رعنا استوری

کم‌رویی در کودکان (قسمت اول)

کمرویی در کودکان

کم‌رویی در کودکان (قسمت اول)

برخی از کودکان در موقعیت‌های اجتماعی احساس راحتی نمی‌­کنند و به آسانی با دیگران و محیط ارتباط برقرار نمی‌کنند. ما طبیعتا این کودکان را کم‌رو و خجالتی خطاب می‌­کنیم. اگر کودک شما دچار کمرویی است، می‌­توانید با روش‌های زیر به او کمک کنید:

در موقعیت‌های اجتماعی کودک خود را پشتیبانی و حمایت کنید.

رفتارهای اجتماعی شجاعانه را در کودکتان تقویت کنید.

به کودکتان نحوه رفتار در موقعیتهای اجتماعی را نشان دهید.

کمرویی در کودکان

 

 

کمرویی در کودکان

.

  • کم‌رویی : مفاهیم پایه

همه‌ی کودکان با  اخلاق و منش منحصر به فردی به دنیا می‌­آیند. کودک از طریق رفتار و خصایل ویژه خود با دنیا ارتباط برقرار می‌کند. کم‌رویی یکی از انواع خصلت‌های انسانی است. یک کودک با خصوصیت اخلاقی کم‌رویی در تعامل‌ها و روابط اجتماعی احساس راحتی نمی‌­کند.

گاهی کودکان کم‌رو از قرار گرفتن درموقعیت‌های اجتماعی دوری می‌­کنند. تعداد زیادی  از کودکان، گاهی به پدر و مادر خود می­‌چسبند، ولی این رفتار به طور موقت رخ می‌­دهد. کم‌رویی خصلتی است که با گذر زمان برطرف نمی‌­شود، ولی کودک کم‌رو می تواند با یادگیری و تقویت اعتماد به نفس خود با دیگران بهتر ارتباط برقرار کند و تعاملات  و روابط اجتماعی بهتری داشته باشد.

اشکالی در کمرویی وجود ندارد

کمرویی در کودکان

یک کودک کمرو اغلب برای کسب آمادگی برای برقراری ارتباط با محیط  و یا افراد، شروع به شناخت یک فرد یا موقعیت می‌­کند. این به این معناست که بهتر است  که به جای واژه‌­ی “کمرو” برای توصیف کودکی با این خصلت رفتاری، از عبارت ” آهسته ارتباط برقرار کردن” و یا “دیرجوش” استفاده کنیم. برچسب زدن به کودک به عنوان فرد “کم‌رو” ممکن است حس ناتوانی در کودک ایجاد کرده، یا اینکه کودک تصور کند که در مقابل این خصلت (کم‌رویی) کاری از او ساخته نیست و او قادر به تغییر شرایط خود نیست.

در عوض می توانید بگویید ” لیلا یکم زمان لازم داره تا با محیط آشنا بشه. وقتی که احساس راحتی کنه، حتما از بازی کردن خوشحال میشه”. این جمله این پیام را برای کودک شما  و دیگران به همراه خواهد داشت که شما احساس او را درک می‌کنید و او هنگامی که آماده شود، می تواند با این موقعیت تعامل داشته‌­باشد.

همه خردسالان و کودکانی که خصلت  “آهسته ارتباط برقرار کردن “ یا به لفظ عامیانه “دیرجوشی “ را دارند،  در بزرگسالی کمرو نخواهند بود.

از کودکان کمرو و خجالتی خود پشتیبانی کنید

کمرویی در کودکان

اینکه از کودک خود بخواهید که اعتماد به نفس داشته باشد و در موقعیتهای اجتماعی احساس راحتی کند، امری طبیعی است ولی این حالت برای همه کودکان به طور طبیعی اتفاق نمی‌افتد. این به این معناست که کودکانی که در کسب آمادگی برای تعامل و ارتباط برقرار کردن با محیط و افراد آهسته عمل می‌کنند، نیاز دارند تا مهارت‌های اجتماعی را در گام‌های کوچک و کنترل‌­پذیر تمرین کنند.

کمرویی در کودکان

شما می توانید با روشهای زیر به کودکتان کمک کنید تا برای داشتن تعامل  و ارتباطات اجتماعی، یادگیری و تمرین داشته باشد:

به کودکتان این فرصت را بدهید که در کنار دیگران حضور داشته باشد.

کودکتان  را به داشتن رفتارهای اجتماعی شجاعانه ترغیب کنید و آنها را مورد ستایش قرار دهید.

به  کودک خود نشان دهید که در موقعیت‌های اجتماعی چگونه باید رفتار کند.

در موقعیت‌های اجتماعی از او پشتیبانی  و حمایت کنید ولی نه در حدی که به شما وابسته شده و انتظار انجام تمام کارهایش را از شما داشته باشد.

قسمت قبلی            قسمت بعدی

دیدگاهتان را درج کنید

چهار × پنج =