رعنا استوری

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت اول

پرورش کودک خلاق

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت اول

همه ما دوست داریم که کودک‌مان شاد و موفق باشد. پایه و اساس بسیاری از موفقیت‌های هر انسانی، در کودکی وی بنا نهاده ‌می‌شود. کودکان خلاق و دارای عزت‌نفس عملکرد بهتری در زندگی خود نسبت به سایر کودکان دارند و قادر به خلق دنیای زیباتری برای خود و دیگران خواهند بود. رشد خلاقیت در کودکان فرمول بسیار ساده‌ای دارد که همگان با هر وضع معیشت و زندگی قادر به انجام و اجرای آن هستند.  اسامی و آمار انسان‌های موفق در دنیا خود گواه و دلیلی بر اثبات این حقیقت است. و اما خلاقیت چیست و چگونه می‌توان کودک خلاق پرورش داد؟پرورش کودک خلاق

 

پرورش کودک خلاق

خلاقیت توانایی ابداع یا ساختن چیزی نو و منحصر به فرد، اغلب با ارزش کاربردی یا هنری است. خلاقیت همچنین یافتن راه حل‌های جدید برای مسائل قدیمی و از آن مهم‌تر، مسائل جدید است. افراد در محیط کار دائما با مسائل و مشکلات جدید رو‌به‌رو می‌شوند که ممکن است از روش‌های قدیمی قابل حل نبوده و بنابراین برای حل نیازمند “فکر کردن خارج از جعبه” باشند. کودکی که به تفکر خلاقانه عادت داشته باشد، در آینده در حرفه خود فردی موفق و گزینه‌ی مطلوب کارفرمایان خواهد بود؛ و یا حتی بهتر از آن، خود به عنوان کارفرما افراد را برای کار بر روی پروژه‌های نوآورانه‌ی خود استخدام خواهد کرد!

جدا از مزایای عملی خلاقیت، داشتن ایده‌های نو، به خودی خود برای فرد لذت بخش است.

بسیاری از هنرمندان برای ابراز خود و داشتن هدف در زندگی کار می‌کنند، نه صرفا برای داشتن درآمد و گذران زندگی. برای بسیاری از افراد، خلاقیت و آفرینش می‌تواند جنبه مهمی از یک زندگی شاد و رضایت‌بخش باشد.

و البته یک کودک خلاق ممکن است در آینده قادر به خلق چیزی بسیار با‌‌ارزش در دوره خود شود. کودکی که خلاقیت در او خوب پرورش داده شده باشد، و دارای خصوصیاتی چون ثبات، ایستادگی و پشتکار نیز باشد، می‌تواند لری پیچ (موسس گوگل)، مارک زاکربرگ (موسس فیس‌بوک و جوان‌ترین میلیاردر جهان)، جف کونز (نقاش و مجسمه‌ساز و از پیشگامان هنرهای تجسمی) یا فرانک گری (معمار مشهور معاصر و خالق تالار کنسرت والت‌دیسنی) بعدی باشد.

مقاله پرورش کودک خلاق

 

ریشه ژنتیکی خلاقیت

بخش بزرگی از خلاق بودن، ژنتیکی است. طبق نظر دانشمندان، برخی افراد خلاق‌تر به دنیا می‌آیند و برخی کودکان ذاتا خلاق‌تر از سایرین هستند. خلاقیت یک استعداد فطری است و فردی با خلاقیت ذاتی، نسبت به افراد کم استعداد‌تر با تلاش کمتری می‌تواند در کاری به تخصص برسد. همچنین افراد مستعد سریع‌تر می‌آموزند و در نتیجه سریع‌تر به سطوح بالاتر می‌رسند و چیز جدیدی خلق می‌کنند.

اما این بدان معنی نیست که سایر کودکان خلاقیت ندارند و یا نمی‌توانند تفکر خلاق و پیش‌رونده داشته باشند. کودکان دارای درجات مختلفی از خلاقیت هستند. بر مبنای رشد و جهت‌دهی به خلاقیت و استعدادهای کودکان و همچنین میزان کوشش یک کودک، میزان موفقیت و رسیدن به آرزوهای یک کودک رقم خواهد خورد. والدین آگاه و هوشیار نقش مهمی در رشد خلاقیت کودک خود بازی می‌کنند.

افراد بسیار خلاق، باهوش بوده و شخصیتی ناهم‌نوا دارند. آنها علاقه ای به پیروی از سنت ها و قوانین کلیشه‌ای واصطلاحا هم‌رنگ جماعت شدن ندارند و همیشه برای تجارب جدید آماده هستند. آنها ایگوی1 قوی دارند و حتی گاها دارای درجه خفیفی از جنون هستند. آنها همچنین به طیف وسیعی از موضوعات و فعالیت‌ها علاقه دارند. برای مثال دانشمندان خیلی خلاق معمولا به هنر بسیار علاقمندند و در کنار علم فعالیت‌های هنری خود را نیز دنبال میکنند.

با‌اینکه این افراد دارای یک موهبت خدادادی هستند، کارشناسان معتقدند که  در واقع همه افراد دارای خلاقیت‌هایی با درجات و اشکال متفاوت هستند. همه کودکان ذاتا خلاقند، اما فشار جامعه باعث خاموش شدن شعله خلاقیت در آنها می‌شود. همچنین در صورت عدم وجود انگیزش مناسب، خلاقیت کودکان می‌تواند پرورش نیافته باقی بماند.

  1. بر اساس نظریه‌ی زیگموند فروید، شخصیت انسان پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و تک جزئی نیست. وی در نظریه‌ی روانکاوی معروف خود، شخصیت انسان را شامل سه عنصر نهاد (ID)، خود یا ایگو (Ego) و فراخود یا سوپرایگو (Superego) می‌داند. ترکیب این سه عنصر شخصیتی باعث ایجاد رفتارهای پیچیده‌ی انسان‌ها می‌شود.

مقاله پرورش کودک خلاق

ادامه دارد . . .

قسمت بعدی

پیش‌گفتار مقاله پرورش کودک خلاق را بخوانیم.

دیدگاهتان را درج کنید

هجده − 8 =