رعنا استوری

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت دوم

پرورش کودک خلاق

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت دوم

خصوصیات کودک خلاق

اگر تعدادی از خصوصیات زیر را در کودک خود مشاهده می‌کنید، می‌توان گفت که او ذاتا خلاق است:

را‌ه‌کارهای جدید برای استفاده از وسایل و چیزها به خصوص برای اشیا معمولی پیدا می‌کند. مثلا از یک جعبه به عنوان قلعه اسباب‌بازی، ماشین و یا غار استفاده می‌کند.

  • گاهی به صورت حسی و بدون استفاده از منطق، راه‌حل‌های جدید برای مسائل پیدا می‌کند.
  • زیاد خیال‌بافی می‌کند.
  • مستقل و متفاوت است، تمایلی به پیروی از کلیشه ها یا دیگران ندارد، کارها را به روش خودش انجام می‌دهد و متفاوت بودن با سایر کودکان برایش اهمیتی ندارد.
  • ریسک می‌کند و عواقب آن نیز برایش آموزنده ‌‌است.
  • دنیای خود را از طریق خلق چیزهای جدید مثل موسیقی، نقاشی‌کردن و داستان‌نویسی ادراک و تفسیر می‌کند.
  • به وجود آوردن و خلق چیزی و اعمال بهبودهای لازم و تغییرات مورد نظر خود در اشیا. علاقه دارد در چیزها تغییرات خاص خود را ایجاد کند. مثلا ممکن است با ایجاد تغییرات در یک بازی همیشگی، یک بازی جدید برای خودش بسازد. یا مثلا کیف مدرسه‌اش را به سلیقه خود تزئین کند تا کیف، مخصوص خودش باشد.

 

مهم‌ترین عامل در خلاقیت، ژنتیک است، اما عوامل محیطی نیز نقش مهمی در پرورش خلاقیت دارند. با پرورش خلاقیت، فرد می‌تواند توانایی‌های بالقوه خود را بالفعل کند و بهترین زمان برای این کار سنین کودکی است.

خلاقیت بسیار شبیه نگاه‌کردن به جهان از طریق یک زیبابین است. شما به مجموعه‌ای از عناصر می‌نگرید، همان‌هایی که هر کس دیگر می‌بیند، اما سپس تکه‌ها و قطعه‌های شناور را به‌گونه‌ای کنار یکدیگر قرار‌می‌دهید که یک امکان جدید خارق‌العاده ایجاد می‌شود.

روزابت ماز کانتر

دوران کودکی زمانی است که کودک شما هنوز در حال پرورش قدرت مغز و فکر خود است. همچنین در این زمان است که کودک می‌تواند آزادانه به اکتشاف و رشد بپردازد و تحت فشار جامعه به یک طرز فکر خاص محدود نشود. عادت تفکر خلاقانه در کودکی شکل می‌گیرد. بنابراین پرورش خلاقیت، یکی از ارزشمندترین هدایایی است که می‌توانید به کودک خود بدهید.

مقاله پرورش کودک خلاق

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

پانزده + ده =