رعنا استوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت ششم

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت ششم

تکنیک‌های عمومی برای والدین

در آغاز اجرای استراتژی‌های رفتاری، ارائه آموزش‌های لازم به والدین در مورد اصول رفتاری درست و عادات خواب سالم از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • آموزش عمومی برای همه والدین در مورد ایجاد عادات سالم خواب (ساعت خواب مناسب برای هر یک از گروه‌های سنی، ایجاد نظم و روتین در برنامه خواب کودک، داشتن روتین پیش از خواب که در آن فعالیت‌های محرک مثل تماشای تلویزیون جایی ندارند، عدم حضور والدین موقع به خواب رفتن کودک)
  • راهنمایی‌های لازم در مورد تعیین محدودیت‌های سالم و قاطعیت
    • وقتی کودک به موقع نمی‌خوابد، از توجه نشان دادن به او به خاطر این رفتار خودداری کنید
    • در اجرای برنامه منظم خواب ثبات داشته باشید. عدم ثبات باعث تقویت رفتارهای نامطلوب کودک می‌شود.
    • کودک ممکن است در ابتدا مقاومت کند اما به یاد داشته باشید که این رفتار موقتی است و با ادامه استراتژی از بین می‌رود.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

 

تکنیک‌های خاص

روتین زمان خواب

ایجاد یک برنامه منظم و روتین ثابت برای زمان خواب، می‌تواند برای همه مشکلات رفتاری بی‌خوابی (مقاومت در مقابل خوابیدن، از خواب پریدن در شب و دیر به خواب رفتن) موثر باشد. روتین خواب باید بین 20 تا 45 دقیقه و شامل سه تا چهار فعالیت آرامش بخش مثل دوش گرفتن، پوشیدن لباس خواب و خواندن داستان باشد. کودک نباید پیش از خواب اجازه تماشای تلویزیون یا کار با سایر دستگاه الکترونیکی را داشته باشد.  هنگام خواب باید شرایط مساعد و عوامل کمک کننده از جمله عروسک یا پتوی مورد علاقه  کودک برایش فراهم باشد. وقتی کودک خواب‌آلود اما بیدار است او را به رختخواب ببرید. این کار باعث می‌شود وابستگی کودک به حضور والدین هنگام خواب کاهش پیدا کند.

تنظیم یک برنامه با میزان خواب متناسب با نیازهای کودک ضروری است. زمان خواب باید با ساعت بیولوژیک طبیعی کودک هماهنگی داشته باشد. خوابیدن در یک زمان خاص، باعث منظم شدن ساعت بدن و راحت‌تر به خواب رفتن کودک می‌شود.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

بی‌اعتنایی هدف دار

برای حل مشکلاتی که کودک در آنها نیازمند کمک والدین است مثل دیر به خواب رفتن یا از خواب پریدن شبانه، تکنیک بی‌اعتنایی هدف دار می‌تواند مفید واقع شود. معمولا کودکی که چنین مشکلاتی برای خوابیدن دارد، می‌خواهد والد هنگام به خواب رفتن او در اتاق حضور داشته باشد، یا در طول شب والد را از خواب بیدار می‌کند تا احساس اطمینان کند. در این تکنیک هنگام خواب کودک، حضور و کمک والد باید به طور تدریجی یا ناگهانی کم شود. وقتی به طور مداوم از این تکنیک استفاده شود، در نهایت کودک دیگر برای به خواب رفتن یا داشتن خواب عمیق نیازی به کمک والدین نخواهد داشت.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی     قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

سه × 5 =