رعنا استوری

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت پنجم

مقاله پرورش کودک خلاق

مقاله پرورش کودک خلاق _ قسمت پنجم

  1. همراه با کودک به فعالیت‌های خلاقانه بپردازید: با اینکه به طور کلی معمولا کودک را تنها می‌گذارید تا قوه تخیلش به کار بیفتد، همراهی با کودک در ساختن چیزها، می‌تواند برای او لذت‌بخش‌تر باشد.

    همچنین این فرصت خوبی برای راهنمایی اوست، اما او را مجبور نکنید ایده‌ی شما را بپذیرد و به روش شما کار کند. شما می‌توانید با یکدیگر یک اسباب بازی چوبی یا سازه لگویی بسازید، داستان بنویسید یا آلبوم بسازید. با ذهنی باز و به قصد بازی با کودک همراه شوید. با انجام بازی‌های خلاقانه با کودک می‌توانید دنیا را از نگاه او ببینید و با او ارتباط برقرار کنید.  مقاله پرورش کودک خلاق

  2. به کودک بابت کارهای خلاقانه‌اش پاداش بدهید: مثلا نقاشی یا داستان کوتاهی که خودش نوشته را از او بخرید.
  3. کودک را تشویق به شرکت در مسابقه‌های مرتبط با حوزه مورد علاقه‌اش کنید: اما بر جنبه سرگرمی و تجربه‌ی شرکت در مسابقه تاکید کنید و به کودک یادآوری کنید که فقط چند نفر می‌توانند برنده شوند. همچنین او باید به باخت به عنوان انگیزه و دلیلی برای تلاش بیشتر نگاه کند نه شکست. در مسابقات هنری، قضاوت امری شخص و سلیقه‌ای است و ممکن است عادلانه نباشد.
  4. به کودک اهمیت شکست را یاد بدهید. همچنین به او بیاموزید که موفق نشدن اشکالی ندارد: ترس از شکست می‌تواند یک فرد خلاق را از تلاش برای به واقعیت مبدل کردن ایده‌هایش بازدارد. به کودک بگویید که باید شکست را به عنوان فرآیندی که در نهایت منجر به پیروزی می‌شود ببیند نه یک وضعیت دائمی. اعتماد به نفس لازم برای برخواستن و ادامه دادن پس از هر شکست را در او ایجاد کنید. گفته توماس ادیسون را به یاد آورید که می‌گفت: “من شکست نخوردم، بلکه ده هزار روشی که سیستم کار نمی‌کند را پیدا کردم”

 

مقاله پرورش کودک خلاق

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی   قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

6 + 17 =