رعنا استوری

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت اول

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت اول

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 ساله

علم روز دنیا ثابت کرده، انسان‌هایی که در کودکی مهارت‌های زندگی را به درستی آموخته‌اند، اعتماد‌به‌نفس بالاتری پیدا کرده و مراحل مختلف زندگی را شادتر و موفق‌تر طی می‌کنند، در نتیجه ما به عنوان والدین وظیفه داریم که این مهارت‌های اولیه را به کودکان خود بیاموزیم. نکته مهم در طی این فرآیند آموزشی این‌ است که ناامید نشویم و صبر داشته باشیم. ما باید نهایت تلاش خود را بکنیم که فرآیند یادگیری و آموزش توام با شادی و تفریح‌گونه باشد. لحن دستوری و تحکم‌آمیز را از فرهنگ رفتاری و کلامی خود حذف کنیم و به جای آن همواره سعی کنیم مشخص، واضح و صریح با کودک خود صحبت کنیم. هرگز هنگام صحبت با کودک و در خلال آموزش با او از کلمات کنایی و ضرب‌المثل‌ها استفاده نکنیم چرا که کودک درک درستی از کلمات ما ندارد و گیج خواهد شد، در نتیجه در فرآیند آموزش و یادگیری ما دچار مشکل شده و نتیجه عکس خواهیم‌گرفت.

فراموش نکنیم که در هنگام استفاده از تمام روش‌های آموزشی باید ممارست داشت تا به مرور زمان در وجود کودک نهادینه شود. در زیر 3 نکته کلیدی و پایه‌ای بسیار مهم را ذکر کرده‌ایم.

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 ساله

نکات کلیدی

  • گاهی علت واکنش‌ها و رفتارهای ناهنجار کودکان، ناتوانی آنها در برآورده کردن انتظارات شماست. این یعنی کسب مهارت‌های جدید می‌تواند به توانمندسازی کودک و در نتیجه کاهش رفتارهای چالش‌برانگیز و پرخاشگرانه او کمک کند.
  • می‌توانید از دستورالعمل‌های کلامی،( مدل‌سازی )، (الگوسازی) و راهنمایی قدم به قدم برای آموزش مهارت‌های زندگی و اجتماعی به کودک استفاده کنید.
  • تمرین، تکرار، تحسین و تشویق در آموزش مهارت‌های جدید نقش کلیدی دارند.

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 ساله

نقش والدین در آموزش مهارت‌های زندگی به کودک

شما اولین وتاثیرگذارترین معلم کودک خود هستید و هر روز دائما به کودک برای یادگیری اطلاعات جدید، مهارت‌ها و شیوه‌های رفتاری کمک می‌کنید.

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان می‌تواند قدم مهمی در مدیریت رفتار آنها باشد. برای مثال اگر کودک شما نمی‌داند چطور باید میز غذا را بچیند، ممکن است از این کار امتناع کند. راه حل ساده است: به او یاد بدهید.

سه روش کلیدی برای آموزش مهارت‌های ابتدایی مانند مراقبت از خود تا مهارت‌های اجتماعی پیچیده‌تر وجود دارد:

  • دادن دستورالعمل
  • مدل‌سازی ( الگوسازی)
  • آموزش قدم به قدم

به یاد داشته باشید که یادگیری مهارت‌ها فرآیندی زمان‌بربوده که در آن تمرین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما اگر هرگونه نگرانی در مورد رفتار یا توانایی یادگیری کودکتان دارید، با پزشک خانواده یا کودک خود صحبت کنید.

برای آموزش کودک احتمالا لازم‌‌است هم‌زمان از چند روش استفاده کنید. برای مثال ممکن‌است با شکستن مهارت یا تمرین مورد نظر به گام‌های کوچکتر، درک دستورالعمل‌ها برای کودک شما راحت‌ترشود؛ یا اگر مدل‌سازی را با دادن دستورالعمل‌ها همراه کنید، ممکن است موثرتر باشد.

آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 ساله

ادامه دارد . . .

پیش‌گفتار مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال را بخوانیم.

قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

چهارده + 3 =