رعنا استوری

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت آخر

مقاله پرورش کودک خلاق

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت آخر
1. با کودک درباره احساسات صحبت کنید: احساسات مواد خام برای کارهای هنری هستند.
2. با کودک خردسال یا پیش‌دبستانی خود بازی‌های خلاقانه انجام دهید: با این کار او در سال های اول زندگی‌اش لذت ساختن و خلاقیت را می‌چشد.

3. برای کودک قوانین زیاد تعیین نکنید و او را آزاد بگذارید: آدام گرنت، استاد مدیریت و روانشناسی دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده کتاب “اصیل ها: چطور شخصیت‌های ناهمنوا و ساختار‌شکن، دنیا را تکان می‌دهند” معتقد است علت شکست و شکوفا نشدن پتانسیل کودکان بسیار باهوش، این است که این کودکان یاد نگرفته‌اند خودشان باشند. تلاش برای جلب تائید دیگران و پیروی از روند رایج، منجر به خلق چیزهای جدید نمی‌شود. آدام گرنت می‌گوید برای اینکه یک کودک خلاق در آینده بتواند چیزی ابداع کند، والدین باید قوانین کمتری برای کودک تعیین کنند و اجازه دهند او خودش فکر کند و به نتیجه برسد. همچنین یافته‌های یک پژوهش انجام شده در دانشگاه بوستون نشان می‌دهد که والدین کودکان معمولی به طور متوسط 6 قانون (مثل زمان رفتن به رختخواب یا انجام تکالیف) و والدین کودکان بسیار خلاق کمتر از یک قانون برای کودکان خود وضع می‌کنند. به جای وضع قوانین به کودکان خود ارزش‌ها را آموزش دهید.مقاله پرورش کودک خلاق
4. برای کودک محدودیت ایجاد کنید: با اینکه برای پرورش خلاقیت نباید جلوی فکر کردن به ایده‌های هر چند تخیلی و گاها دیوانه‌وار را گرفت، اما در واقعیت، خلاقیت معمولا به خاطر وجود قیدها و ساختارها محدود می‌شود. برای مثال یک برنامه تلویزیونی با بودجه محدود، برای یک ساعت برنامه ریزی می‌شود. هرچقدر کودک چیزهای کمتری داشته باشد، خلاق‌تر می‌شود. اگر منابع محدودی در اختیار کودک خود بگذارید، او خیلی زود متوجه می‌شود که خلاقیت با وجود محدودیت هاست که رشد می‌کند.
5. کودک را آزاد بگذارید تا علائق مختلف و گاها سطحی داشته‌باشد، نه فقط تجربه و دانش عمیق در یک حوزه: او را مجبور نکنید در یک حوزه تخصص پیدا کند، بلکه علائق او را در حوزه‌های مختلف پرورش دهید. آدام گرنت می‌گوید برندگان جایزه نوبل در مقایسه با سایردانشمندان، بیشتر پیش می‌آید که در حیطه بازیگری، رقص، شعبده بازی، نوشتن فیلمنامه، شعر یا ادبیات، هنر یا موسیقی هم دستی داشته باشند. زیرا آنها ذاتا کنجکاو هستند و این کنجکاوی باعث می‌شود درباره موضوعات دیگر نیز اطلاعاتی کسب کنند.مقاله پرورش کودک خلاق
سخن آخر: فراموش نکنید که توانمندی‌ها و قدرت تمام کودکان با هم متفاوت است، پس هیچ‌گاه فرزند خود را با هیچ کودک دیگری مقایسه نکنید.
در دنیای امروز والدین دلمشغولی‌ها و مشکلات خاص خود را دارند که موجب می‌شود نتوانند زمان کافی به کودکان خود اختصاص دهند. ما از شما خواهش می‌کنیم که اگر نمی‌توانید هر روز زمانی را به بودن در کنار فرزند خود اختصاص دهید حداقل برنامه‌ای منظم برای بودن در کنار فرزند خود تنظیم کنید و در کودک خود امنیت روانی کافی ایجاد کنید. مثلا هفته‌ای یک بار دو الی سه ساعت در کنار فرزند خود بنشینید و از فضاهای مجازی خود فاصله بگیرید. با فکر باز با او بازی کنید و لذت ببرید. شما می‌توانید انجام فعالیت‌های خلاقانه و لذت‌بخش را به آن زمان‌ها موکول کنید. نکته کلیدی این ‌جاست که وقتی در کنار فرزند خود هستید سایر دغدغه‌ها و مشکلات زندگی را رها کنید. اگر بتوانید هر روز زمانی کوتاه مثلا 15 دقیقه را به لذت بردن و همنشینی با کودک‌تان اختصاص دهید قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت. اجرای تمام رفتارها و نکات یاد شده در این مقاله نیازمند مداومت رفتاری از سمت شما والدین و اصلاح نگرش شما در بسیاری از مسایل است و عملا هیچ‌گونه هزینه مالی برای شما در برنخواهد داشت.

قسمت قبلی

دیدگاهتان را درج کنید

19 − 1 =