رعنا استوری

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان (قسمت چهارم)

عادات رفتاری بد در کودکان

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان (قسمت چهارم)

چگونه به کودکان کمک کنیم عادات بد خود را ترک کنند؟

جویدن ناخن

این عادت در اکثر کودکان دیده می‌شود. حتی اگر چندین‌بار به کودک تذکر دهید، او دست از جویدن ناخن‌هایش برنمی‌دارد. برعکس احتمال دارد این عادت در آنها شدیدتر شود. یکی از علل ایجاد این عادت، احساس ناامنی در کودک است. بسیاری از کودکان هنگام قرارگیری در شرایط سخت یا ناامن شروع به جویدن ناخن‌هایشان می‌کنند.

راه حل: با او صحبت کنید و سعی کنید بفهمید که هنگام جویدن ناخن به چه چیزی فکر می‌کند. همچنین می‌توانید ناخن‌های کودک را همیشه کوتاه نگه دارید. هنگام بیکاری خوراکی مناسبی به کودک بدهید که دستان او مشغول باشد.

عادات رفتاری بد در کودکان

 

لمس قسمت‌های خصوصی بدن

با توجه به عرف و فرهنگ ما، این مبحث ذهن تمام والدین را به خود مشغول می‌کند. کودکان ذاتا تمایل به جستجو و اکتشاف دارند. بنابراین برای آنها  لمس قسمت‌های خصوصی بدن نیز بخشی از فرآیند کشف و شناخت است. بسیاری از کودکان از لمس قسمت‌های خصوصی بدن خود لذت می‌برند و متوجه نیستند که انجام چنین کاری در حضور دیگران غیرعادی است. لمس اندام‌های خصوصی بسته به سن کودک و اینکه میزان تکرار این رفتار چه میزان است، قطعا رفتار متفاوتی را می‌طلبد؛ اما کودک شما در هر سن و سالی که هست لطفا در هنگام مشاهده خود ارضایی و لمس اندام‌های خصوصی با او رفتار خشنی نداشته باشید. نهایت تلاش خود را برای آرامش خودتان و فرزندتان انجام دهید.

اگر کودک شما حدوا 4 سال سن دارد قطعا اندام‌های خصوصی او برایش جذاب است؛ پس آرام باشید.

عادات رفتاری بد در کودکان

 

  • نکته اول: به کودکان اندام‌های جنسی‌اش را معرفی کنید. کودک شما باید اندام‌های خود را بشناسد. کودک باید بداند که این اندام‌ها خصوصی هستند و نباید در حضور دیگران آنها را لمس کند. (برای صحبت در مورد اندام‌های جنسی کودک در ابتدا سطح آگاهی کودک را بسنجید و نظر کودک خود را جویا شوید. کودکان با هم برابر نیستند. سنجش سطح آگاهی فرزندتان به شما کمک می‎کند که بفهمید کودک شما چه اطلاعاتی از محیط و کودکان دیگر دریافت کرده است.)
  • عادات رفتاری بد در کودکان

نکته دوم: هنگام صحبت در مورد اندام‌های جنسی کودکتان، عادی رفتار کنید. اجازه دهید که کودکتان با شما به راحتی سخن بگوید تا بتوانید در موقع لزوم از مشکلات و دغدغه‌های او آگاهی یابید و کمک‌ها و اطلاعات درست را دراختیار فرزندتان قرار دهید.

مقاله عادات رفتاری بد در کودکان

 

  • نکته سوم: این‌روزها فرزندان شما به لپ‌تاپ، تبلت، و شبکه های متنوع تلوزیونی و … دسترسی دارند و در معرض آسیب‌های اخلاقی شدیدی قرار دارند. آگاهانه رفتار کنید. اگر تبلت و موبایل و … در اختیار فرزندتان قرار می‎دهید، حتما مرورگر کودک بر روی آن نصب کنید. تمام بازی‌هایی را که فرزندتان نصب می‎کند چک کنید. تلوزیون و ماهواره با دسترسی آزاد در اتاق فرزند خود قرار ندهید. تفاوتی نمی‎کند که کودک شما 3 ساله است یا 13 ساله. فرزند شما نباید در معرض برنامه ها و پیام‌های غیر اخلاقی یا آنچه مناسب سن او نیست قرار بگیرد.
  • (برای مطالعه بیشتر در این مورد، می‌توانید به مقاله کودک و فضای مجازی (قسمت اول) و کودک و فضای مجازی (قسمت دوم) و کودک و فضای مجازی (قسمت سوم) مراجعه کنید.)عادات رفتاری بد در کودکان
  • نکته چهارم: فرزند خود را برای مدت طولانی تنها نگذارید. به محض دیدن رفتارهای تکرار شونده خودارضایی، حواس کودک خود را پرت کنید. معمولا اگر خوراکی یا اسباب بازی مناسبی به کودک دهید حواس او پرت می‎شود و دیگر دست به اندامهای جنسی خود نمی‌زند.

بازی کردن با اندام تناسلی در ابتدا برای شناخت اندام بدن توسط کودک انجام می‌شود، اما احساس لذت ناشی از آن ممکن است باعث شکل‌گیری عادات رفتاری غلط در کودک شود.

نکته پنجم: بعضی از کودکان شب‌ها قبل خواب با اندام تناسلی خود بازی می‌کنند و به خواب می‌روند. برای کنترل و از بین بردن این رفتار می‌توانید شب‌ها دقایقی در کنار فرزندتان بمانید و برای او کتاب بخوانید تا خوابش ببرد.

  • نکته ششم: به کودکتان آداب استفاده صحیح از توالت را بیاموزید. کافی است او یاد بگیرد که شلوار و شورت خود را فقط در دستشویی و یا حمام می‌تواند در بیاورد، این‌گونه هم او را از خطر سواستفاده‌های جنسی دور نگه داشته‌اید و هم او احترام به بدن خود را آموخته است.
  • مقاله عادات رفتاری بد در کودکان

 

  • نکته هفتم: اگر متوجه شدید که کودک شما فیلم، عکس و یا هر گونه برنامه‌ی غیراخلاقی را مشاهده کرده است، هول نکنید. کودک را سوال و جواب پیاپی نکنید. کودک را سرزنش نکنید. باهوش باشید. دوستانه رفتار کنید و اجازه دهید با شما در مورد برنامه یا تصویری که دیده صحبت کند، آنگاه بر مبنای دیده‌های او رفتار مناسب اتخاذ کنید. اگر صحبتی نکرد مسئله را باز نکنید. فقط به آرامی کشف کنید که کجا دیده و آن مسیر را برایش ببندید. یادآوری این مسئله می‌تواند باعث شود که مسئله برای او بزرگ شود و جزو دغدغه‌های او گردد در حالی که رفتار عادی و دوستانه و کنترل دورادور می‌تواند باعث شود که هم شما احاطه بیشتری به شرایط فرزندتان پیدا کنید و هم فرزندتان مسئله را به فراموشی بسپرد.

عادات رفتاری بد در کودکان

  • نکته هشتم: لطفا هرگز، هرگز و هرگز در کودکتان احساس گناه ایجاد نکنید. اگر در منزل یا هر جای دیگری متوجه شدید که فرزندتان قصد خودارضایی یا لمس اندام جنسی خود را دارد، فقط حواس او را پرت کنید. فراموش نکنید که کودکان به راحتی عادات خود را فراموش می‌کنند.عادات رفتاری بد در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

14 + چهار =