رعنا استوری

کمرویی در کودکان (قسمت چهارم)

کمرویی در کودکان

کمرویی در کودکان

چگونه می­توان گفت که کمرویی یک مشکل است

رفتار کمرویی نرمال

دامنه‌­ای از رفتار کمرویی نرمال وجود دارد. برای نمونه، برای یک نوزاد طبیعی است که به والدین خود بچسبد، در یک موقعیت اجتماعی گریه کند، یا با پنهان کردن سر خود، فاصله گرفتن از دیگران یا بستن چشمهای خود، به طور فیزیکی تلاش کند تا از تعامل اجتماعی اجتناب و دوری کند.

کمرویی در کودکان

 

همچنین برای یک کودک پیش‌­دبستانی طبیعی است که با غریبه‌ه­ایی که با او صحبت می­‌کنند صحبت نکند. او ممکن است که پشت والدین خود پنهان شود، یا از پرداختن به بازیها اجتناب کند.

و برای یک کودک دبستانی طبیعی است که گاهی اوقات از پاسخ­ دادن به سوالات در سر کلاس اجتناب کند، با دوستانش دچار مشکل شود، ترجیح بدهد که عقب بنشیند و بازی دیگران را تماشا کند یا در فعالیتهای جدید شرکت نکند.

 

کمرویی در کودکان

هنگاهی که ممکن است کمرویی تبدیل به یک مشکل شود

با پرسیدن این پرسش از خودتان که “آیا کمرویی او باعث پریشانی زیاد در شما یا او می شود؟”، می­‌توانید بگویید که رفتار کمرویی فرزند شما به مشکل تبدیل شده است یا نه.

برای نمونه کودک شما ممکن است که وقتی کسی با او احوالپرسی می­‌کند قادر به سلام کردن نباشد یا وقتی با او صحبت می‌­کنند نتواند که به آنها نگاه کند. شاید شما یا کودکتان نتوانید به خاطر کمرویی او به جایی بروید.

کودکانی که از خود کمرویی نشان می‌­دهند ممکن است نشانه­‌هایی از اضطراب را نیز در موقعیت‌های اجتماعی، مانند میهمانی‌ها، قرارهای ملاقات برای بازی، مدرسه و فعالیت‌های ورزشی نشان دهند. آنها همچنین ممکن است در مورد احساس تنهایی‌شان صحبت کنند، و نشانه‌­هایی را از خود نشان دهند که می‌­گوید آنها دوستان بیشتری می­‌خواهند ولی نمی‌­دانند که چگونه از سد کمرویی خود عبور کنند.

کمرویی در کودکان

اگر رفتار کمرویی کودک شما با عملکرد او در مدرسه تداخل دارد، یا روابط دوستی او را تحت تاثیر قرار­داده است، این نشانه­‌ای است از اینکه کمرویی او در حال تبدیل شدن به یک مشکل است.

در بعضی از مواقع کمرویی کودک پیشرفت کرده و اضطراب و تنش زیادی در کودک ایجاد می‌کند. بنابراین اگر رفتار کمرویی فرزند شما قابل توجه است و تغییر آن دشوار است، صحبت با یک متخصص مانند یک روانشناس می­تواند به شما کمک کند.

قسمت قبلی              قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

4 × 1 =