رعنا استوری

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت سوم

مقاله پرورش کودک شاد

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت سوم

عادات خوب کودک را تقویت کنید

خواب کافی، ورزش و رژیم غذایی سالم برای حفظ سلامتی همه افراد به خصوص کودکان اهمیت زیادی دارد. وقتی می‌گوییم کودک باید فعالیت بدنی داشته ‌باشد، به این معنا نیست که باید مثل بزرگسالان ورزش کند. دویدن و بازی‌کردن در فضای بیرون از خانه می‌تواند خلق کودک را تنظیم کند.

تغذیه نیز بر خلق‌وخوی کودک تاثیرگذار است. مثلا برخی والدین متوجه می‌شوند که  با مصرف شکر انرژی کودک افزایش پیدا می‌کند، اما بعد از مدتی باعث افت ناگهانی انرژی او می‌شود. آلرژی و حساسیت‌های غذایی نیز می‌توانند بر خلق ‌وخو و رفتار کودک تاثیرگذار باشند.

مقاله پرورش کودک شاد

اجازه دهید کودک خودش کشف کند

گاهی اوقات والدین تصور می‌کنند پرورش یک کودک شاد به این معناست که همیشه در مشکلات به کمک کودک بروند. اما از نظر کری میسا وارنر، یک روانپزشک کودک و معاون رئیس موسسه اختلالات خلقی و اضطرابی دانشگاه علوم پزشکی نیویورک، این یک اشتباه بزرگ است که بسیاری از والدین خوب ناخواسته مرتکب آن می‌شوند.

او می‌گوید: “والدین همیشه سعی می‌کنند شرایط را برای کودک راحت‌تر کنند تا آنها را شاد و راضی نگه‌ دارند. اما این اصلا واقع‌گرایانه نیست. سعی نکنید همیشه به سرعت مشکل کودک را برایش حل کنید. کودکان باید تحمل کمی سختی و ناراحتی را یاد بگیرند. بگذارید با مشکلات درگیر شوند و خودشان راه ‌حل را پیدا کنند. با این‌کار آنها یاد می‌گیرند که چطور باید با مشکلات و سختی‌ها رو به رو شوند”

دکتر هالول نیز معتقد است که باید به کودکان اجازه داد شرایط تا حدودی سخت یا ناراحت‌کننده را تجربه کنند. به این ترتیب قدرت درونی آنها تقویت می‌شود و در نهایت باعث رضایت و شادی در بزرگسالی می‌گردد. چه کودک شما 7 ماهه باشد و در حال تلاش برای چهار دست و پا راه رفتن و چه 7 ساله باشد و در حال یادگیری تفریق در ریاضیات، با تلاش و درگیر شدن با موانع پیش روی‌اش بالاخره موفق می‌شود و با هربار تکرار این فرآیند، بهتر و بهتر می‌شود.

رویارویی با شکست و ناامیدی‌های اجتناب‌ناپذیر در زندگی و یاد ‌گرفتن نحوه برخورد با آنها، برای شادمانی و خوشبختی کودک شما در آینده ضروری است. کودک به مرور می‌آموزد که برای هر مشکلی می‌تواند راه‌حلی بیابد. این به این معنا نیست که کودک نباید در صورت نیاز کمک بخواهد، اما نقش شما هدایت او به سمت راه‌حل است نه پیدا‌کردن آن.

مقاله پرورش کودک شاد

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی   قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

پنج × 5 =