رعنا استوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت هفتم

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت هفتم

  • قطع نیاز تعدیل نشده (اجازه بدهید کودک گریه کند)

در این تکنیک والد پس از  بردن کودک به رختخواب در یک زمان خاص، تا صبح به او و رفتارهایش بی‌توجهی می‌کند. با اینکه این روش بسیار موثر است، معمولا مورد پذیرش خانواده ها قرار نمی‌گیرد زیرا اکثر والدین قادر به تحمل گریه و رفتارهای اعتراض آمیز کودک نیستند.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

 

. قطع نیاز مرحله به مرحله

قطع نیاز مرحله‌ای یک رویکرد جایگزین برای از بین بردن وابستگی کودک به حضور والدین در هنگام خواب است. در این روش والد پس از  بردن کودک خواب‌آلود به رختخواب در یک زمان خاص، در فواصل زمانی خاص که به تدریج کمتر می‌شوند، به کودک سر می‌زند. هر شب زمان انتظار کودک چند دقیقه بیشتر می‌شود. وقتی والد به کودک سر میزند، باید به او احساس اطمینان بدهد اما کوتاه (در حد 1 تا 2 دقیقه) و غیراحساسی (مثلا به جای نوازش و بغل کردن، شانه او را لمس کند). از آنجا که در این روش هدف استقلال یافتن کودک برای خوابیدن است، یک زمان انتظار بهینه و خاص بعد از هر بار سر زدن به کودک وجود ندارد و زمان انتظار باید مطابق تحمل والد در مقابل گریه کودک و طبیعت کودک تنظیم شود. نوع دیگر این روش به خصوص برای کودکان بزرگتر (سنین پیش از دبستان و بالاتر)، استفاده از تقویت مثبت است. برای مثال والد فقط باید در صورتی به کودک سر بزند، که رفتار مناسبی داشته باشد (مثلا از تخت بیرون نیاید). گزینه دیگر بستن در اتاق کودک تا بهتر شدن رفتار اوست. به عنوان مثال کودکی که با هر بار سر زدن والد بیشتر تحریک می‌شود، ممکن است در صورت نشان دادن توجه کمتر، رفتار بهتری از خود نشان دهد.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

 

 

تکنیک قطع نیاز مرحله ای حتی اگر فقط هنگام خواب اجرا شود، موثر است. 1 تا 2 هفته پس از آنکه کودک یاد گرفت به تنهایی و بدون دردسر بخوابد، نیاز او به والدین تنها محدود به زمان‌های برانگیختگی‌های شبانه می‌شود.

برای طراحی استراتژی که نیاز به مداخله والدین را کاهش دهد، درمانگر و والدین باید برای تنظیم یک برنامه مشخص با یکدیگر همکاری کنند. آنها باید هدف و مراحل لازم برای رسیدن به آن هدف را  شناسایی کنند. مثلا هدف می‌تواند به خواب رفتن کودک به طور مستقل باشد. برنامه می‌تواند به این شکل باشد که سه روز در هفته موقع خواب روتین پیش از خواب انجام شود، سه روز بعدی والد تا زمانی که کودک به خواب برود، کنار تخت او حضور داشته باشد، سه روز بعدی والد دم در اتاق کودک بایستد و در نهایت سه روز آخر بیرون اتاق منتظر بماند.

ممکن است برای خانواده‌های با تحمل و پذیرش پائین‌تر، قطع تدریجی تر مداخلات والدین موثرتر باشد.

نکته: بازی قایم باشک جزو بازی‌هایی است که در این مرحله به شما کمک می‌کند.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی     قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

یک × 4 =