رعنا استوری

مقاله ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها _ قسمت هفتم

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 8. اجازه دهید بعضی اوقات کودکان، خود مشکل‌شان را حل کنند

با کمک شما کودکان می‌توانند یاد بگیرند که چطور اختلافات‌شان را خودشان حل کنند. این می‌تواند به کودکان کمک کند بهتر با هم کنار بیایند و هنگام اختلاف پیدا کردن با سایر کودکان برخورد مثبتی داشته باشند.

 

چند نکته برای کمک به کودکان جهت حل مشکلات خود

  • اگر کودکان سعی می‌کنند مشکل را حل کنند، اجازه دهید این کار را بکنند. صحبت کردن، بحث و حتی مشاجره نشان می‌دهد که کودکان دارند برای حل مسئله تلاش می‌کنند. با چند بازخورد مشتاقانه درباره نحوه تعامل‌شان آنها را تشویق کنید. برای مثال بگویید: “من واقعا به خاطر اینکه خودت داری برای حل مشکل پیش آمده تلاش می‌کنی بهت افتخار می‌کنم”
  • حواستان به جریان باشد. این بهترین فرصت شما برای جلوگیری از وقوع دعواها و درگیری‌های تمام عیار است.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

  • آنها را راهنمایی کنید. ارائه پیشنهاد در موقعیت مناسب می‌تواند همه آن چیزی باشد که کودک نیاز دارد. برای مثال بگویید: “می‌توانی راهی برای این‌که هرکسی وقتی نیاز دارد بتواند از کامپیوتر استفاده کند پیدا کنی؟ “یا “یادتان باشد که نوبت را رعایت کنید و منصفانه رفتار کنید. دفعه آخر نوبت چه کسی بود؟”
  • یادآوری‌های دوستانه درباره قوانین خانه، انتظارات شما و عواقب دعوا می‌تواند مفید باشد. برای مثال بگویید: “یادتان باشد همه مودبانه صحبت می‌کنیم” یا “همه مراقبند که دست‌ها و پاهای‌شان کار بدی نکنند ؟”
  • گاهی اوقات اختلاف در مورد استفاده از کامپیوتر یا اسباب‌بازی محبوب خیلی سریع تبدیل به استفاده از القاب زشت ومشاجره می‌شود. در چنین موقعیتی به محض روشن شدن کامپیوتر یا بازی با آن اسباب بازی، قوانین به کودکان را یادآوری و آنها را هدایت کنید.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

حل و فصل دعواهای کودکان

بعضی دعواهای خواهر و برادری حقیقت زندگی هستند. به هرحال کودکان شما هنوز در حال یادگیری نحوه تعامل با یکدیگر هستند. وقتی دعوایی اتفاق میفتد، مهمترین نکته، توقف دعوا پیش از وارد شدن آسیب به طرفین دعواست. سپس باید به کودکان برای برخورد سازنده با مشکلات کمک کنید.

 

منبع مقاله:

  1. Preventing sibling fights: eight tips
  2. Handling sibling fights

از سایت  :

raisingchildren.net.au

هدف ما داشتن کودکانی شادتر  و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در ادامه این راه یاری کنید.

رعنا جعفری

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی

قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

سه + 5 =