ترس در کودکان و یکی از راه های درمان آن بوسیله کتاب

fear-baby1

ترس در کودکان و یکی از راه های درمان آن بوسیله کتاب

ترس در کودکان زیر 6 سال، امری طبیعی اما مهم است. غالب این ترس ها در طول زمان بر اثر تجربه های کودکانه، بخودی خود رفع میشود اما برخی ترس ها هم هستند که والدین و مربیان کودک، باید با راه کارهای عملی، در پی رفع این ترس ها باشند.

ترس در اصل یک نوع احساس است که در آن به دلیل ترشح برخی هورمون ها، علائم فیزیکی مثل جیغ زدن و عرق کردن و دویدن و … در کودکان بروز میکند و عوامل غیرفیزیکی هم در آینده کودک تاثیرات مخرب و ناهنجار فردی و اجتماعی میگذارد.

برای از بین بردن ترس در کودکان، باید ابتدا دلایل ترس را بدانیم و سپس با کمک علم روانشناسی، که راه کارهای زیادی پیش روی ما میگذارد، ترس را از بین ببریم.

بطور خلاصه، روان درمان گرها معتقدند برخی از ترس ها بدلیل شرایط زیستی است؛ شرایط خانوادگی و ریشه های روانشناختی نیز برخی دیگر هستند که هر کدام را باید ابتدا بشناسیم و سپس در رفع آن بکوشیم.

بطور مثال، تغییر محل کودک زندگی میتواند نوعی حس ناامنی منجر به ترس در کودک ایجاد کند. یا ترسی که یکی از والدین از یک عامل بیرونی دارند شاید به کودک منتقل شود. گاهی نیز وابستگی بیش از حد کودک به والدین، میتواند بروز عواملی همچون ترس از مدرسه را به همراه داشته باشد. به هر حال برخی از این ترس ها بخودی خود رفع میشوند و برخی دیگر را باید درمان کرد. عموما ترس هایی که بیش از دوسال طول بکشند، باید درمان روانشناختی شوند؛

اما اگر منبع آن ترس از بین نرود، درمان نیز بیفایده است.

اما به هرحال والدین که ارتباط نزدیک با کودک دارند، باید بدانند استفاده از واژه هایی همچون باید و نباید در مقوله ترس اصلا برای درمان کودک مفید نیست و نباید گفته شود.

در بچه های 5سال، اگر اتفاقی محیطی یا زیستی برای کودک پیش بیاید که والدین نتوانند آنرا شناسایی و حل کنند و تبدیل به ترس شود، باید بعدها با مشاوره و روان کاوی ترس برطرف شود اما اگر کودک زیر 3سال باشد، میتوان با ایجاد شرایط مناسب، آن ترس را به زمان سپرد تا با رشد کودک حل شود و نگرانی نیست.

ضمنا بدانیم ترس تا زمانی که در مرز پرهیز از خطر باشد، برای کودک مهم و مفید است.

درعصر حاضر، به دلیل ضرورتی که علم روانشناسی تشخیص داده است و مطالعات جامعی که توسط روانشناسان و روان درمانگرها انجام گرفته ، و راه حل های زیادی هم برای ترس های کودکی ارائه شده است، ضرورت خواندن کتاب هایی برای رفع بنیادین ترس های کودکی، امری لازم است.

 

با دانلود رایگان اپلیکیشن رعنا استوری، کتاب های صوتی _ تصویری مربوط به مبحث ترس در کودکان را رایگان دانلود و دریافت کنید.

 

 

 

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

کتاب کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

16 + 13 =