رعنا استوری

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان (به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت سوم)

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان (به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت سوم)

بازی‌های مناسب برای فضای بسته  ویژه کودکان 5-8 ساله

7. سیمون می‌گه

به یاد دارم که با انجام این بازی با معلمان مدرسه حتی به عنوان یک بچه 13 ساله بسیار لذت می‌­بردیم! اول، کسی را انتخاب کنید که به‌­عنوان “سیمون” باشد. بعد، بچه‌­ها باید هنگام شروع یک فرمان با “سیمون میگه”، هرکاری که سیمون می­گوید انجام دهند، به­‌عنوان مثال “سیمون می‌گه بینی خود را لمس کنید”. اگر یک کودک قبل از این­که دستور بعدی ” سیمون میگه” را تکمیل کنید نتواند آن دستور را اجرا کند، از بازی سیمون می‌گه “اخراج” می‌­شود. شما همچنین می‌­توانید با دادن دستوراتی که با سیمون می‌گه شروع نشوند، مبادرت به “اخراج” کودکان کنید. اگر یک کودک این دستورالعمل‌­ها را دنبال کند، “اخراج” می‌­شود! آخرین بچه‌­ای که “داخل” بماند سیمون می­‌شود. اگر می‌­خواهید بازی را برای بچه‌­های بزرگ­تر دشوار کنید، به‌­سادگی دستورات را سریع‌­تر و سریع­‌تر مطرح کنید و اقدامات موردنیاز را برای تکمیل سخت­‌تر و سخت­‌تر کنید.

تغییراتاین بازی را با بچه‌های کوچک‌تر نیز می‌توانید انجام دهید. کافی است دستورات سیمون را ساده و برابر با درک کودک کنید. حتی می‌توانید از این بازی برای یاد دادن مهارت‌هایی همچون تمیز کردن خانه را به کودکان استفاده کنید. مثلا بعد از اینکه بازی کودکان تمام شد و حسابی خانه بهم ریخته شد ‌می‌توانید با بازی ساده سیمون می‌گه دستورات بامزه در مورد جمع و جور کردن اتاق بدهید. به زودی خواهید دید که حتی تمیز کردن اتاق هم تفریحی جذاب می‌شود.

یک تغییر سرگرم‌­کننده دیگر این است که بازی سیمون می‌گه را با نقاشی یا رنگ­‌آمیزی انجام دهند. “سیمون می‌گه یک دایره بکش. سیمون می‌گه یک شکل چوب بکش. یک ببر بکش. سیمون می‌گه خورشید زرد بکش. و …

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان  8. در جستجوی گنج

اگر تا به­ حال نتوانسته‌­اید بازی در جستجوی گنج را انجام دهید، پس شما تا امروز خود از لذت بزرگی محروم کرده‌اید. در جستجوی گنج درمورد پیداکردن مواردی از یک لیست در برخی از اتاق­ها و یا مناطق معینی از خانه است. ابتدا چیزهایی را در اطراف خانه پیدا کنید که می‌­خواهید بچه‌­هایتان جای آن­ها را پیدا کنند و تعداد کمی کاغذ و مداد داشته باشید. بسته به تعداد مواردی که می­‌خواهید بچه­‌ها پیدا کنند و تعداد بچه‌­هایی که قرار است بخشی از بازی باشند، هم می­‌توانید لیست اقلام برای هر کودک را با دست بنویسید یا آن را در رایانه تایپ کنید و کپی‌­های آن را چاپ کنید. اگر اقلام در نقاط دشواری پنهان باشد، می‌­توانید سرنخ­‌هایی را درکنار هر مورد در لیست بنویسید. حالا بروید همه چیز را پنهان کنید! بچه‌­ها ماجراجویی و چالش را دوست دارند

تغییرات – این بازی به‌­راحتی می‌­تواند به یک شکار گنج تبدیل شود. بخش سخت آن نوشتن سرنخ­‌های هوشمندانه با هرموردی است که می‌­تواند کمک کند آن­ها را به سمت بعدی هدایت کند. برای کودکان کوچک‌تر از آدرس دهی‌های ساده استفاده کنید و برای کودکان بزرگ‌تر از آدرس‌دهی با واحد متر و سانتی‌متر استفاده کنید. اگر کودکان شما مهارت زیادی در این بازی پیدا کردند می‌توانید از اصطلاحات، مثلها و یا استعاره‌ها برای آدرس‌دهی استفاده کنید. فراموش نکنید که آدرس‌دهی شما باید بر مبنای توانایی گروه کودکانی باشد که این بازی را انجام می‌دهند. بازی را زیادی سخت یا راحت نکنید.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی      قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

سه × پنج =