رعنا استوری

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت اول

مقاله پرورش کودک شاد

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت اول

پرورش کودک شاد (سنین 2 تا 4 سال)

اگر بدانید چه چیزی کودک خردسال شما را خوشحال می‌کند، ممکن است تعجب کنید. به گفته متخصصین این حوزه، خوشبختی چیزی نیست که به کودکان خود بدهید، بلکه چیزی است که به آنها می‌آموزید.

ادوارد هالول، روانپزشک و نویسنده کتاب “حال خوب در بزرگسالی و ریشه‌های آن در کودکی” می‌گوید: افرادی که در کودکی بیش از حد اسباب راحتی برایشان فراهم بوده است _ چه فراهم کردن همه اسباب بازی‌ها و وسایل سرگرمی موجود در بازار و چه محافظت بیش از حد در مقابل رنج‌ها و ناراحتی‌های عاطفی _  بیشتر احتمال دارد در آینده به نوجوانانی کسل، بدبین و غمگین تبدیل شوند. “موثرترین عوامل خوشبختی درونی هستند نه بیرونی”، بنابراین کمک به کودک برای پرورش مهارت‌های درونی مورد نیازش در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

خبر خوب این‌‌که نیازی نیست برای بهره‌مندی از قدرت درونی و نیروی عقلانی لازم برای پشت‌سر گذاشتن فراز و نشیب زندگی، متخصص و روانشناس کودک باشید. همه والدین می‌توانند با صبر و انعطاف‌پذیری زمینه خوشبختی و حال خوب در بزرگسالی را برای کودک خود فراهم کنند.  

مقاله پرورش کودک شاد

چگونگی خواندن احساسات کودک خود را یاد بگیرید

احتمالا شما در دوران نوزادی و نوپایی کودک‌تان، به راحتی متوجه خوشحالی یا ناراحتی او می‌شدید، درآن دوره، با دیدن شما خوشحالی خود را با خنده نشان می‌داده و هنگامی که سگ‌تان، پتوی مورد علاقه او را پاره می‌کرده، گریه می‌کرده‌است.

وقتی کودک بزرگتر می‌شود احساسات پیچیده‌تری را نیز تجربه می‌کند،اما خوشبختانه توانایی کنترل آنها را نیز پیدا‌ می‌کند. با این‌حال هنوز هم احساسات او نمود بیرونی دارند و پی‌‌بردن به آن‌ها چندان دشوار نیست. یک کودک شاد لبخند می‌‌زند، بازی می‌کند، کنجکاو است، با سایر کودکان ارتباط برقرار‌ می‌کند و نیاز به ایجاد انگیزش مداوم ندارد.

نشانه‌های یک کودک غمگین نیز مشخص‌است. به گفته‌ی دکتر هالول کودک غمگین “گوشه‌گیر وساکت است، خوب غذا نمی‌خورد، بدون دخالت بزرگسالان با کودکان دیگر ارتباط برقرار نمی‌کند، بازی نمی‌کند، سوال نمی‌پرسد، لبخند نمی‌زند، نمی‌خندد و کم‌حرف است.”

اگر کودک شما ذاتا کم‌رو و یا درون‌گراست و خیلی نمی‌خندد و با دیگران تعامل ندارد، به این معنا‌ نیست که غمگین است. کم‌رویی با غمگین بودن متفاوت است و اگر کودک خجالتی باشد، تفسیر درست نشانه‌ها دشوارتر می‌شود، اما مشاهده تغییرات قابل توجه در رفتار کودک _ انزوا یا ترس بیشتر _ می‌تواند نشان‌دهنده مشکلاتی در او باشد که نیازمند توجه شما هستند.

مقاله پرورش کودک شاد

پائول هالینگر استاد روانپزشکی مرکز درمانی سنت لوک در شیکاگو، 9 سیگنالی که نوزادان به وسیله آنها احساسات خود را به دیگران منتقل می‌کنند را شناسایی کرده‌است. شما می‌توانید این سیگنال‌ها را در کودک خردسال خود نیز تشخیص دهید. دو سیگنال “علاقه” و “لذت” نشان‌دهنده احساسات مثبت و سیگنال‌های “پریشانی”، “خشم” و “ترس” نشان‌دهنده احساسات منفی هستند.

اکثر والدین ترس و رنجش را در کودک تشخیص می‌دهند، اما خیلی از آنها نمی‌دانند که نمود بیرونی عصبانیت کودک معمولا اندوه است. به گفته هالینگر “در هر سنی خشم، همان ناراحتی زیاد است.” وقتی کودک شما برادرش را می‌زند یا فریاد می‌زند: “از تو متنفرم!” یعنی آن‌قدر ناراحت است که نمی‌تواند ناراحتی یا خشم‌اش را درست ابراز کند.

کودک شما ممکن است روش خود را برای ابراز احساسات منفی ‌اش داشته‌باشد. برخی کودکان ممکن است منزوی شوند، برخی آن را با عصبانیت شدید نشان دهند و بعضی دیگر ممکن است بیش از حد به شما بچسبند. ولی وقتی کم کم کودک خود را بشناسید، بهتر می‌توانید از حالات او بفهمید که در درون او چه می‌گذرد.

مقاله پرورش کودک شاد

ادامه دارد . . .

پیش‌گفتار مقاله پرورش کودک شاد را بخوانیم.

قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

5 − 1 =