رعنا استوری

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت چهارم

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت چهارم

آموزش قدم‌به‌قدم: آموزش مهارت‌ها با شکستن فرآیند به گام‌های کوچک

برخی کارها یا فعالیت‌ها پیچیده و یا متشکل از مجموعه‌ای از مراحل هستند. برای آموزش این مهارت‌ها می‌توانید فرآیند اجرای آن‌ها را به قدم‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. وقتی کودک قدم اول را آموخت، می‌توانید سراغ قدم بعدی و به همین ترتیب تا قدم آخر بروید. تنها زمانی به مرحله بعد بروید که کودک بدون کمک شما قادر به انجام مرحله قبلی باشد. به این ترتیب به تدریج کودک خواهد ‌‌توانست به طور مستقل مهارت مورد نظر را اجرا کند.

اگر مهارت مورد نظر فرآیند پیچیده ای دارد، قسمتی از آن را به کودک نشان دهید و اجازه دهید تمرین کند، سپس به مرحله بعد بروید. در صورت امکان با آسان‌ترین قسمت‌ها شروع کنید.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

مثالی از آموزش گام به گام

لباس پوشیدن

 • بیرون‌آوردن لباس‌ها از کمد
 • پوشیدن لباس زیر
 • پوشیدن جوراب‌ها
 • پوشیدن پیراهن
 • پوشیدن شلوار
 • پوشیدن بلوز
 • می‌توانید هرکدام از این کارها را نیز به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. این از پیچیدگی فرآیند می‌کاهد و برای کودکان دارای مشکلات یادگیری کمک‌کننده است. برای مثال: پوشیدن بلوز را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم کرد:
 • چک کردن این‌که بلوز پشت و رو نباشد
 • نگه‌داشتن بلوز بالای سر
  پوشیدن یک آستین
 • پوشیدن آستین دیگر
 • پائین کشیدن بلوز

شما می‌توانید ترتیب آموزش قدم ها را جابه‌جا کنید. به این صورت که هم می‌توانید از قدم اول شروع کنید و جلو بروید، و هم می‌توانید آموزش را از قدم آخر شروع کنید و به عقب برگردید.

نکته: آموزش از آخر مزایایی نسبت به حالت عادی دارد. احتمال همکاری کودک در این حالت بیشتر است، زیرا یادگرفتن قدم آخر راحت‌تر و سریع‌تر است. همچنین به محض اینکه کودک این مرحله را انجام دهد، لباس پوشیدن تمام می‌شود و معمولا لذت‌بخش‌ترین قسمت هر کار تمام‌کردن آن است.

در مثال اخیر، شما می‌توانید آموزش را از پوشیدن بلوز شروع کنید. یعنی به کودک کمک کنید همه لباس‌هایش را به جز بلوز بپوشد و بعد به او یاد دهید که چطور خودش بلوزش را به تن کند.

می‌توانید به کودک کمک کنید بلوز را بالای سرش نگه دارد و آستین‌ها را بپوشد و بعد اجازه دهید خودش بلوز را پائین بکشد. وقتی کودک توانست این کار را انجام دهد، به آموزش قدم قبل بپردازید و اجازه دهید خودش آستین‌هایش را بپوشد و بلوز را پائین بکشد، و تا زمانی که کودک بتواند بدون کمک شما لباس بپوشد، به همین ترتیب پیش بروید.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

وقتی کودک شما در حال یادگیری یک مهارت فیزیکی جدید مثل لباس پوشیدن است، می‌توانید با گذاشتن دست‌های خود روی دست‌های او، حرکات او را هدایت کنید. وقتی کودک حرکات را درک کرد، کم کم اجازه دهید خودش آن‌را انجام دهد و فقط به طور کلامی یا با اشاره و نمایش حرکت او را راهنمایی کنید. در نهایت وقتی کودک تسلط کامل پیدا کرد، نیازی به راهنمایی شما نخواهد ‌داشت.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی      قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

4 − سه =