رعنا استوری

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان (قسمت دوم)

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان (قسمت دوم)

7 عادت بد رایج

معمولا والدین در صورت مشاهده عادت بد در کودک، به تنبیه یا سرزنش روی می‌آورند. با این کار لجبازی کودک بیشتر می‌شود و همچنین باعث می‌شود او احساس بدی نسبت به خود پیدا کند. اما فراموش نکنید که، اکثر عادات کودکی، بی‌ضرر هستند و خود به خود از بین می‌روند.

ما در ابتدا 7 عادت بد در کودکان را نام برده و سپس راهکارهایی کلی برای هر کدام ارایه می‌دهیم.

  1. دست کردن در بینی

این عادت معمولا در کودکان بین سنین 4 تا 5 سالگی دیده می‌شود.

کودک مخاط بینی خود را با انگشت بیرون می‌آورد و انگشتش را به زمین، برده یا جاهای دیگر می‌مالد و یا حتی آن را می‌خورد. چنین رفتاری قابل قبول نیست و همچنین می‌تواند به خونریزی یا عفونت بینی منجر شود. اگر کودک بلافاصله پس از بیرون آوردن انگشت از بینی، دست خود را به چشمش بمالد،  عفونت بینی می‌تواند به چشم نیز منتقل شود.

  • گاهی خردسالان و کودکان بزرگتر برای جلب توجه والدین این رفتار را ادامه می‌دهند و از تحریک بزرگترها لذت می‌برند.
  • عادات رفتاری بد در کودکان
  1. کشیدن موها

عادت کشیدن مو یا پیچیدن آن دور انگشت همراه با مکیدن انگشت شست در کودکان زیر 5 سال شایع است. اکثر مواقع با ترک عادت مکیدن انگشت، کشیدن مو نیز متوقف می‌شود. نوع دیگری از عادت کشیدن مو در کودکان بزرگتر دیده می‌شود. در این سن برخی کودکان ممکن است موهای خود را با شدتی بکشند که منجر به کچلی و ریزش موی سکه ای شود.

    • بهترین روش برای مقابله با این عادت، کوتاه نگهداشتن موی کودک است.
    • این عادت ممکن است در اثر افسردگی در کودک ایجاد شده باشد که با گرفتن مشاوره تخصصی قابل حل است.

 

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان

  1. خودارضایی

والدین باید بدانند که کودکان در ابتدا برای شناخت آلت جنسی خود آن را لمس می‌کنند و سپس متوجه لذت این کار می‌شوند. بنابراین عادت خودارضایی، درحدود 4 سالگی و به هدف اکتشاف و سرگرمی در کودکان ایجاد می‌شود. خودارضایی در کودکان عادت بدی به حساب نمی‌آید و نگران کننده نیست. این عادت هیچ خطری برای سلامتی کودک ندارد. (در صورتی که به صورت عادت در نیاید و مداوم انجام نشود). کودک باید بداند که انجام چنین کاری در حضور سایرین درست نیست و فقط هنگام شستشو و استفاده از توالت می‌تواند اندام‌های جنسی خود را لمس کند.

عادات رفتاری بد در کودکان

در ادامه مقاله راهکارهای مناسب برای کنترل این رفتار در کودکان ارایه شده است.

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی   قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

چهار × دو =