رعنا استوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت دوم

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت دوم

بی‌خوابی مربوط به عدم تعیین محدودیت‌های سالم از سوی والدین برای کودکان

بی‌خوابی رفتاری ناشی از عدم جدیت والدین، اکثرا در سنین پیش از دبستان و بالاتر دیده می‌شود. نشانه‌های این نوع بی‌خوابی، مقاومت فعال، اعتراض کلامی و باج خواهی هنگام خواب است. اگر دیر به خواب رفتن برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، می‌تواند منجر به کمبود خواب شود. برخی کودکان دچار ترس‌های شبانه می‌شوند که در رفتار آنها نمود دارد (مثل گریه کردن، آویزان شدن یا ترک کردن رختخواب برای یافتن احساس امنیت در کنار والدین)؛ اما این رفتارها بیشتر نشان دهنده مقاومت کودک در مقابل خوابیدن است تا علامت اضطراب.

این اختلال معمولا ناشی از ناتوانی والد یا عدم تمایل او به تعیین مقررات برای زمان خواب و قاطعیت در برابر کودک است. معمولا این مشکل با نافرمانی کودک تشدید می‌شود.

فراموش نکنید که: در برخی موارد مقاومت کودک موقع خواب، می‌تواند نشان دهنده مشکلاتی نظیر آسم، بعضی داروها یا مشکلات پزشکی، اختلالات خواب مثل سندرم پای بی‌قرار یا اضطراب و یا اختلاف بین ساعت بیولوژیک طبیعی بدن کودک (شب بیدار) با انتظارات والدین باشد.

سندرم پای بی‌قرار: سندرم پای بی‌قرار یا آر‌ال‌اس نوعی اختلال خواب است که آن فرد مبتلا دچار نوعی اختلال ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد وکشش یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌‌کند و بیمار برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد یا بکشد.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

بی‌خوابی ناشی از زیاد در رختخواب ماندن

اگرچه این نوع بی‌خوابی (مطرح شده توسط دکتر ریچارد فبر) جزو زیر مجوعه‌های اصلی بی‌خوابی نیست، اما در تشخیص و درمان بالینی، مفهوم بسیار سودمندی است. اساسا کودکانی که دچار این نوع بی‌خوابی هستند، نیاز به خواب کمتری نسبت به آنچه والدین برای‌شان تعیین کرده‌اند دارند، که موجب بی‌قراری طولانی مدت موقع خواب، از خواب پریدن در شب یا صبح زود بیدار شدن (یا ترکیبی از هر سه) می‌شود.

قطعا وقتی کودک به 10 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد اما مجبور است 12 ساعت در رختخواب باشد، دچار اختلالاتی در خواب می‌شود. راه حل، کاهش ساعات خواب متناسب با نیاز کودک است، که می‌توان با عقب بردن ساعت خواب یا جلو کشیدن ساعت بیداری آن را تنظیم کرد. بهتر است این کار به تدریج هر چند شب با عقب کشیدن زمان خواب به اندازه 15 دقیقه انجام شود.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

پنج × 5 =