رعنا استوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت سوم

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت سوم

بی‌خوابی روانی (با منشا روانپزشکی)

بی‌خوابی روانی یا بیمارگون می‌تواند باعث ایجاد اختلال در به خواب رفتن یا عمیق شدن خواب در کودکان، به خصوص کودکان بزرگتر و نوجوانان شود. علامت این نوع بی‌خوابی، اضطراب (به خصوص در مورد به خواب رفتن یا عمیق خوابیدن) ناشی از برانگیختگی عاطفی یا فیزیولوژیکی تشدید شده مربوط به خواب و شرایط آن است. کودکان مبتلا به این نوع بی‌خوابی معمولا درک درستی از بی‌خوابی و عواقب و پیامدهای آن در مورد خود ندارند، که خود موجب تشدید ناتوانی آنها برای خوابیدن می‌شود.

این نوع بی‌خوابی معمولا از ترکیب عوامل مستعد کننده از جمله آسیب‌پذیری یا استعداد ژنتیکی، اختلالات پزشکی یا روانپزشکی ناشی می‌شود. استرس حاد می‌تواند باعث بروز این اختلال و عادات غلط مثل مصرف کافئین یا چرت زدن در طول روز می‌تواند باعث مزمن شدن آن شوند.

راه‌کار: عوامل درونی و ژنتیکی بدن کودک مهم هستند و می‌توانند زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات باشند اما با تمرین و فراگیری عادات صحیح رفتاری خواب و حذف موارد تشدید کننده، مشکل بی‌خوابی و بسیاری از مشکلات قابل حل خواهد بود. نوشیدنی‌های کافیین‌دار و انرژی‌زا را برنامه غذایی فرزندتان حذف کنید و دمنوش‌ها و نوشیدنی‌های سالم را جایگیزین آنها کنید. در طول روز برای کودکتان فعالیت‌های مناسب برنامه‌ریزی کنید و خواب میان‌روز را حذف کنید. شما با انجام این رفتارها، به راحتی عوامل تشدید کننده بی‌خوابی در فرزندتان را حذف کرده‌اید و در گذر زمان عادات رفتاری مناسب را در او نهادینه کرده‌اید.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

بی‌خوابی گذرا (موقت)

بی‌خوابی گذرا می‌تواند در کودکی با سابقه خواب طبیعی بروز کند. کودک ممکن است برای مدتی شب‌ها از خواب بپرد که دلیل  آن می‌تواند اتفاقات استرس زای موقتی باشد. برهم خوردن نظم ساعات خواب هنگام سفر می‌تواند باعث پرواز زدگی یا جِت لَگ شود. عکس‌العمل نادرست والدین می‌تواند باعث تشدید آشفتگی در خواب شبانه و تقویت عادات غلط شوند؛ که در نهایت منجر به مزمن شدن اختلال بی‌خوابی موقت می‌شود.

نکته: چه در نوزادی و چه در دوران کودکی، چنانچه فرزندتان به ناگاه از خواب بیدار می‌شود، او را از تخت خارج نکنید. به او کمک کنید که در همان شرایط مجدد به خواب رود. کودک خود را در تخت و ترجیحا اتاق جداگانه بخوابانید و در مقابل خواسته‌ی در کنار شما و تخت شما خوابیدن مقاومت کنید. دقت کنید که رفتار شما باید با زیرکی و مهربانی باشد. کودکتان را تهدید نکنید و با لحن بد با او صحبت نکنید.

سعی کنید عاملی که باعث بی‌خوابی و مشکل او شده پیدا و حذف کنید. در کودکان بزرگتر و در سنین مهد و مدرسه، دلیل بی‌خوابی یا آشفتگی خواب شبانه، گاها شنیدن داستانها و افسانه‌های ترسناک از دوستان یا ترس مرگ و از دست دادن عزیزان (این حالت عموما بعد از فوت یکی از نزدیکان کودک اتفاق می‌افتد) می‌تواند باشد. اگر کودک شما خواب طبیعی داشته ولی ناگهان دچار کابوس شبانه، برهم ریختگی ریتم خواب، بیدار‌شدن ناگهانی در میان خواب و … می‌شود، بجای همراهی با وی، علت مشکل او را بیابید و اقدام به رفع آن کنید.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

 

 

دیدگاهتان را درج کنید

یازده − سه =