رعنااستوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت دوازدهم

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت دوازدهم

  • انتخاب داروی مناسب:  اگر به تشخیص متخصص تصمیم بر مصرف دارو گرفته شد، لازم است به موارد زیر توجه شود.

  • انتخاب دارو برای اختلالات خواب باید با توجه به نوع اختلال صورت گیرد. مثلا داروهای با اثر سریع و نیمه عمر کوتاه برای مشکل در به خواب رفتن استفاده می‌شود. داروهای با نیمه عمر بلندتر و زمان اثر طولانی برای مشکلات مربوط به در خواب ماندن استفاده می‌شوند، اما باعث خماری صبحگاهی، خواب‌آلودگی در طول روز و ایجاد اشکال در عملکرد روزانه می‌شوند. بنابراین هرگز سرخود و بدون مشورت اقدام به دادن داروهای خواب به کودک خود نکنید.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

  • ملاتونین، شکل مصنوعی هورمون ترشح شده توسط غده پینه‌آل به عنوان نشانگر زیستی ساعت بیولوژیک، یک داروی بدون نیاز به نسخه است که برای بیخوابی در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به خصوص برای افرادی که به علت تاخیر فاز دوره شبانه‌روزی دچار بی‌خوابی شده اند سودمند واقع شود. مطالعات نشان می‌دهند که داروی ملاتونین هم برای کودکان دارای اختلالات تکامل عصبی (دارای اتیسم یا ADHD) و هم برای کودکان سالم، موثر و تا حد زیادی قابل تحمل است. شواهد بسیاری نشان می‌دهند که ملاتونین برای حل مشکل به خواب رفتن در کودکان موثر است، در حالیکه شواهد اندکی مبتنی بر تاثیر گذاری آن بر عمیق شدن خواب وجود دارد. با اینکه تاکنون عوارض بلند مدت جدی برای این دارو گزارش نشده است، اما شواهد اندکی برای اثبات آن وجود دارد. یکی از پژوهش‌های انجام شده درباره داروی ملاتونین نشان می‌دهد که محتوای آن ثابت نیست و بیش از ۲۵ درصد نمونه‌های آزمایش شده، حاوی سروتونین که پیش‌ساز هورمون ملاتونین است می‌باشد. (دلیل اختلال خواب در کودکان متفاوت است پس هرگز اقدام به دارودرمانی بدون مشورت با مشاور کودک و پزشک کودک خود نکنید.)

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

  • داروهای آنتی هیستامین بدون نیاز به نسخه مثل دیفن‌هیدرامین معمولا به عنوان آرام بخش استفاده می‌شوند. این داروها در بعضی موارد می‌توانند مفید باشند (بی‌خوابی در سفر، بیماری). اگرچه، به ندرت برای حل مشکلات خواب حاد مناسب هستند، زیرا با مصرف آنها به تدریج در بیمار تحمل دارویی ایجاد می‌شود و در نتیجه نیاز به مصرف دوز بالاتر دارو پیدا می‌کند.
  • از آن‌جایی که مطالعات بالینی بسیار کمی در مورد داروهای مناسب برای درمان بی‌خوابی کودکان انجام شده و هیچ دارویی به طور خاص برای درمان بی‌خوابی در کودکان از طرف FDA مشخص نشده است، شواهد تجربی کافی برای تعیین داروی خواب آور یا آرام بخش بدون نیاز به نسخه برای کودکان وجود ندارد.
  • درمان دارویی باید تحت نظر متخصص فارماکوتراپی، متخصص اختلالات خواب کودکان و یا متخصص اختلالات تکامل عصبی صورت گیرد.

o از آن‌جایی که مطالعات بالینی بسیار کمی در مورد داروهای مناسب برای درمان بی‌خوابی کودکان انجام شده و هیچ دارویی به طور خاص برای درمان بی‌خوابی در کودکان از طرف FDA مشخص نشده است، شواهد تجربی کافی برای تعیین داروی خواب آور یا آرام بخش بدون نیاز به نسخه برای کودکان وجود ندارد.

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

 

error: