رعنا استوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت اول

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت اول

مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

انواع بی‌خوابی در کودکان

در نسخه 2014 طبقه‌بندی اختلالات روانی (ICSD-3)، بی‎خوابی در یک دسته جداگانه قرار نمی‎گیرد و همه آنها زیرمجموعه دسته “اختلالات بی‌خوابی مزمن”، “اختلالات بی‌خوابی کوتاه مدت” یا “سایر اختلالات بی‌خوابی” هستند. اگرچه، برای ارزیابی و مداخلات رفتاری خاص در درمان‌های بالینی، قرار دادن بی‌خوابی کودکان در یکی از دسته بندی‌های زیر می‌تواند سودمند باشد:

  • بی‌خوابی رفتاری در کودکی
    • مربوط به دشواری در به خواب رفتن
    • مربوط به عدم تعیین محدودیت‌های سالم از سوی والدین برای کودکان
  • بی‌خوابی روانی(با منشا روانپزشکی)
  • بی‌خوابی گذرا (موقت)

بی‌خوابی رفتاری در کودکی

بی‌خوابی مبتنی بر عوامل رفتاری در کودکان، معمولا به شکل مقاومت در مقابل به رختخواب رفتن، دیر به خواب رفتن و از خواب پریدن در شب و بیدار ماندن برای مدت طولانی که نیازمند دخالت والدین است بروز می‌کند. بیخوابی رفتاری بیشتر در کودکان، از نوزادی تا 5 سالگی دیده می‌شود اما ممکن است تا اواسط کودکی و حتی بیشتر نیز ادامه پیدا کند. دلیل آن می‌تواند مربوط به دشواری در به خواب رفتن به علل مختلف یا ناتوانی والدین در تعیین محدودیت و قانون‌گذاری برای کودک باشد.

درجاتی از مقاومت در مقابل رفتن به رختخواب یا بی‌خوابی در کودکان شایع است و معمولا گذرا هستند.

نکته: برای اینکه مشکل خواب، اختلال محسوب شود، علائم باید حداقل سه بار در هفته اتفاق بیفتند، برای حداقل سه ماه ادامه داشته باشند، و زندگی کودک، والدین یا خانواده را مختل کنند.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

بی‌خوابی ناشی از دشواری در به خواب رفتن

این مشکل در این نوع از بی‌خوابی رفتاری به طور کلی همان از خواب پریدن و بیدار ماندن به مدت طولانی در شب است، که منجر به کمبود خواب می‌شود. در این اختلال نوزاد یا کودک یاد گرفته است که تنها در شرایط خاصی به خواب برود یا مراسم و عادت خاصی برای به خواب رفتن دارد که نیازمند مداخله والدین مثلا غذا دادن به کودک یا تکان دادن او قبل از خواب است.

در این حالت، در طول شب، وقتی کودک برانگیختگی کوتاهی که معمولا در هر 60 تا 90 دقیقه خواب اتفاق می‌افتد را تجربه می‌کند، یا به سایر دلایل از خواب بیدار می‌شود، نمی‌تواند دوباره به خواب برود مگر آنکه همان شرایط برایش فراهم شود. در نتیجه کودک با گریه کردن (یا در صورت امکان با رفتن به اتاق والدین) والدین را متوجه می‌کند تا شرایط لازم برایش مهیا شود.

راه‌کار: می‌توان با قرار دادن کودک در گهواره هنگام خواب‌آلودگی ( در حالی‌که بیدار است) از سن سه ماهگی، از بروز این مشکل جلوگیری کرد. با این کار کودک برای خوابیدن شرطی نمی‌شود و نیازی به در آغوش گرفته شدن یا تکان داده شدن برای به خواب رفتن نخواهد داشت.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

ادامه دارد . . .

پیش‌گفتار مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان را بخوانیم.

قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

هفده + نه =