رعنا استوری

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان (به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت دوم)

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان (به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت دوم)

3. لمس کن و حس کن

لمس کن و حس کن یک بازی عالی برای رشد و پرورش حس لامسه در کودکان است. ذهن آن­ها را به اطلاعات مربوط به چیزی غیراز آ­ن­چه که به نظر می­‌رسد مرتبط کنید. نکته این­جا این است که اشیای جالبی را که کودک قرار است به آن­ها دست پیدا کند و بدون نگاه کردن آن­ها را شناسایی کند درون ظروفی قرار دهید. می‌توانید از جعبه‌های کفش به عنوان ظرف بازی استفاده کنید. می‌توانید به راحتی با قیچی آنها را برش دهید و یک سوراخ برای اینکه کودک دستش را داخل آن کند قرار دهید. به کودک اجازه دهید که روی جعبه‌های کفش که برای بازی انتخاب کردید هر طرح و نقشی که تمایل دارد بکشد. قبل از اینکه در جعبه‌های کفش را محکم کنید در هر جعبه شی دلخواه خود را قرار دهید. یک شی در هرجعبه قرار دهید و اجازه دهید بچه‌­ها به نوبت حدس بزنند که آیتم‌­ها چه هستند. سوالات را تشویق کنید و درصورت نیاز سرنخ‌هایی ارائه دهید. پس از شناسایی اشیا یکی از بچه‌­ها می‌­تواند اشیا را برای دفعه‌­ی بعد درجعبه قرار دهد.

تغییرات – از خوراکی‌ها و میوه‌ها استفاده کنید. این بازی را می‌توانید به صورت ساده‌تر انجام دهید. نوبتی چشم‌های کودکان را ببندید و اشیا یا میوه‌ها وخوراکی‌های مختلف رو در دستش قرار دهید. اجازه دهید با لمس کردن و بوییدن کشف کند که چه چیزی در دستش قرار دارد. حتی می‌توانید تکه‌ای خوراکی را در دهانش قرار دهید و از او بخواهید که بگوید چه چیزی در دهانش قرار دارد. این‌گونه کودک شما مفهوم بهتری از طعم‌ها درک می‌کند.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان (به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت دوم)4. مرتب‌سازی

برای کودکان کوچک­‌تر، مرتب­‌سازی رنگ­ها ساده­‌ترین راه برای شروع است. مرتب­‌سازی پیشرفته­‌تر را می‌­توان با بافت یک سطح یا نوع شی، به‌­عنوان مثال چوب، پلاستیک، سنگ، فلز انجام داد. برای مرتب‌­سازی “سطل­ها” اگر می‌­خواهید می‌­توانید از چسب نواری پوششی استفاده کنید. می‌توانید از کارتن‌هایی که تخم مرغ در آن قرار می‌گیرد استفاده کنید کافی هر بخش را به یک رنگ در بیاورید یا برچسب‌هایی با رنگ‌های مختلف روی آن بچسبانید. از چوب بستنی، بادبادک و … نیز می‌توانید استفاده کنید. می‌توانید اجسام چوبی، سنگی، پلاستیکی و فلزی را به او نشان دهید و بخواهید اجسامی که درخانه جنس مشابه هر کدام دارند نام ببرد. خلاقانه رفتار کنید و لذت ببرید.

تغییراتشما می‌­توانید با درخواست از کودکان برای رقابت پیدا کردن 5 شئ از هر نوع، آن‌را به یک بازی کامل تبدیل کنید. یا می‌­توانید از آنها بخواهید که یک الگو را در مرتب‌سازی پیاده کنند.  – ابتدا قرمز، سپس آبی، سپس زرد، و سپس تکرار کنید.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان (به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت دوم)5. حباب

نه، ما از شما نمی­‌خواهیم که حباب را درتمام خانه بدمید و دیوارها و فرش‌­ها را صابونی کنید! کافی است کودکان را دور یک میز بنشانید. به­‌سادگی یک بشقاب و یک نی برای هر کودک بیاورید و یک قطره مایع ظرف­شویی به اندازه یک سکه به‌روی بشقاب بگذارید. سپس با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا زمانی که مقداری کف داشته باشید که فرم بگیرد. سپس هر کودک باید انتهای نی را مرتب به صورت بالا و پایین به کف‌­ها بمالد تا لایه‌ه­ای حباب از صابون در انتهای نی شکل بگیرد. با دمیدن بسیار آرام، یک حباب تنها شروع به بزرگ­‌شدن می‌­کند! چه­‌کسی می‌­تواند بزرگ­ترین حباب را بسازد؟ چه‌­کسی می‌­تواند به‌­مدت طولانی‌­تری حباب را نگه دارد؟ چه‌­کسی می­‌تواند به حبابی که تازه ترکیده بیشتر بخندد؟ این سوالات باید پاسخ داده شوند.

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان

6. بادکنک را بالا نگه دار

خوب، این یکی واقعا می‌­تواند کمی مبهم باشد. من شاهد جشن تولد 15 کودک چهار ساله‌­ای بودم که این بازی را انجام می­دادند و دهان من به‌­معنای واقعی کلمه بازمانده بود. لامپ‌­ها و تزیینات دیواری را تماشا کنید! به‌طور شگفت‌­آوری ساده – برخی از بادکنک­ها را باد کنید، به بچه­‌ها بگویید که مانع تماس بادکنک­‌ها با زمین شوند و مهمانی را شروع کنند!

تغییراتبازی را می‌توانید به یک بازی رقابتی و هیجان انگیز تبدیل کنید. یک زوج قاضی داشته باشید، به بچه‌­ها بگویید اگر قبل از اینکه بادکنک به زمین برسد آن‌را لمس کرده باشند از بازی اخراج می‌شوند. این‌گونه بعد از مدتی تعدادی از بچه‌ها حذف می‌شوند و برنده باقی می‌ماند. فراموش نکنید که در بازی‌های کودکانه هیچ‌گاه برد و باخت را زیاد از حد پر رنگ نکنید. اگر حس ماجراجویی دارید، به آن­ها بگویید که می‌­توانند به بادکنک­‌های هم‌دیگر ضربه بزنند!

 

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان (به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت دوم)

ادامه دارد . . . 

قسمت قبلی        قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

نوزده − سیزده =