رعنا استوری

مقاله ‌۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها _ قسمت آخر

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

مدیریت احساسات خود

طبیعی است که با وقوع دعوا دچار استرس شوید. همچنین طبیعی است که برخی مشکلات بیش از بقیه شما را آزار دهند و بعضی روزها زودتر از همیشه ناراحت شوید. اما حفظ آرامش می‌تواند واقعا کمک‌کننده باشد. اگر اوضاع اضطراری نیست و نیازی به مداخله فوری شما نیست، می‌توانید پیش از این که وارد عمل شوید لحظه‌ای مکث کنید و تا ده بشمارید.

 

این ده ثانیه اغلب برای آرام شدن شما کافیست. اگر این کار بی‌فایده بود، می‌توانید از فرد بزرگسال دیگری بخواهید اوضاع را مدیریت کند تا شما حالتان بهتر شود.

لطفا عصبانیت خود را از دعواهای کودکانه کنترل کنید. چرا که رفتار عصبانی شما مشکل را دو چندان خواهد کرد.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

چه زمانی باید برای حل مسئله دعوای کودکان کمک بگیرید؟

اگر کودکان شما اکثر اوقات نسبت به یکدیگر رفتار خیلی تهاجمی یا تندی دارند، باید کمک بگیرید.

این نوع دعواها می‌تواند برای کودکان بسیار استرس‌زا باشد و منجر به ایجاد مشکلات در روابط آینده آنها شود. پس اگر درباره رفتار کودکان‌تان موقع وقوع اختلاف نگرانید، بهترین کار صحبت کردن با یک متخصص است. ابتدا می‌توانید با پزشک عمومی کودک خود صحبت کنید.

گاهی وقوع دعوا بین کودکان ناشی از اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه (ADHD) است، که مدیریت  رفتار را برای کودکان دشوار می‌کند. اگر به طور کلی نگران رفتار کودک‌تان هستید، صحبت کردن با یک متخصص ایده خوبی است.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

و اگر به خاطر دعوا دچار اضطراب و آشفتگی شدید، شاید بهتر باشد از دیگران کمک و حمایت بگیرید. برای شروع می‌توانید با افراد خانواده، دوستان یا والدین دیگر صحبت کنید.

به عنوان یک والد شما را درک می‌کنم و می‌خواهم چند نکته ساده ولی کارا را در این‌جا یادآوری کنم.

  • لطفا تا زمانی که کودکان شما در سنین ابتدایی قرار دارند، دکوری‌ها و وسایل تزیینی گران‌قیمت در دسترس او و فضای خانه قرار ندهید. چرا که امکان شکستن و آسیب دیدن کودک شما و آن وسیله بسیار بالاست.
  • هرگز هرگز هرگز تاکید می‌کنم هرگز دو کودک را با هم مقایسه نکنید حتی اگر دو کودک شما هم سن و سال هستند. توانمندی‌ها، درک، قدرت و حتی تصورات کودکان با هم متفاوت است. هرگونه مقایسه کردن شما آثار مخربی برجای خواهد گذاشت که علاوه بر آن ‌که کودک شما مشکلاتش با خواهر و برادرش تشدید می‌شود، سراسر زندگی فرزندان‌تان نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

  • لطفا هیچ‌گونه برچسبی (چه مثبت و چه منفی) همچون لجباز، پرخاشگر، دروغگو، چاخان، لوس، پررو، دانشمند، باهوش‌ترین کودک دنیا و … به کودک خود نزنید. هیچ کودکی باهوش‌ترین نیست. هیچ کودکی بد نیست، اگر ما رفتار صحیح با کودکان‌مان را بدانیم. تمام کودکان توانمندی‌های ویژه‌ی خود را دارند و منحصر به فرد هستند. لطفا با دادن القاب و برچسب کودکان‌تان را محدود نکنید.

و کودکان خود را باور کنید و بگذارید این باور را در نگاه شما ببینند و با تمام وجود آن را لمس کنند.

 

۸‌ نکته برای جلوگیری از دعواهای خواهر برادری و مدیریت کردن آن‌ها

 

منبع مقاله:

  1. Preventing sibling fights: eight tips
  2. Handling sibling fights

از سایت  :

raisingchildren.net.au

هدف ما داشتن کودکانی شادتر  و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را درادامه این راه یاری کنید.

رعناجعفری

قسمت قبلی

دیدگاهتان را درج کنید

پنج × 5 =