رعنا استوری

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت سوم

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت سوم

مدل‌سازی: آموزش مهارت‌ها با نشان دادن

کودک با تماشای شما می‌آموزد که چه باید بکند و چطور باید آن را انجام ‌دهد. مدل‌سازی یا الگوسازی معمولا موثرترین روش آموزش مهارت‌های جدید به کودک است. برای مثال نشان دادن نحوه مرتب کردن رختخواب، جارو کردن یا پرتاب توپ موثرتر و راحت‌تر از توضیح دادن آنهاست.

همچنین با مدل‌سازی (الگوسازی) می‌توان مهارت‌ها و رفتارهای اجتماعی غیرکلامی مانند زبان بدن و لحن صحبت را به کودک آموزش داد. برای مثال می‌توانید به کودک نشان دهید که چطور وقتی با کسی صحبت می‌کنید رو در روی او قرار می‌گیرید و یا موقع تشکر، با شخص ارتباط چشمی برقرار می‌کنید و لبخند می‌زنید.

از مدل‌سازی برای آموزش مهارت‌های اجتماعی مثل آموزش عباراتی چون “متشکرم” و “لطفا” و کاربرد آنها نیز می‌توان استفاده‌کرد.

با مراجعه به مقاله کم‌رویی در کودکان شما روش‌ها و شیوه‌‌‌ی رفتاری صحیح با کودک کم‌رو را خواهید‌ آموخت.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

چطور مدل‌سازی کنیم؟

  • توجه کودک را به خود جلب کنید و مطمئن شوید به شما نگاه می‌کند.
  • اجازه دهید کودک اجرای مهارت توسط شما را تماشا کند. مراحل مختلف آن را به آهستگی نشان دهید تا او به وضوح ببیند که چه کار می‌کنید.
  • هنگام اجرای مهارت، بر قسمت‌های مهم آن تاکید کنید. مثلا بگوئید: “ببین چه‌طور این کار را می‌کنم”. البته در مدل‌سازی رفتارهای اجتماعی مثل خوش‌آمدگویی به میهمان، می‌توانید نکات مهم را بعدا به کودک گوشزد کنید.
  • برای کودک فرصتی برای تمرین آنچه دیده‌است فراهم کنید. مثلا بگوئید: “حالا تو امتحان کن” یا در قالب بازی‌هایی همچون مهمان‌بازی و خاله‌بازی این مهارت‌ها را با کودک خود تمرین کنید. اگر شما دو یا سه کودک هم‌سال در اطراف خود دارید، فرصت بازی با یکدیگر و آموزش این مهارت‌ها را برای آن‌ها فراهم آورید.

نکته: با رعایت کردن این اصول می‌توان بسیاری از عادات بد در کودکان را از بین برد و عادات خوب در کودکان را جایگزین آن کرد.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی      قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

یازده + شانزده =