رعنا استوری

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت هشتم

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان _ قسمت هشتم

محو تدریجی

از تکنیک محو تدریجی می‌توان برای حل مشکل به خواب رفتن استفاده کرد که ممکن است ناشی از ناهماهنگی ساعت بیولوژیک  با ساعت حقیقی باشد. در این حالت زمان خواب‌آلودگی کودک با زمان تعیین شده برای خواب مطابقت ندارد. در این تکنیک به تدریج ساعت بیولوژیک بدن بر ساعت واقعی منطبق می‌شود. در ابتدا کودک طبق ساعت بیولوژیک بدنش می‌خوابد و سپس طی چند هفته، به تدریج ساعت خوابش را به ساعت خواب مناسب نزدیک می‌کند.

از تکنیک محو تدریجی همچنین می‌توان برای اصلاح شرایطی که کودک مدت زیادی را در رختخواب می‌گذراند (مثلا وقتی کودک به 10 ساعت خواب نیاز دارد اما والدین  او را مجبور می‌کنند 12 ساعت در شبانه روز بخوابد ) استفاده کرد. این مسئله باعث مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر در طول شب یا صبح زود بیدار شدن می‌شود. با عقب کشیدن ساعت خواب متناسب با نیاز کودک، می‌توان این مشکل را حل کرد.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

چرت زدن با برنامه

در زمان‌بندی برای چرت زدن باید الگوهای طبیعی خواب روزانه، میزان خواب مورد نیاز بدن در 24 ساعت (خواب شبانه + چرت روزانه) و میل به خوابیدن در نظر گرفته شود. راجع به مورد آخر، کودکان پس از بیدار شدن از خواب، نیاز به حداقل  4 ساعت فاصله زمانی دارند تا دوباره خواب‌آلود شوند و میل به خوابیدن پیدا کنند. بنابراین چرت‌های نزدیک به هم، طولانی، یا نزدیک به پایان روز می‌توانند منجر به بی‌خوابی شبانه شوند.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

تقویت مثبت

استراتژی‌های تشویقی مثل استفاده از استیکرها و جداول تشویقی می‌توانند برای کودکان در سنین پیش از دبستان و بالاتر موثر واقع شوند. اگر کودک برای رفتار خوبش فورا پاداش بگیرد، چنین استراتژی‌هایی نتیجه بهتری خواهند داشت. برای مثال اگر کودک به هدف تعیین شده برسد، باید در اولین فرصت استیکر تشویقی دریافت کند. همچنین برای موفقیت بیشتر اهداف تعیین شده برای کودک باید قابل دسترسی باشند. مثلا در ابتدا  با اینکه کودک موقع خواب مرتب مادرش را صدا می‌کند اما در رختخواب خودش می‌خوابد، باید برای این کارش استیکر بگیرد. سپس به تدریج می‌توان اهداف چالش بر انگیزتری برای او تعیین کرد.

برای کودکان در سنین مدرسه، پاداش باید با توجه به علائق کودک تعیین شود، اما همچنان کودک باید بلافاصله پس از رسیدن به هدف، پاداش خود را دریافت کند. دریافت جوایز متعدد و کوچک‌تر معمولا اثرگذاری بهتری نسبت به جایزه‌های بزرگ با تعداد کم دارد.

مقاله مشکلات خواب با منشا رفتاری در کودکان

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

یک × 5 =