رعنا استوری

مقاله ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها _ قسمت ششم

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها
 1. علل رایج دعوا را شناسایی و رفع کنید

این کار کمک می‌کند درباره حل‌ و ‌فصل کردن دعواها در موقعیت‌های پیچیده از قبل فکر کنید. در بعضی موارد توضیح این موضوع به کودکان که در صورت دعوا کردن یک امتیاز یا اجازه یک تفریح خاص را لغو می‌کنید (طبق قوانین خانه) می‌تواند کمک کننده باشد. اما بهتر است شرایط طوری باشد که بهانه کمتری برای دعوا به دست کودکان بدهد.

 

در ذیل چند ایده برای کمک به شما جهت برنامه‌ریزی برای علل رایج دعوا آورده شده است.

در خانه

 • مطمئن شوید که اسباب‌بازی کافی برای همه هست تا کودکان در بازی‌های گروهی مجبور نباشند همیشه نوبتی با وسایل بازی کنند.
 • اگر قرار بازی می‌گذارید، یک دوست برای هرکدام از کودکان دعوت کنید. یا اگر یکی از بچه‌ها با دوستش بازی می‌کند، برای دیگری هم یک هم‌بازی جور کنید.
 • اگر احساس کردید ممکن است دعوایی رخ دهد، حواس کودکان را پرت کنید یا محیط را عوض کنید. برای مثال یک بازی جدید پیشنهاد دهید، خودتان برای مدتی با بچه‌ها بازی کنید، بچه‌ها را برای بازی بیرون ببرید و یا با آنها کتاب بخوانید.
 • اگر لازم است تلفن بزنید، فعالیتی برای بچه‌ها پیدا کنید که برایشان سرگرم‌کننده باشد (یا دو فعالیت مجزا).

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

نکته کاربردی : حتما این اتفاق برای خیلی از شما والدین افتاده ‌است که وقتی شروع به تلفن صحبت کردن یا کتاب خواندن و یا هر فعالیت دیگری می‌کنید که کودک احساس می‌کند توجهی به او ندارید، به بهانه‌های مختلف شما را صدا می‌کند و از سر و کول شما بالا می‌رود. شدت این ماجرا گاهی آنقدر زیاد است که فعالیت شما را مختل می‌کند. توصیه من به شما این‌است که برای کودک و یا کودکان خود فعالیت جذابی تدارک ببینید که بدون نیاز به حضور شما قابل انجام باشد. کودکان کلام، نگاه و حرکات ما را کاملا درک می‌‌کنند. کودک شما نباید احساس کند که می‌خواهید او را از سر خود باز کنید بلکه باید تصور کند که فعالیتی که برای او در نظر گرفته‌اید، خاص، جذاب و متفاوت است و زمان انجام آن فقط همان لحظه است. اینگونه قدر فعالیت مورد نظر را خواهد دانست. اگر در زمان مورد نظر انیمیشن برای او پخش می‌کنید، انیمیشن را بی‌ارزش نکنید. او باید بداند که اجازه دارد فقط در بازه زمانی که به او اختصاص داده شده انیمیشن ببینید یا نقاشی کند یا ساز بزند و .  . . کودک عجز و ناتوانی شما را در مدیریت خود کاملا درک می‌کند پس والد آگاه، مهربان، قدرتمند و دانا باشید.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

در سوپرمارکت

 • یک قانون خاص وضع کنید، ” اگر در سوپرمارکت دعوا نکنید، بعد از برگشتن به خانه به پارک می‌رویم”
 • از کودکان بخواهید هرکدام یک طرف چرخ خرید را بگیرند، یا آنها را به دو طرف راهروی فروشگاه بفرستید تا اقلام مورد نیاز را انتخاب کنند.
 • اگر دعواهای سوپرمارکت خیلی شدید هستند، در‌صورت امکان یکی از بچه ها را پیش خانواده یا دوستان بگذارید و به خرید بروید.

 

محیط بیرون

 • اگر احساس کردید ممکن است دعوایی رخ دهد، حواس کودکان را پرت کنید. برای مثال می‌توانید بازی “20 سوالی” را در سوپرمارکت، لب دریا، وسایل نقلیه عمومی یا ماشین شخصی امتحان کنید. ( مراجعه کنید به مقاله بازی‌هایی برای کودکان)
 • در وسایل نقلیه عمومی خودتان بین بچه ها بایستید یا کالسکه را بین آنها قرار دهید.

در ماشین شخصی

 • اگر در عقب ماشین صندلی خالی وجود دارد، کودکان را در دو طرف صندلی بنشانید. یا کودک بزرگتر را بین بچه هایی که ممکن است دعوا کنند بنشانید.
 • اگر کودک بزرگتر شما به سن لازم رسیده است، او را روی صندلی جلو بنشانید. به یاد داشته باشید که نشستن کودکان زیر 4 سال روی صندلی جلوی ماشین غیرقانونی است و برای کودکان زیر 7 سال نیز الزامات قانونی برای سفر با خودرو وجود دارد.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

همیشه در صورت وقوع دعوا موقع رانندگی، ماشین را متوقف کنید. عقب برگشتن برای صحبت با کودکان یا جدا کردن آنها در حال رانندگی، حواس شما را پرت می‌کند.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

منبع مقاله:

 1. Preventing sibling fights: eight tips
 2. Handling sibling fights

از سایت  :

raisingchildren.net.au

هدف ما داشتن کودکانی شادتر  و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در ادامه این راه یاری کنید.

رعنا جعفری

ادامه دارد

قسمت قبلی

قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

دو − 2 =