رعنا استوری

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان ( به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت اول)

مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان ( به تفکیک گروه سنی) _ (قسمت اول)

 

در بافت سنتی و قدیمی خانواده‌ها ، بازی‌های مرسومی برای روزهای سرد زمستان یا بارانی پاییز برای کودکان تعریف شده بود و اکثر کودکان زمانی که در مهمانی‌ها در فضای منازل بودند این بازی‌ها را انجام می‌دادند. بازی‌هایی همچون یه قل دو قل (بازی که با 3 یا 5 سنگ انجام می شد)، اسم و فامیل، نقطه بازی، دوز، یویو و . . . . بازی‌های ساده‌ای که کودکان در نتیجه انجام آنها تمرکز بالاتری پیدا می‌کردند و مهارت‌های انگشتی آنها افزایش میافت. بازی‌هایی که اطلاعات عمومی کودکان در آنها محک زده می‌شد و بالاتر می‌رفت.
ولی به مروز زمان و با ورود به دنیای مدرن بسیاری از این بازی‌ها به دست فراموشی سپرده شدند. شخصا سعی کردم با گروهی از کودکان بازی یه قل‌دو‎قل را انجام دهم. وقتی به کنار رودخانه رفتیم تعدادی سنگ جمع کردم و در اولین فرصت که تعدادی کودک در کنار خود دیدم تلاش کردم به آنها این بازی را بیاموزم. خوشبختانه سنگ چیز جذابی است و کودکان علاقه‌مند به ادامه بازی می‌شوند ولی به تجربه دیدم که کودکان امروز صبر و تمرکز کافی برای انجام بازی ندارند و نیازمند ممارست و تمرین بسیاری هستند. با توجه به رشد جامعه آپارتمان‌نشین و نیاز کودکان به بازی‌های مناسب برای فضاهای بسته، مجموعه‌هایی از بازی‌ها به تفکیک گروه سنی در این مقاله آورده شده است. البته با سخت کردن و یا آسان‌تر کردن بازی مربوط به هر گروه سنی می‌توان آن را در گروه‌های سنی دیگر نیز انجام داد.

بازیهای مناسب برای فضای بسته ویژه کودکان 2 تا 4 سال


1. من جاسوسم

من جاسوسم یه بازی عالی برای شناخت محیط اطراف توسط کودکان است. اگر تا به‌حال کودک شما این بازی را انجام نداده است، می‌توانید با انتخاب یک شی ساده در محیط شروع کنید. مثلا بگویید: من جاسوس یک شی آبی هستم! اگر فقط یک کودک وجود داشته باشد می‌تواند به حدس زدن ادامه دهد تا بلاخره شی مورد نظر را بیابد. اگر چند کودک وجود داشته باشد، آنها می‌توانند به نوبت به اطراف نگاه کنند و حدس‌های خود را بزنند. اولین کودکی که درست بگوید می‌تواند شی بعد را جاسوسی کند. این بازی در عین سادگی بسیار سرگرم کننده و جذاب است. حس رقابت سالم را در کنار کشف محیط و آشنایی با محیط اطراف در کودک پرورش می دهد. اگر تعداد کودکان شرکت کننده در این بازی زیاد باشد، کودک مفهوم صبر و نوبت را هم‌زمان با لذت بردن از بازی می‌آموزد.
تغییرات: خلاق باشید. برای جذاب‌تر کردن بازی، تعداد حدس‌های هر کودک را محدود کنید. یا چیزهایی مانند “من جاسوس یک شئ دایره‌ای هستم” بگویید. به راحتی می‌توانید بازی را بر مبنای کودک مقابل خود ساده یا سخت کنید. قطعا اشیا کوچک‌تر و با وضوح کم‌تر برای کودک سخت‌تر خواهد بود. اگر با کودک یا کودکان هم‌بازی هستید می‌توانید با دادن مشخصه‌های ضمنی همچون شی گرد زبر یا نرم هم دایره‌ی درک کودک یا کودکان را بالا ببرید هم به آنها در یافتن شی مورد نظر کمک کنید. به مرور که کودک بازی را آموخت می‌توانید پیچیدگی آن‌را بیشتر کنید.

2. خط و تعادل

این بازی راحت‌تر از آن‌چه فکر می‌کنید راه‌اندازی می‌شود. یک نوارچسب روکشی بیاورید، یک خط نواری به طول دلخواه روی زمین بچسبانید، و یک سوت بزنید! کودک خود را به چالش بکشید تا فقط روی خط راه برود تا تمام راه را به پایان برساند. خطوط بیشتری را با زوایای مختلف به زمین بچسبانید. مارپیچی و زیگ‌زاگ همیشه سرگرم‌کننده هستند. اگر چسب ندارید می‌توانید از خطوط حاشیه کنار فرش اتاق استفاده کنید.
تغییرات – سریع‌ترین کودک بدون توقف، راه رفتن به‌صورت پاشنه به پنجه، به عقب راه‌رفتن، با چشم‌های بسته (بدون جوراب، به‌طوری که بتوانند خط را حس کنند)، و پریدن از خط (هر دو پا باهم!) همگی گزینه‌های عالی هستند. اگر چوب در منزل دارید می‌توانید از آنها استفاده کنید و از کودک بخواهید که بین آنها راه برود، از روی چوب‌ها بپرد و….

 

ادامه دارد . . .

قسمت بعدی 

پیش‌گفتار مقاله بازی‌های جذاب برای کودکان را بخوانیم.

دیدگاهتان را درج کنید

سیزده + هشت =