رعنا استوری

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت آخر

مقاله پرورش کودک شاد

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت آخر

به کودک بخشندگی و محبت را یاد بدهید

پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که در زندگی‌شان معنایی پیدا کرده‌اند، کمتر احساس غم و اندوه می‌کنند. این در مورد کودکان نیز صدق می‌کند. برای مثال کمک کردن در کارهای خانه مثل بیرون آوردن لباس‌های شسته ‌شده از ماشین لباسشویی می‌تواند به کودک خردسال شما احساس مفید بودن بدهد.

خام کوهن از نیوجرسی می‌گوید: “کارهای خیرخواهانه و کمک به دیگران بخش بزرگی از زندگی خانوادگی آن‌هاست. او می‌گوید بعد از سانحه‌ای طبیعی در کشور، دخترش به جمع آوری لوازم‌التحریر و کوله‌پشتی برای کودکان خسارت‌ دیده کمک کرده است.

مقاله پرورش کودک شاد

برای کودک‌تان الگوی خوبی باشید

به گفته‌ی دورا وانگ استادیار روانپزشکی در دانشگاه نیومکزیکو، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که والدین می‌توانند حالات و خلق‌وخوی خود را به کودکان‌شان انتقال دهند _ نه لزوما از طریق ژن‌ها بلکه از طریق رفتارها و سبک تربیتی خود_

چه خوب و چه بد، کودکان و حتی نوزادان از والدین خود تقلید می‌کنند. حتی نوزادان از ویژگی‌های احساسی والدین خود الگو می‌گیرند واین‌کار مسیرهای عصبی خاصی را در مغز ایجاد می‌کند. وقتی شما لبخند می‌زنید، کودک هم لبخند می‌زند و مسیر عصبی جدیدی برای لبخند‌زدن در مغز او ایجاد می‌شود.

اگر شما از چیزهای کوچک لذت می‌برید و بابت آنها سپاسگذار هستید، الگوی مثبتی برای کودک خود خواهید بود. به کودک کمک کنید نیمه‌ی پر لیوان را ببیند: اگر به خاطر باران برنامه گردش به هم می‌خورد، اشاره کنید که حالا فرصت خوبی برای رفتن به تئاتر است. خانم کوهن به بچه‌هایش می‌گوید: “به‌جای اینکه برای نداشته‌های‌تان غصه بخورید برای آنچه که دارید خوشحال باشید”

پگی اولری از کالیفرنیا متوجه شده ‌است که وقتی خیلی مضطرب است، کودکان هایش به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهند. “آنها ساکت می‌شوند و یک گوشه کز می‌کنند.”

یک‌بار وقتی او ناراحت بوده، پسرش آگوست به او گفته‌است: “بیا دوباره بازی کنیم، مثل آن موقعی که خوشحال بودی” و این باعث شد خانم اولری متوجه شود که پسرش چقدر نسبت به حالات او حساس است. او حالا تلاش می‌کند رفتارهای مثبت‌تری در حضور فرزندانش داشته ‌باشد.

اما نباید احساسات منفی خود را پنهان کنید. می‌توانید به کودک نشان دهید که مثلا به خاطر رفتن دوست‌تان از محل ناراحت هستید، و اگر این‌گونه نشان دهید که قرار‌است ارتباط‌‌تان را با هم حفظ کنید و به دیدنش بروید، به کودک خود یاد‌ می‌دهید که غم بخشی از زندگی است و اینکه همیشه روزنه امیدی وجود دارد.

مقاله پرورش کودک شاد

قسمت قبلی

دیدگاهتان را درج کنید

هجده − هفت =