رعنا استوری

مقاله پرخاشگری در کودکان (قسمت دوم)

مقاله پرخاشگری در کودکان

مقاله پرخاشگری در کودکان (قسمت دوم)

نکاتی برای حفظ نگرش مثبت و سازنده در مواجه با بحران

 

  • رفتار بد کودک را به خود نگیرید

وقتی کودک شما نمی‌تواند کاری که از او خواسته‌اید انجام دهد، نباید احساس کنید به شما بی احترامی شده است. وقتی کودک عکس‌العمل پرخاشگرانه نشان می‌دهد هدف او ناراحت کردن شما نیست. اما این واکنش‌های احساسی با اینکه طبیعی هستند، درست نیستند. کودکان اطلاعات و احساسات را مانند بزرگسالان پردازش نمی کنند. اگر کودک شما خیلی کوچک است، هنوز قدرت درک احساسات خود را هم ندارد، چه برسد به احساسات شما. اگر کودک شما بزرگتر است، رفتار بد او ناشی از عدم توانایی او برای کنترل تکانه‌ها و رشد ناکامل مغز است نه عمدی و از سر کینه.

مقاله پرخاشگری در کودکان

پژوهشگران معتقدند که داشتن باورهای اجتماعی بدبینانه– تمایل به نسبت دادن نیات و انگیزه‌های خصمانه به رفتارهای سایرین- باعث می‌شود تصورات منفی شخص حقیقت پیدا کند؛ زیرا افرادی که بدترین فرض ممکن را می کنند، دیگران را به نشان دادن رفتارهای منفی تشویق و تحریک می‌کنند؛ و والدینی که تصور می‌کنند کودک نیات خصمانه ای دارد، در نهایت باعث ایجاد همان مشکلاتی می‌شوند که قصد حل آنها را داشتند. (حتی در ذهن خود به کودکتان برچسب‌های منفی نزنید)

 

در یک پژوهش ثابت شد که مادرانی که به کودکان خردسال خود نیات خصمانه نسبت می‌دهند، سه سال و نیم بعد با احتمال بالاتری نسبت به سایرین، کودکان پرخاشگر خواهند داشت. رابطه قوی بین باورهای مادر و پرخاشگری در کودک وجود دارد. پس یادتان باشد که رفتار منفی کودک را به خود نگیرید و با منفی‌نگری به رفتار فرزندتان نگاه نکنید. به این ترتیب روحیه بهتری خواهید داشت. همچنین این رویکرد باعث می‌شود رابطه بهتری با کودک داشته باشید واین در بلند مدت بر رشد کودک تاثیر مثبت دارد.

مقاله پرخاشگری در کودکان

2) از کودک خود انتظارات معقول و واقع‌بینانه داشته باشید.

کودکان بازه توجه کوتاه‌تری دارند و به راحتی حواسشان پرت می‌شود. آنها زمان بیشتری برای پردازش دستورات کلامی نیاز دارند. ظرفیت حافظه کاری کودکان –تعداد مطلق مواردی که می‌توانند در هر لحظه به خاطر بسپارند- بسیار محدودتر از بزرگسالان است.

برای کودکان یادگیری موضوعات جدید و وفق دادن خود با تغییرات (مثلا در قوانین و رویه‌ها)، از آن چیزی که شما فکر می‌کنید بیشتر طول می‌کشد. کودکان کوچکتر به تمرین بیشتری نسبت به کودکان بزرگتر و کودکان بزرگتر به تمرین بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند.

مقاله پرخاشگری در کودکان

بنابراین وقتی کاری از کودکان کوچکتر می‌خواهیم، نباید از آنها انتظار عملکرد سریع و درست داشته باشیم. آنها با سرعت پائین‌تری کار می‌کنند و تغییر حالت از یک فعالیت به فعالیت دیگر برای آنها دشوارتر است. بنابراین باید دستورالعمل‌های واضح و ساده و زمان کافی برای هضم آنها  به کودکان بدهیم.

لطفا هرگز از ضرب المثل‌ها و اصطلاحات برای توضیح و یا درخواست چیزی از فرزندتان استفاده نکنید. مثلا هنگامی که می‌بینید فرزندتان با یک دست چند وسیله را با بی‌احتیاطی حمل می‌کند به آرامی بگویید: عزیزم وسایلت را تک تک جابجا کن یا به آرامی و با رفتاری دوستانه به او کمک کنید. هرگز نگویید: با یه دست چند تا هندوانه برنمی‌دارند که …… کودکان مفهوم ضرب المثل‌ها و اصطلاحات را درک نمی‌کنند.

کودکان بزرگتر می‌توانند سریعتر عمل کنند و از پس کارهای پیچیده‌تر برآیند؛ اما بازه توجه، ظرفیت حافظه کاری، توانایی کنترل تکانه و مهارت تغییر حالت از فعالیتی به فعالیت دیگر در آنها همچنان در حال رشد و تکامل است.

مقاله پرخاشگری در کودکان

 

بنابراین انتظار خود را در حد توانایی‌ها و سرعت یادگیری کودک پائین بیاورید. به این ترتیب کاری که از او می‌خواهید در حد توانایی‌ها و ابزارهایی است که در اختیار دارد و کودک شما بابت همکاری خوبش –که تجربه‌ای بسیار مهم برای رشد کودک است- پاداش عاطفی و اجتماعی می‌گیرد. درست است که با این رویکرد باید زمان بیشتری صرف کنید اما این سرمایه‌گذاری قطعا نتیجه‌بخش خواهد بود.

مقاله پرخاشگری در کودک

نکته: بیاد داشته باشید که سرعت رشد و توانایی یادگیری ذهنی و جسمی در کودکان مختلف متفاوت است پس هیچگاه فرزندتان را با کودکان همسالش مقایسه نکنید و از فرزندتان انتظاراتی برابر توانایی‌اش داشته باشید.

ادامه دارد . . . 

قسمت قبلی     قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

13 − 10 =