رعنا استوری

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت آخر

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال _ قسمت آخر

آموزش مهارت‌ها: نکات مهم برای تاثیرگذاری بیشتر و موفقیت روش‌ها

از هرکدام از روش‌ها که استفاده می‌کنید، نکات زیر را در نظر داشته‌ باشید:

  • پیش از شروع، اطمینان حاصل کنید که کودک دارای هماهنگی ذهنی و حرکتی، توانایی فیزیکی و بلوغ لازم برای یادگیری و اجرای مهارت مورد نظر باشد. ممکن است، لازم باشد پیش از آموزش مهارت‌های پیچیده‌تر، از مهارت‌های ساده و ابتدایی شروع کنید.
  • زمان و شرایط محیط را در نظر بگیرید. کودکان وقتی هشیارتر و متمرکزتر باشند، بهتر یاد می‌گیرند. بنابراین از آموزش مهارت‌ها مثلا درست پیش از خواب یا پیش از وعده‌های غذایی خودداری کنید. همچنین بهتر است عوامل حواس‌پرتی در محیط مثل تلویزیون یا حضورکودکان کوچک‌تر که نیاز به توجه دارند را از بین ببرید.
  • به کودک فرصتی برای تمرین مهارت بدهید. یادگیری مهارت‌ها فرآیندی زمان‌بر بوده و هرچه کودک بیشتر تمرین کند، نتیجه بهتری خواهد داشت. در صورت نیاز، مراحل اجرای مهارت را دوباره برای کودک توضیح یا نشان دهید.

 

  • تحسین و تشویق را فراموش نکنید، به خصوص در مراحل اولیه آموزش. وقتی کودک از دستورالعمل‌های شما پیروی می‌کند یا به تمرین مهارت می‌پردازد او را تشویق کنید و دقیقا مشخص کنید که برای انجام چه کاری تشویق می‌شود.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

  • وقتی کودک متوجه گفته‌های شما نمی‌شود یا اشتباه می‌کند از او انتقاد نکنید. فقط یکی دو مورد از تغییراتی که باید در عملکردش داشته‌ باشد را به او گوشزد کنید. مثلا بگوئید: “دفعه بعد بهتر است این کار را بکنی”
  • به یاد داشته باشید که ممکن است رفتار کودک در ابتدا به جای بهتر شدن بدتر شود، به خصوص اگر انتظار بالایی از او داشته باشید. در این حالت یک رویکرد مثبت و سازنده می‌تواند کمک کننده باشد. برای مثال بگویید: “آفرین که گره زدن بند کفش‌ات را یاد گرفتی! دوست داری امروز باهم این‌کار را انجام دهیم؟”
  • و در پایان مهارت‌ها و آموزش آن‌را برابر با توانمندی‌ها و قدرت‌های فرزندتان در نظر بگیرید. هیچ‌گاه آموزش دو مهارت یا حرکت را توام با هم به کودک شروع نکنید.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

سخن آخر: شما می‌توانید پرورش مهارت‌های زندگی را با تهیه لیستی از توانمندی‌ها، مشکلات و یا نیازهای کودکتان شروع کنید. با مراجعه به مقاله عادات خوب برای کودکان و عادات رفتاری بد در کودکان شما لیستی از رفتار و عادات کودکان در اختیار خواهید داشت. شما باید لیست خود را بر مبنای مشکلات کودک و توانمندی‌های او اولویت‌بندی کنید. مطمئن باشید که کودک شما بعد از یادگیری هر مهارت، اعتماد‌به‌نفس بالاتری پیدا‌می‌کند و فرآیند پرورش و آموزش بهتر پیش‌ خواهدرفت. فراموش نکنید که شکست لازمه پیروزی است، پس چنان‌چه کودک‌تان در مراحل اول یادگیری موفق عمل نکرد، ناامید نشوید. لبخند بزنید و ادامه دهید قطعا موفق خواهید شد.

مقاله آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان 1 تا 8 سال

قسمت قبلی

 

دیدگاهتان را درج کنید

سه + 4 =