رعنا استوری

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان (قسمت آخر)

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان (قسمت آخر)

دروغگویی

عادت دروغگویی در اکثر کودکان وجود دارد. آنها معمولا برای فرار از مجازات یا سرزنش دروغ می‌گویند. بنابراین نیازی نیست خیلی نگران این عادت کودک باشید چرا که بسیار عادی است.

راه‌حل:

بهتر است کودک را به خاطر دروغگویی سرزنش نکنید. سعی کنید با آرامش مسئله را برای او توضیح دهید. کودکان از گرفتن پاداش خیلی خوشحال می‌شوند بنابراین می‌توانید با دادن پاداش برای راستگویی کودک، او را تشویق به این کار کنید. (دلایل دروغگویی در کودکان چیست و چگونه آنرا کنترل کنیم؟)

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان

فحاشی و بددهنی

معمولا این مسئله برای والدین بسیار نگران کننده است و می‌خواهند بدانند که کودک آنها از کجا چنین کلماتی را یاد گرفته است. احتمالا کودک این کلمات را از اطرافیان یا دوستان خود شنیده است.

راه‌حل:

باید بفهمید که کودک از چه کسانی آن کلمات زشت را شنیده است. حتی ممکن است کودک از شما یا همسرتان این کلمات را یاد گرفته باشد. کودکان رفتار نادرست را خیلی سریع از دیگران و به خصوص والدین خود می‌آموزند. تنها کاری که باید بکنید این است که دیگر در حضور کودک از کلمات زشت و ناپسند استفاده نکنید و همچنین برای او توضیح دهید که چرا فحش دادن خوب نیست. نکته مهم این‌ است که مدام حرکت زشت کودک را یادآوری نکنید. سعی کنید هنگام گفتن کلمات زشت به او بی‌توجه باشید. هیچ‌گاه در حضور دیگران او را سرزنش نکنید بلکه هنگامی که با فرزندتان تنها هستید به او توضیح دهید که بیان کردن کلمات زشت، چرا نادرست است.

به حریم کودکتان احترام بگذارید. شخصیت او را محترم بشمرید و در حضور دیگران هرگز سرزنش‌اش نکنید تا او هم برای احترام به خود، کلمات ناشایست به‌کار نبرد.

عادات رفتاری بد در کودکان

قسمت قبلی

 

دیدگاهتان را درج کنید

5 × سه =