رعنا استوری

ترس و کودک (قسمت چهارم)

ترس و کودک

و اما در مقاله ترس و کودک می‌خوانیم

تسکین اضطراب جدایی
برای اینکه شما و کودکان راحت‌تر از این مرحله گذر کنید باید کودک خود را آماده کنید.
راحت‌ترین و بهترین راه انجام  بازی پیکابو با کودک است. حتما بارها و بارها این بازی را بدون دانستنِ دلیل آن با کودک خود کرده‌اید.
کودک و ترس
 روش بازی پیکابو: صورت خود را مقابل صورت کودک بگیرید و دو دست خود را جلوی صورت قرار داده و با گفتن کلمه دالی و خنده توجه کودک رابه خود جلب کرده و دو دست خود را از جلوی صورتتان بردارید.
این کار را می‌توانید با پنهان کردن صورت خود پشت پارچه، عروسک یا هر چیزی انجام دهید. با این بازی کودک شما می‌فهمد که شما حتی اگر برای لحظاتی ناپدید شوید باز خواهید گشت. درطول زمان میتوانید این بازی را به همان قایم باشک تبدیل کنید.
⭕️ کم کم با انجام بازی پیکابو قادر خواهید شد اتاق را ترک کنید و برای دقایقی کودک را تنها بگذارید. حال همسر یا یکی از نزدیکان را جایگزین خود کنید.
وقتی کودک شما به نبودن شما برای بازه‌های زمانی مختلف عادت کرد ،قادر خواهید بود او را نزد پرستار و یا مهد کودک بگذارید.

کودک و ترس
 فراموش نکنید که زمان دور بودن از کودک را با یک دقیقه شروع کرده و به نیم، تا یک ساعت برسانید. وقتی کودک به این روال عادت کرد می‌توانید بازه‌های زمانیِ ترک کودک را طولانی‌تر کنید.
هرگز کودک خود را بدون خداحافظی ترک نکنید. هر روز مدت زمان مشخصی کودک را ترک کنید و اجازه دهید کودک به این روند عادت کند و همواره به او یاد آور شوید که دوستش دارید و بازمی‌گردید.
اگر به طور ناگهانی کودک خود را ترک کنید، علاوه بر ایجاد اضطراب ِجدایی بیشتر برای کودک، حس عدم اعتماد به خودتان را درکودک به وجود میاورید که صدمات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

کودک و ترس

برای نگارش این مقاله از مطلب به نگارش در آمده با نام What kids are scared of—and why در مجله Parents الهام گرفته شده است.
تیرماه97
نویسنده و مترجم: رعنا جعفری

قسمت قبلی                       قسمت بعدی