رعنا استوری

مقاله ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها _ قسمت پنجم

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

6. کودکان خود را هدایت کنید

شما مربی حل مسئله برای کودکان‌تان هستید. شما به آنها می‌آموزید چطور اختلافات را حل‌ و ‌فصل کنند و آنها را برای کسب مهارت‌های کنترل خشم، مذاکره و رفتار منصفانه راهنمایی می‌کنید. این بهتر از داشتن نقش داوری‌ است که دعواها را متوقف می‌کند یا درصورت شدت گرفتن دعوا دخالت می‌کند.

پیشنهاد: شما می‌توانید کتاب‌هایی در مورد کنترل خشم برای کودک خود تهیه کنید. مطالعه کتاب یکی از راه‌هایی است که ایده‌هایی درست برای کنترل خشم در اختیار کودک شما قرار می‌دهد. قطعا وقتی قرار باشد شما به عنوان والد دائم در حال بکن نکن گفتن به کودک خود باشید به مروز زمان تاثیر کلامی خود را از دست می‌دهید. پس بهترین راه این است که به کودکان خود مهارت‌های حل مسئله و کنترل خشم را بیاموزید.

 

کتاب  تابو و خواهرش، کتابی است در رابطه با روابط خواهر و برادری و بازی‌های کودکانه خواهر و برادرها. شما می‌توانید این داستان را از اپلیکیشن رعنااستوری (کافه بازار و سیب اپ) دانلود کنید. و به متن فارسی و انگلیسی آن به همراه فایل صوتی قصه دسترسی پیدا کنید.

همچنین داستان‌های صوتی همچون خشم قلمبه، سام و حیوان خانگی اش و یکبار یک خانه بود و … چند کتاب دیگر در سایت رعنااستوری برای شما قرار داده شده که به مبحث کنترل خشم در کودکان می‌پردازد. با کلیک بر روی نام کتاب یا سرچ آن در سایت رعنااستوری شما می‌توانید این کتاب‌ها را از آرشیو کتاب صوتی رعنااستوری به طور رایگان دریافت کنید.

چند نکته برای هدایت کودکان برای حل مسئله

  • به کودکان فرصت دهید با دیگران بازی کنند. گروه‌های بازی، قرارهای بازی و بازی‌های مسابقه‌ای به کودکان کمک می‌کنند نحوه خوب بازی کردن با یکدیگر را بیاموزند و رفتارهای مثبت جایگزین دعوا را تمرین کنند.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

  • به محض اینکه متوجه شدید کودکان در حل اختلاف مشکل دارند، مداخله کنید و به آنها ایده‌ای برای حل مسئله بدهید. برای مثال به آنها بگویید: “با هم شریکی از وسایل بازی استفاده کنید.” یا “می‌توانید نوبتی بازی کنید؟” (اما قبل از ارائه راه‌کار از کودکان بخواهید هر کدام به نوبت راه‌کار خود را بدهند و با هم امکان انجام آن راه‌کار را بررسی کنید. یا یک کیسه بردارید و از کودکان بخواهید راه‌کارهای خود را بنویسند و درون آن بیندازند. خود نیز راه‌کاری ارایه کنید و داخل کیسه بیندازید. حال نوبتی هر یک از راه‌کارها را برداشته و امکان انجام و نتیجه‌ی آن را بررسی کنید.

 

 ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

  • در موقعیت دیگری در مورد مسئله پیش آمده صحبت کنید. برای کودکان بزرگتر یافتن یک راه حل بدون سرزنش در موقعیتی دیگر، باعث می‌شود احتمال رخ دادن دوباره دعوا کمتر شود. برای مثال از او بپرسید: “به نظرت چطور می‌توانستی ماجرا را طوری حل‌ و ‌فصل کنی که هردوی شما بتوانید از کامپیوتر استفاده کنید.؟”

 

  • به کودکان کمک کنید با استفاده از کلمات و با آرامش، یا با انجام فعالیت‌‌های مثبت راهی برای ابراز احساس خشم یا ناراحتی خود پیدا کنند. برای مثال، آب بازی، نقاشی و خمیربازی به کودکان کوچکتر در ابراز احساسات کمک می‌کنند. برای کودکان بزرگتر یا نوجوانان ممکن است دویدن یا گوش دادن به موسیقی کمک‌کننده باشد. (برای یافتن راه‌کارهای کنترل خشم و دلایل پرخاشگری در کودکان، به مقاله پرخاشگری در کودکان مراجعه کنید)

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

مهارت اجتماعی “مخالفت محترمانه” را به کودکان بیاموزید و خود برای آنها الگو باشید. می‌توانید اول چیزی بگویید که هر دو با آن موافقید و سپس مسئله‌ای را که درباره آن اختلاف نظر دارید به میان بیاورید. برای مثال “موافقم که مادربزرگ کتاب را برای تولدت به تو هدیه داده است، اما فکر می‌کنم منصفانه نیست وقتی که خواهرت مودبانه درخواست می‌کند، اجازه ندهی کتابت را بخواند.”

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

منبع مقاله:

  1. Preventing sibling fights: eight tips
  2. Handling sibling fights

از سایت  :

raisingchildren.net.au

هدف ما داشتن کودکانی شادتر  و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در ادامه این راه یاری کنید.

رعنا جعفری

قسمت قبلی

قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

پنج + یازده =