رعنا استوری

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت چهارم

مقاله پرورش کودک شاد

مقاله پرورش کودک شاد _ قسمت چهارم

اجازه دهید کودک گاهی خشمگین یا ناراحت شود

وقتی کودک شما در جشن تولد دوستش قهر می‌کند یا ناراحت در گوشه‌ای می‌ایستد، عکس‌العمل طبیعی شما ممکن‌است این باشد که بگویید: “تو الان باید مثل بقیه بچه‌ها خوش بگذرونی!” اما مهم است که اجازه دهید کودک احساس ناراحتی را هم تجربه کند.

بعضی والدین هروقت که کودکشان در بین بچه‌ها پذیرفته نمی‌شود، به جشن تولد دعوت نمی‌شود یا چیزی را که می‌خواهد به‌دست نمی‌آورد و به گریه می‌افتد، نگران می‌شوند.

کودکان باید بی‌آموزند که اشکالی ندارد اگر گاهی ناراحت باشند، زیرا این بخشی از زندگی است و اگر شما تلاش کنید این احساس را سرکوب کنید، ممکن است تصور کنند ناراحت بودن درست نیست. اجازه دهید کودک احساسات مختلف از جمله غم را تجربه کند.

کودک را تشویق کنید احساسات‌اش را با عنوان درست‌شان به صورت کلامی ابراز کند. سعی نکنید مشکلاتش را حل کنید، به جای این کار به او گوش دهید و او را راهنمایی کنید.

شارون کوهن از نیوجرسی معتقد است که که دخترش ربکا، باید یاد بگیرد احساساتش را ابراز کند، نه این که آنها را پنهان و سرکوب کند. وقتی ربکا می‌گوید: “مادر من از دست‌ات خیلی عصبانیم” یا “خیلی ناراحتم که نتوانستیم به آنجا برویم”، شارون با گفتن:” متاسفم که عصبانی هستی” یا “من هم ناراحتم. بیا درباره‌اش صحبت کنیم”، احساسات او را تائید می‌کند.

مقاله پرورش کودک شاد

به حرف های کودک گوش بدهید

طبق گفته دکتر هالول بهترین و ساده‌ترین راه برای اینکه بفهمید کودک چه احساسی دارد، گوش کردن به اوست. او می‌گوید: “من گاهی از بچه‌هایم می‌پرسم که آیا خوشحال هستند یا نه؟ با  این‌کار علاوه براینکه متوجه احساسات‌شان می‌شوم، به آنها نشان می‌دهم که برایم اهمیت دارند”

میسا وارنر نیز معتقد است که گفت‌وگوی مستقیم برای درک احساس کودک ضروری است. برای مثال بگویید: “به نظر ناراحت می‌آیی. چیزی هست که بخواهی به من بگویی؟ آیا چیزی اذیتت می‌کند؟” بعد اجازه دهید او حرف بزند. اگر کودک مایل به حرف‌زدن نبود، روز بعد دوباره امتحان کنید.

خانم اُر از آتلانتا می‌گوید: “گاهی بچه ها وقتی اصلا انتظارش را ندارید احساسات خود را بروز می‌دهند. مثلا یک روز در خواروبار فروشی دخترم ناگهان به‌خاطر مسئله‌ای که چند‌ روز قبل اتفاق افتاده‌بود، شروع به گریه‌کرد.”

اگر احساس می‌کنید کودک شما مشکلی دارد اما حاضر نیست در مورد آن صحبت کند، با مربی، معلم یا والدین دوستان‌اش صحبت کنید. ممکن‌است بتوانید از مشاهدات آنها اطلاعاتی به‌دست آورید.

خانم اولری می‌گوید سال اول دخترش جین در مدرسه، سال پراسترسی برای او بوده‌است. “من فورا از چشم‌های جین و بعد با دیدن اشک‌هایش متوجه‌ شدم که او تحت فشار است. “او با معلم جین صحبت کرد تا ببیند اوضاع در کلاس چطور است و چطور می‌توانند به جین کمک کنند تا با فضا و شرایط جدید راحت‌تر کنار بیاید.

مقاله پرورش کودک شاد

 

اکثر مواقع علت ناراحتی کودکان اتفاقی‌است که در اطرافشان رخ می‌دهد: مثلا دعوا‌کردن با دوستشان، مشکل پیدا‌کردن با خواهر یا برادرشان و یا وجود تنش در خانه. اما گاهی علت ناراحتی آنها ممکن‌ است جدی‌تر از این مسائل باشد.

اگر متوجه علائم ناراحتی مزمن _ وابستگی بیش از حد، عدم به تمایل به رفتن به مدرسه یا مهد کودک، اضطراب مرگ والدین، تظاهر به بیماری، احساس غم و اندوه همیشگی و مشکلات خواب یا تغذیه _در کودک شدید، با پزشک کودک یا مشاور صحبت کنید.

چه به روان‌درمانگر مراجعه می‌کنید چه به روانپزشک، کسی را انتخاب کنید که در زمینه کودکان تخصص داشته‌ ٌباشد. در ضمن نگران نباشید، احتمال بروزافسردگی در خردسالان خیلی پائین است.

مقاله پرورش کودک شاد

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی   قسمت بعدی

 

دیدگاهتان را درج کنید

4 × 1 =