با ترس کودک از تاریکی و حیوانات چه کنیم؟

tarsaztarili

ترس از موجودات

بسیاری از کودکان از حشراتی همچون مورچه می‌ترسند. لطفا به حس ترس کودک خود احترام بگذارید و کمک کنید با این ترس کنار آمده و راهکاری برای کنترل آن پیدا کند.
برای مثال اگر کودکان از مورچه می‌ترسد به او کمک کنید اطلاعاتی در مورد این حشره کسب کرده و برای خود کتابچه یا قوطی و یا هر چیزی در مورد مورچه ها تهیه کند. این کار ضمن ایجاد حس قدرت در کودک شما، باعث می‌شود که او باور کند که نسبت به دنیای اطرافش کنترل و احاطه بیشتری دارد.

حتی اگر به عنوان یک بزرگسال دلیلی برای ترس از آن موجود نمی‌دیدید باز هم با او همدلی و همدردی کنید و او را در مکاشفه‌هایش همراهی کنید.
به او بفهمانید که شما هم همانند او از چیزهایی می‌ترسید ولی با کشف علت و شناختن آن چیز، ترس خود را کنترل میکنید.

کودک شما باید بفهمد که ترس یک حس همگانی است و نشانه ضعف او نیست.

 

ترس و کودک

ترس از چیزهایی که در تاریکی شب دیده نمی‌شوند

در حدود سن دو سالگی همزمان با رشد تخیلات کودکانه، ترسهای کودک نیز رشد می‌کند، زیرا کودک تصور می‌کند که در تاریکی چیزهایی وجود دارد که او قادر به دیدن آنها نیست. در نتیجه ترس از هیولاها و موجودات ناشناخته او را آزار می‌دهد.

ترس و کودک
دکتر سیرز از والدین خواهش می‌کند که با کودک خود در مورد دلیل ترس‌هایش حرف بزنند و به او کمک کنند که چیزهایی که از آنها می‌ترسد را حل کند.
دکتر سیرز ضمن مخالف با اینکه شب‌ها در تخت کودک بخوابید یا کودک در تخت شما بخوابد، از والدین خواهش می‌کند که کودک را موقع خواب همراهی کرده و سعی در برطرف کردن دلایل ترس او نمایند و همواره به کودک خود بگویند که در دسترس او هستند و نیازی به نگرانی نیست.

 

 تشخیص و جلوگیری از ترس

از تخیل کودک به نفع خود استفاده کنید. از کودک بپرسید که از چه می‌ترسد و فکر می‌کند عامل ترس او را چه چیزی دور می‌کند.
برای مثال کودکی که از هیولا می‌ترسید و اظهار می‌کرد که شبها دراتاقش هیولا میاید برای دور کردن هیولای شب در اتاقش گفت که 5 کتاب بالای تختش قرار دهند و یا کودک دیگری با تصور هیولا در شب، خواستار این شد که یک حیوان مثل سگ  جلوی در اتاقش باشد (لزوما سگ واقعی نه) .

ترس و کودکترس و کودک
نکته 1:

فراموش نکنید کودکان تخیلی قوی دارند بنابراین می‌توانید از تخیل خودشان برای کنترل ترس‌هایشان استفاده کنید.

نکته 2:

فراموش نکنید که چراغ خواب کوچکی را نیز در اتاق کودک روشن نگه دارید.

و بیاد داشته باشید اگر با کودکتان درست رفتار کنید، این ترسها دایمی نخواهند شد و به زودی از بین خواهند رفت.

ترس و کودک

اینکه کودک شما دقیقا به شما بگوید از چه چیز هراس دارد نشانه موفقیت شماست؛ چرا که نشان می‌دهد او شما را باور داشته و به شما اعتماد کرده است. اعتماد کودک به شما، شما را در حل مشکل او توانمندتر می‌سازد.

 

ترس یا فوبیا؟

اگرکودک شما در کودکی برای ترس‌هایش پاسخ مناسب دریافت نکند و نتواند آنها را برای خود حل کند، ممکن است این ترس‌ها به ترس‌های واقعی و درونی تبدیل شوند و آینده فرزند شما را تحت تاثیر قرار دهند .

ترس و کودک
پس فراموش نکنید که ترس‌های کودک خود را درک کنید و ضمن احترام به ترس کودک، دلایل ترس او را یافته و کمک به حل آن نمیایید.

ترس و کودک
به یاد داشته باشید که با اندکی توجه به کودک خود می‌توانید سلامت روح و روان کودک خود را در بزرگسالی بیمه کنید.

 

پی‌نوشت:

تمام مطالب گفته شده در این مقاله بر مبنای نظرسنجی و یافته‌های دانشمندان است اما به دلیل اینکه شرایط و شخصیت کودکان متفاوت است قبل از هر اقدام خاصی در مورد فرزندتان با روان‌شناس کودکتان مشورت کنید.

ترس و کودک

برای نگارش این مقاله از مطلب به نگارش در آمده با نام What kids are scared of—and why در مجله Parents الهام گرفته شده است.

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط