رعنا استوری

پیش‌گفتار مقاله پرخاشگری در کودکان

پیش‌گفتار مقاله پرخاشگری در کودکان

پیش‌گفتار مقاله پرخاشگری در کودکان

هزاران درود بر همراهان همیشگی رعنااستوری

کودکان انسان‌های کوچکی هستند که تمام رفتارهای انسانی را به صورت اولیه و واقعی، از خود نشان می‌دهند.

در کودکان می‌توان صورت اولیه و ساده‌ی هرگونه رفتار و هنجار انسانی همچون: احساسات، کنش‌ها، خلقیات، ترس‌ها و امیدها و هر آنچه در نهاد و ذات یک انسان وجود دارد را دید.

نکته مهم این ماجرا اینجاست که تمامی رفتارهای انسانی، در حالت نرمال لازمه زندگی و حیات کودک است اما اگر به هر دلیلی این رفتارها در کودک دچار عدم تعادل شوند و کودک ما، یا آن رفتار را کلا انجام ندهد و یا به صورت افراطی رفتار و کنش خاص را از خود بروز دهد، زندگی کودک قطعا دچار بحران و خلل خواهد شد.

مبحث مقاله این هفته: پرخاشگری در کودکان

مادران وپدران زیادی به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند تا راه‌کاری برای کنترل کودک پرخاشگر خود پیدا کنند. گاهی والدین فراموش می‌کنند که منشا این نوع خشونت و پرخاش، قطعا در درون خانواده و محیط اولیه زندگی فرزندشان نهفته است.

کودکان به دلایل مختلفی رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی از خود نشان می‌دهند. شروع رفتارهای پرخاشگرانه بین سنین حدود 1 تا 3 سالگی است.

پرخاشگری صورت افراطی کنش رفتاری سالم است و در حالت نرمال کودک باید برای دفاع از خود قادر باشد با اتفاقاتی که برای او آزار دهنده و ناخوشایند است برخورد کند اما  گاهی به دلایلی همچون استرس، بیماریهای خاص، غم، عدم توانایی در کنترل احساسات و … کودک مکررا رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهد که در گذر زمان به عادت برای وی تبدیل شده و مشکلات به‌سزایی برای او ایجاد خواهد کرد.

با توجه به اینکه هجم استرس  و تنش در بدنه جامعه و خانواده‌ها افزایش پیدا کرده است، در جامعه امروز کودکان بیشتری دچار عدم توانایی در کنترل احساسات و پرخاشگری‌های افراطی هستند. در مقاله‌ی این هفته ما به شما خواهیم گفت:

  • پرخاشگری در کودکان چیست؟
  • دلایل پرخاشگری در کودکان چیست؟
  • 5 راه‌کار رفتاری مفید که شما را قادر به درک و کنترل پرخاشگری در کودکان می‌کند.

 

فراموش نکنیم که کودکان ما، کودکند و رفتارهای غلط آنها عموما از روی بدجنسی و بدذاتی و … نیست.

اگر با کودکان خود درست برخود کنیم آنها قادر خواهند شد که رفتارهای خود را کنترل کنند و مدیریت احساسات خود را در دست بگیرند. امیدواریم این مقاله بتواند شما را در پرورش کودکی شادتر و سالم‌تر یاری کند.

 

منبع مقاله:

Taming aggression in children:
5 crucial strategies for effective parenting

سایت parentingscience.com

ترجمه و بازنویسی: رعنا جعفری

21 مهر 1397

قسمت اول مقاله پرخاشگری در کودکان را بخوانیم.

 

 

 

دیدگاهتان را درج کنید

9 − نه =