رعنا استوری

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت دوم

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت دوم

با کودک خود خوش بگذرانید

اگر از کودک خود درباره بهترین خاطره‌اش بپرسید، احتمالا یکی از فعالیت‌هایی که با شما انجام داده را نام می‌برد و این اولین کلید تربیت یک کودک شاد است. دکتر هالول می‌گوید: ” با کودک خود ارتباط برقرار کرده و با او بازی کنید. اگر ارتباط با کودک برای‌تان لذت بخش است، به احتمال زیاد به او هم خوش می‌گذرد. اگر بتوانید ارتباط خوبی با کودک برقرار کنید، می‌توان گفت که تا حد زیادی شادمانی و حال خوب کودک در آینده را تضمین کرده‌اید.”

بازی کردن لذت‌بخش است، اما نقش بسیار مهم‌تری نیز دارد. در واقع کودکان با بازی کردن مهارت‌های لازم برای زندگی شاد در آینده را می‌آموزند. بازی‌های خارج از چارچوب، به او کمک می‌کند بفهمد از چه کاری لذت می‌برد- _ ساختمان سازی با لگو، یاد‌دادن اعداد به عروسک هایش _ وعلائق او را در بزرگ‌سالی شکل می‌دهند.

کیم ار می‌گوید، هنگامی که فرزند آخرش به دنیا آمده ‌بود، دو فرزند دیگرش مجبور بودند برخی فعالیت‌ها را کنار بگذارند. به گفته‌ی او “هرچه کودکان زمان استراحت بیشتری داشته‌باشند، در درون خود خوشحال‌تر هستند و بهتر می‌توانند بقیه امور زندگی خود را مدیریت کنند و به شادی درونی دست‌ یابند.”

در نظر داشته‌باشید که کودکان حتی در بازی‌های آزاد هم به ساختار و نظم نیاز دارند و بیشتر آنها با داشتن یک برنامه مشخص شادتر و موفق‌تر هستند.

مقاله پرورش کودک شاد

به کودک کمک کنید مهارت‌های جدید را خوب یاد بگیرد

از نظر دکتر هالول افراد شاد اغلب آن‌هایی هستند که در یک مهارت خبره هستند. برای مثال وقتی کودک شما گرفتن توپ را تمرین می‌کند، از اشتباهاتش می‌آموزد، پشتکار و نظم را یاد می‌گیرد و در نهایت از موفقیت‌اش که ثمره تلاش خودش بوده لذت می‌برد.

همچنین تحسین اطرافیان نیز می‌تواند احساس خوبی به کودک بدهد. از همه مهمتر او می آموزد که تا حدودی می‌تواند بر زندگی‌اش کنترل داشته‌ باشد و این‌که با سماجت و پشتکار می‌تواند به اهدافش برسد و موفق شود. این حس کنترل که از تسلط بر یک مهارت به وجود می‌آید، عامل مهمی در شادمانی فرد در بزرگ‌سالی است.

کودکان نیز مانند بزرگ‌سالان نیاز دارند که علائق خود را دنبال کنند، در غیر این‌ صورت از موفقیت خود لذت نمی‌برند.

ریکا مارکز از اوهایو می‌گوید که سرگرمی مورد علاقه پسر سه ساله‌اش ساختن است. ” او عاشق ساختن چیزها و کمک به پدرش در انجام پروژه‌های ساختنی است. این کار باعث می‌شود حس خوبی نسبت به خودش داشته‌ باشد. ما به او کمک می‌کنیم  روی کاری که ذاتا در آن استعداد دارد و واقعا از انجام آن لذت می‌برد تمرکز کند.”

مقاله پرورش کودک شاد

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی    قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

4 × یک =