رعنا استوری

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت سوم

مقاله پرورش کودک خلاق

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت سوم

نکاتی برای پرورش کودک خلاق

به‌طور کلی شما می‌توانید با قراردادن کودک در معرض محرک‌های الهام‌بخش، خلاقیت ذاتی او را شکوفا کنید. این یعنی پرورش علاقه ذاتی کودک به علم‌آموزی و مطالعه. همچنین باید لوازم و شرایط را برای رشد خلاقیت کودک فراهم کنید. کودک برای خلق کردن، به زمانی برای تنها بودن، فکر کردن، تحلیل کردن، تصور کردن و بازی کردن و ور رفتن با اشیا نیاز دارد.

همچنین تشویق و تصدیق غیرمنتقدانه از سوی والدین در پرورش خلاقیت کودک اهمیت زیادی دارد. برای کودکی فضایی فراهم کنید که به خلاقیت او اجازه رشد بدهد نه اینکه آن را سرکوب کند.

با این‌کار به تدریج عادت تفکر خلاقانه را در کودک ایجاد می‌کنید که در آینده و بزرگ‌سالی برایش بسیار مفید خواهد بود.

مقاله پرورش کودک خلاق

در زیر به نکاتی برای پرورش خلاقیت در کودکان اشاره شده است:

  1. کودک را به مطالعه عادت دهید: یکی از فواید بی‌شمار مطالعه گسترش افق فکری کودک است. مطالعه کودک را در معرض اطلاعات و تجارب جدید قرار می‌دهد که می‌تواند علاقه او را جلب کند و در او انگیزه و شوق خلق و ساختن را ایجاد کند. مطالعه تفکر خیالی را در کودک نقویت می‌کند. همچنین معلوماتی که کودک از مطالعه به‌دست می‌آورد، مواد اولیه برای خلاقیت هستند. کودک با مطالعه از آنچه وجود دارد مطلع می‌شود، بنابراین می‌فهمد که چطور باید به مرحله بعد برود.

شما می‌توانید کتاب‌های زیر را که به پرورش خلاقیت در کودکان کمک شایانی می‌کند، از اپلیکیشن رعنااستوری تهیه کنید.

  • رویای توی کشوی من
  • موهای شگفت‌انگیز من
  • تابو و خواهرش
  • دکتر میسیپرورش کودک خلاق

 

  1. او را با ادبیات، موسیقی و هنر آشنا کنید: دیدن کارهای خلاقانه دیگران می‌تواند برای کودک الهام بخش باشد و باعث شود خودش نیز به این کار تشویق شود.
  2. افق دید او را گسترش دهید: کودک به مواد خام احتیاج دارد تا با کمک قوه تخیلش از آنها چیزهای جدید خلق کند. کارهای جدید انجام دهید و به جاهای جدید بروید. اما آنها را مجبور به کاری نکنید زیرا ممکن‌است نتیجه عکس بدهد. برای مثال کودک را مجبور به رفتن به موزه نکنید. اجبار می‌تواند منجر به ایجاد تنفر شود. به جای آن آموختن را برایش لذت‌بخش کنید.پرورش کودک خلاق
  3. علایق کودک را پرورش دهید: تا زمانی که کودک به چیز بی‌ضرری علاقه دارد، او را منع یا دل‌سرد نکنید، بلکه با او همراه شوید. با کودک در مورد موضوع مورد علاقه‌اش صحبت کنید. نه به عنوان یک والد بدبین، بلکه به عنوان یک دوست علاقه‌مند و با فکرباز. در صورت امکان برای کودک وسایل و چیزهای مرتبط با علاقه‌اش تهیه کنید تا قوه‌ی تخیل او تقویت شود.

علاقه او را بپذیرید هرچند که بی‌ارزش یا کم‌اهمیت به نظر بیاید: علاقه و اشتیاق کودک شماست که باعث تقویت قوه تخیل او می‌شود. گاهی علاقه به موضوعات به ظاهر بی‌اهمیت می‌تواند به چیزهای بزرگ تبدیل شود. برای مثال اگر کودک شما به عروسک‌های قهرمانان علاقمند است، ممکن است روزی به نوشتن داستان‌های تخیلی یا علم روباتیک علاقمند شود.

مقاله پرورش کودک خلاق

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

کامنت بگذارید

چهار × سه =