودکان یا مهمانی‌های خانوادگی نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

مقاله راه‌کاارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

 

12. آنها را به شیوه درست تحسین کنید.

غرق کردن کودک در تحسین و تمجید، اثر چندانی در تقویت عزت نفس آنها ندارد، اما تحسین آنها به شیوه درست قطعا می‌تواند به افزایش عزت نفس آنها کمک کند.

تحسین و تشویق باید واقعی و مربوط به یک مسئله خاص مثلا تلاش یا یک رفتار درست در کودک باشد. وقتی کودک را تحسین می‌کنید، تاکید بیشتری بر تلاش داشته باشید، نه نتیجه (مثلا گرفتن نمره ۲۰) یا یک توانایی ثابت (مثل هوش).

به جای جملات کلی مثل ” کارت عالی بود!”، از مثال‌هایی که در ادامه آورده شده، استفاده کنید.

مقاله راه‌کارهای عملی افزایش اعتماد به نفس در کودکان

 

13. اجازه دهید وقتی با دیگران در مورد نقاط مثبت آنها حرف می‌زنید، بشنوند

یک راه ساده و سریع تقویت اعتماد به نفس کودکان، این است که ” تصادفا” بگذارید وقتی در حضور دیگران از او تعریف و موفقیت‌ها و تلاش او را تحسین می‌کنید، بشنود.

گاهی وقتی از کودکان مستقیما تعریف می‌کنید ممکن است باور نکنند. اما وقتی بشنوند که با دیگران در مورد کارهای خوب آنها صحبت می‌کنید، راحت‌تر باور می‌کنند.

 

14. آن‌ها را با دیگران مقایسه نکنید.

از مقایسه کودک با همکلاسی‌ها یا خواهر و برادرش، و گفتن جملاتی مثل “چرا نمیتوانی مثل او رفتار کنی؟ “یا ” ببین خواهرت چه نمره‌های خوبی گرفته است. تو چرا مثل او نیستی؟” پرهیز کنید.

این مقایسه‌ها باعث می‌شود کودک به خود و توانایی‌هایش شک کند و باور کند که نمی‌تواند رضایت شما را جلب یا انتظارات شما را برآورده کند. در نهایت، مقایسه باعث می‌شود کودک اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

مقاله راه‌کارهای عملی افزایش اعتماد به نفس در کودکان

 

15. در کنزل یا مدرسه وظایفی مناسب سنش به او محول کنید.

وقتی کودکان در کارهای خانه کمک می‌کنند یا کارهای کوچک برای شما انجام می‌دهند، احساس می‌کنند کار ارزشمند و مفیدی انجام داده‌اند و این باعث ایجاد حس توانمندی و اعتماد به نفس در او می‌شود.

به کودک خود وظایف روزمره‌ی مناسب سنش باشند بدهید. مثلا مرتب کردن رختخواب، غذا دادن به حیوان خانگی، چیدن سفره، جمع کردن اسباب بازی‌ها و غیره.

معلمین نیز می‌توانند وظایفی چون پخش کردن برگه‌ها یا مرتب کردن وسایل کلاس به دانش آموزان بدهند.

مقاله راه‌کارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی       قسمت بعدی

Leave a comment

error: