رعنا استوری

مقاله ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها _ قسمت اول

‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

شما می‌توانید به کودکان خود کمک کنید، بهتر با یکدیگر کنار بیایند و از راه‌های بهتری برای حل اختلافات‌شان استفاده‌ کنند. به این ترتیب می‌توانید از بسیاری از دعواهای کودکانه جلوگیری کنید.

مطالعه 8 نکته ضروری زیر می‌تواند برای شروع مفید باشد.

 

1. به نیازهای کودک رسیدگی کنید.

کودکان شما باتوجه به سن وسال و همچنین خلق‌وخوی خود ممکن‌ است به قوانین و مرزبندی‌های متفاوتی نیاز داشته‌باشند، اما همه‌ی آن‌ها به طور یکسان نیاز به دریافت عشق و احساس ارزشمندی از سوی شما دارند. به این ترتیب آن‌ها احساس نمی‌کنند که باید برای جلب توجه و محبت شما با خواهر یا برادرهای خود رقابت کنند. شما می‌توانید به طور روزانه با صرف مدت زمانی خاصی با هر کودک، ضمن در آغوش کشیدن و لبخند زدن به همه کودکان و مقایسه نکردن آنها باهم، این احساسات را تقویت کنید.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 بااینکه لازم است کودکان در مورد شریک شدن بیاموزند، اینکه کودک چند وسیله مخصوص خود داشته باشد و مجبور نباشد آنها با دیگران به اشتراک بگذارد، می‌تواند مفید باشد. کمی فضای خصوصی -حتی یک کشو که خواهر یا برادران کودک اجازه دست زدن به آن را نداشته باشند- ایده خوبی است.

چنان‌چه برای کودکان کوچکتر خود مشخص کنید که اجازه خراب کردن فعالیت‌های کودکان بزرگتر را ندارند و یا بالعکس، کودکان احساس ارزشمندی خواهند کرد. (زیرا احساس می‌کنند که حریم ‌آن‌ها محترم شمرده شده‌است.)

2. قوانین واضح و روشن برای خانواده تعیین کنید

قوانین به کودکان کمک می‌کند تا بدانند که چه کاری مجاز است و چه کاری مجاز نیست. اگر قوانین مشخصی در خانواده داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید به کودکان یادآوری کنید که انتظار دارید چگونه با هم رفتار کنند.

چند نکته برای تاثیرگذاری بیشتر قوانین

  • کودکان را در وضع قوانین شرکت دهید. این به کودکان کمک می‌کند آن‌ها را به خاطر بسپارند. (در هنگام وضع قوانین نترسید. سخاوتمندانه و مهربانانه کودکتان را شرکت دهید. این موضوع از اقتدار شما نخواهد‌ کاست بلکه آن را افزایش می‌دهد. کودکی که خودش در برنامه‌ریزی شرکت کند، هنگام اجرای قوانین بهتر عمل خواهد کرد و شما لازم نیست مدام با او بحث کنید.)

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

  • یک نسخه از قوانین خانه را روی در یخچال یا جایی که همه بتوانند ببینند، قرار دهید.
  • تخطی از قوانین را نادیده نگیرید. اگر کودک خلاف قوانین عمل می‌کند، اول با یک یادآوری دوستانه شروع کنید -آیا همه داریم مودبانه صحبت می‌کنیم؟- سپس یک فرصت دیگر به آنها بدهید. اگر کودک همچنان به شکستن قوانین ادامه داد، تنبیه مشخص شده را عملی کنید.

 ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

منبع مقاله:

  1. Preventing sibling fights: eight tips
  2. Handling sibling fights

از سایت  :

raisingchildren.net.au

هدف ما داشتن کودکانی شادتر  و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در ادامه این راه یاری کنید.

رعنا جعفری

پیش‌گفتار مقاله ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها را بخوانیم.

قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

هشت − شش =