رعنا استوری

مقاله ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها _ قسمت هشتم

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

دعوای خواهر و برادری: کی باید مداخله کنید؟

 • گاهی بهتر است مدتی فقط ناظر دعوا باشید، زیرا این به کودکان فرصت می‌دهد خودشان مسئله را حل کنند. اما مهم است که بدانید کی باید مداخله و دعوا را متوقف کنید.

وقتی اختلاف به دعوای فیزیکی یا فریاد کشیدن یا استفاده از القاب زشت و حرف‌های تند می‌انجامد، باید پیش از اینکه کسی آسیب ببیند مداخله کنید.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

 • توجه زیاد ممکن است مخرب باشد و باعث تشدید درگیری شود. چون کودکان عاشق هرگونه توجه هستند، حتی توجه به رفتار بد. اگر قرار است موقع دعوا به کودکان توجه کنید، از این فرصت برای آموزش مهارت اجتناب از دعوا و حل مسئله استفاده کنید.( مراجعه شود به عادات رفتاری بد در کودکان)

متوقف کردن دعوای خواهر و برادرها

موقع وقوع دعوا چه کنیم؟

 • پیش از اینکه کار به گریه برسد دعوا را متوقف کنید. ممکن است لازم باشد به صورت فیزیکی بچه‌ها را از هم جدا کنید، یا آنها را به دو طرف اتاق بفرستید تا آرام شوند.
 • خونسری خود را حفظ کنید. ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما مسئله این است که نباید اوضاع را بدتر کنید. سعی کنید انرژی خود را برای ارائه بازخورد مثبت به کودکان در رابطه با رفتارهای مطلوب ذخیره کنید.
 • به بچه ها بگوئید که بعد در موردش صحبت می‌کنید. کودکان اغلب در موقعیت دعوا آنقدر ناراحت هستند که حرف‌های شما را درک نمی‌کنند. پیش از آنکه در مورد مسئله صحبت کنید، اجازه دهید اوضاع آرام شود. در مورد کودکان بزرگتر حتی ممکن است نیاز باشد صحبت در مورد مشکل را به روز بعد موکول کنید.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

مدیریت سازنده دعوای خواهر و برادرها : نکات

این نکات به آرام کردن اوضاع موقع دعوا کمک می‌کنند:

 • با همه کودکان عادلانه رفتار کنید. اما به یاد داشته باشید که رفتار عادلانه لزوما به معنای رفتار یکسان نیست. برای مثال، ممکن است نتوان رفتار یکسانی با یک کودک دو ساله و یک کودک شش ساله داشت.
 • از مقایسه‌های منفی خودداری کنید. گفتن چیزی مثل: ” تو باید بهتر بدانی چون از او بزرگتری” یا “تو همیشه دردسر درست می‌کنی” می‌تواند باعث وارد شدن آسیب بیشتر به کودک یا موجب تنفر بیشتر او شود.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 • علت دعوا را شناسایی کنید. این کار کمک می‌کند بفهمید بهترین عکس‌العمل چیست. برای مثال، اگر کودکی اسباب بازی خواهر یا برادرش را به زور از او گرفته است، باید مداخله کنید. اگر این کار را نکنید، کودک یاد می‌گیرد که با دعوا هرچیزی بخواهد به‌دست می‌آورد. اگر همیشه حواستان به بچه‌ها باشد، می‌توانید به علت دعوا پی‌ ببرید و روش برخورد درست را پیدا کنید.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

 • برای روشن کردن انتظارات خود در رابطه ‌با رفتارهای کودکان، از قوانین خانه استفاده کنید. قانون مرتبط با موقعیت را به کودکان یادآوری کنید و همیشه تنبیه مشخص شده را عملی کنید.
 • برنامه داشته باشید. این یعنی درباره نحوه حل ‌و ‌فصل اختلافات کوچک و همچنین دعواهای بزرگ فکر کنید. برای مثال، می‌توانید به کودکان کمک کنید اختلافات کوچک را بین خودشان حل کنند، اما در مورد عواقب دعواهایی که شامل درگیری فیزیکی می‌شوند یا دعواهایی که حتی بعد از یافتن راه حل مورد توافق همه اتفاق می‌افتند، شما تصمیم‌گیری کنید.

 

منبع مقاله:

 1. Preventing sibling fights: eight tips
 2. Handling sibling fights

از سایت  :

raisingchildren.net.au

هدف ما داشتن کودکانی شادتر  و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در ادامه این راه یاری کنید.

رعنا جعفری

ادامه دارد . . .

قسمت قبلی

قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

14 − 6 =