رعنا استوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت دهم

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت دهم

اختلال تاخیر فاز خواب

نوجوانانی که مشکل بی‌خوابی دارند (مشکل به خواب رفتن در زمان تعیین شده) معمولا دچارنوعی اختلال در ساعت بیولوژیک بدن به نام اختلال تاخیر فاز خواب (در گذشته با نام سندرم فاز خواب تاخیری) هستند. ریتم شبانه‌روزی بدن در نوجوانان و بزرگسالان معمولا کمی بیشتر از 24 ساعت است که موجب ایجاد تاخیر در ساعت بیولوژیک در زمان خواب و بیداری نسبت به زمان بندی خواب و بیداری مطلوب بیمار می‌شود.

اگر این اختلاف ساعت شدید باشد می‌تواند باعث بروز  اختلال تاخیر فاز خواب شود. بیماران معمولا شب‌ها به سختی به خواب می‌روند و صبح‌ها نیز به سختی از خواب بیدار می‌شوند. اگرچه، این افراد وقتی مجاز به خوابیدن بر اساس ساعت بیولوژیک بدنشان باشند (مثلا آخر هفته ها و روزهای تعطیل)، خیلی کمتر از حالت عادی در به خواب رفتن و بیدار شدن دچار مشکل می‌شوند.

توجه کنید که داشتن برنامه خواب و بیداری منظم اهمیت زیادی دارد. برای تغییر زمان خواب به حالت مطلوب و حفظ آن نیاز به استراتژی دیگری نیز می‌باشد. مصرف ملاتونین چند ساعت قبل از خواب مورد تائید وزرات غذا و داروی آمریکا (FDA) نیست، اما در بعضی موارد حاد اختلال تاخیر فاز خواب، می‌تواند به تنظیم ساعت بیولوژیک بدن کمک کند. (ما هیچ‌گونه مصرف دارو را در مورد درمان اختلال خواب توصیه نمی‌کنیم. درمان مشکلات خواب از طریق دارو حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.)

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

علائم نیازمند درمان

در صورت داشتن موارد زیر بهتر است به متخصص یا کلینیک خواب اطفال مراجعه کنید:

  • بی‌اثر بودن مداخلات رفتاری یا عدم توانایی والدین در اجرای صحیح مداخلات
  • بی‌خوابی در بیماران با مشکلات پزشکی، روانپزشکی یا اختلالات تکامل عصبی
  • بی‌خوابی شبانه همراه با خواب‌آلودگی شدید در طول روز
  • احساس ناامنی (افسردگی والدین، استرس، سابقه آزار فیزیکی)
  • مصرف دارو
  • مشکوک بودن به داشتن سایر اختلالات خواب از جمله اختلالات تنفسی خواب، سندرم پای بیقرار یا اختلالات ساعت بیولوژیک بدن

نکته: سندرم پای بی‌قرار: سندرم پای بی‌قرار یا آر‌ ال‌ اس نوعی اختلال خواب است که آن فرد مبتلا دچار نوعی اختلال ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌‌کند و بیمار برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد یا بکشد.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی      قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

10 + 4 =