۴ راه برای لذت‌بخش‌تر کردن تعطیلات برای کودکان

tatilat

هزاران درود بر همراهان همیشگی رعنا استوری

زمستون کول بارش رو جمع کرده و دیگه بوی بهار همه جا رو گرفته، دیگه آخرای ساله. یکم دیگه بهار خانوم دامنش رو پهن می‌کنه و درخت‌ها جوونه می‌زنند و سال ۹۸ شروع می‌شه.

 

یه سال جدید، که امیدواریم برای همه‌تون پر از شادی، برکت و موفقیت باشه. تو کشور ما ایران، وقتی توپ سال نو در میشه یعنی ۲ هفته تعطیلی عید نوروز برای بچه ها. دو هفته که همه ما به نوعی بر مبنای نوع زندگی‌مون برایش برنامه می‌ریزیم. ما هم مثل شما دوست داریم یه تعطیلات پر از شادی و آرامش رو سپری کنیم و می‌دونیم که تعطیلات هم داستان‌های خودش مثل موندن بچه‌ها تو خونه و … رو داره.

اگر شما هم بچه دارید و دوست دارید تعطیلاتی پر از شادی و آرامش در کنار کودکان دلبندتون داشته باشید، حتما مقاله این هفته رو مطالعه کنید. ما در مقاله این هفته به شما راه‌کارهای داشتن تعطیلاتی شادتر و بهتر با کودکان رو خواهیم گفت.

از صمیم قلبمون امیدواریم که سال ۹۸ برای تمام شما مملو از شادی و برکت و موفقیت باشه.

عنوان مقاله:  ۴ راه برای لذت بخش‌تر کردن تعطیلات برای کودکان

هدف ما داشتن کودکانی شادتر و سالم‌تر است، لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در ادامه این راه یاری کنید.

نوروزتان پیروز

منبع مقاله:    ۴ Ways to Make Holidays Better for Kids

سایت: childmind.org

                

 

کودکان به راحتی مجذوب جادوی تعطیلات می‌شوند. هدایای جالب، شیرینی و شکلات بیشتر، تعطیلی مدرسه. تعطیلات به دلایل متعددی می‌تواند دوست داشتنی باشد، اما به‌خاطر وجود آزادی و بریز و بپاش فصل تعطیلات، گاهی اوقات ممکن است کودکان کنترل خود را از دست بدهند. موقع تعطیلات در اکثر خانواده‌ها گاهی کودکان کسل و بداخلاق و یا در مورد هدایا حریص می‌شوند و یا ممکن است ترجیح دهند به جای صحبت کردن با مادربزرگ سرشان را به‌ بازی‌های ویدیویی گرم کنند.

در ادامه به نکاتی برای شاد نگهداشتن کودکان و کمک به آنها برای لذت بردن از فصل تعطیلات اشاره شده است.

 

۱. هدیه، هدیه، هدیه

دریافت هدیه برای هر کودکی نقطه اوج تعطیلات است، اما بچه‌ها نباید فقط روی هدیه‌گرفتن تمرکز کنند. ما به عنوان بزرگسال می‌‌دانیم که هدیه دادن می‌تواند درست به اندازه هدیه گرفتن لذت بخش باشد و نباید فرصت را برای آموزش این نکته به کودکان از‌ دست بدهیم.

حتی وقتی که کودکان برای خریدن هدیه خیلی کوچک هستند، می‌توانند به عنوان هدیه کاردستی درست کنند یا در انتخاب هدیه کمک کنند. بعضی از بهترین خاطرات تعطیلات من مربوط به زمانی می‌شود که به پدرم در انتخاب هدیه برای مادرم کمک می‌کردم یا زمانی که بزرگتر شده بودم و با خواهر و برادرم در مراکز خرید به دنبال هدیه می‌گشتیم. داوطلب شدن، شرکت در جمع آوری اسباب‌بازی برای خیریه‌های محلی، یا دادن مقداری پول به کودکان برای اهدا به خیریه مورد نظرشان همه ایده‌های خیلی خوبی برای پرورش روحیه سخاوتمندی و بخشندگی در کودکان هستند.

همچنین به‌یاد داشته‌ باشید بهترین هدایا برای کودک لزوما هدایای مادی نیستند. دور هم جمع شدن برای یک بازی گروهی، تماشای فیلم یا تزئین کلوچه‌های شکری چیزهایی هستند که تا بزرگسالی در حافظه کودکان می‌مانند.

پسر من برای هدیه تولد و مناسبت‌ها برای کسانی که دوستشان دارد، اریگامی‌های کاغذی و یا لگو با خلاقیت خودش درست می‌کند. به خوبی می‌توانم، شعف ناشی از آماده‌ کردن اریگامی‌های مختلف و لگو را در نگاه و حرکاتش ببینم. حتی برای شرکت در جشن خیریه او ترجیه داد لگو و اریگامی بسازد و بفروشد. فعالیت‌های این‌گونه خلاقیت کودکان را تقویت می‌کند و اعتماد به نفس آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

 

۲. اجازه دهید در کارها کمک کنند

نزدیک تعطیلات کارهای زیادی برای انجام دادن هست: انجام ترئینات، درست کردن یک شام مفصل، مهمانی گرفتن، تمیزکردن خانه، مرتب کردن وسایل و کمدها و…

ممکن است بخواهیم یک‌ تنه همه کارها را انجام دهیم، اما مهم است که یک قدم به عقب برداریم و کودکان را هم در کار مشارکت دهیم.

کودکان می‌توانند وظیفه مرتب کردن اتاق خود و وسایل خود را برعهده بگیرند. آن‌ها می‌توانند وسایلی رو که دیگر به آن‌ها نیاز ندارند را همچین جدا کنند. 

کودکان می‌توانند در چیدن میز، تزئین خانه و بسته‌بندی هدایا کمک کنند. اگر برای بسته‌بندی هدایا خیلی کوچک هستند، می‌توانند با نگهداشتن تای کاغذ کادو یا آماده کردن چسب کمک کنند. همیشه کاری هست که کودکان بتوانند انجام دهند و در تعطیلات تدارک مقدمات و آماده‌سازی اغلب به اندازه نتیجه کار معنادار و لذت‌بخش است. به‌علاوه با این کار کودکان احساس کنار گذاشته شدن نمی‌کنند یا تمام وقت‌شان را با بازی با آیپدشان نمی‌گذرانند.

 

۴. روتین روزمره را حفظ کنید

ما عاشق تعطیلاتیم چون زنگ تفریحی بین روتین هرروز است، اما این می‌تواند استرس‌زا هم باشد، به خصوص برای کودکان که نظم برای‌شان آرامش‌بخش است. سعی کنید بعضی چیزها را ثابت نگه‌دارید. کودکان هنوز به زمان میان وعده، توجه ویژه از سوی شما و فرصتی برای آرام‌شدن پیش از رفتن به رختخواب نیاز دارند.

ریچل باسمن روانشناس و خواهرش هروقت در دورهمی‌های خانوادگی متوجه بی‌قراری بچه‌‌ها می‌شوند، مثل هرشب آنها را به حمام می‌برند، لباس خواب‌شان را می‌پوشانند و یک فیلم برایشان می‌گذارند. “ما می‌دانیم که کودکان نیاز به استراحت دارند و هیچکس ما را به خاطر بلند شدن از سر میز و انجام این کارها قضاوت نمی‌کند.” او اضافه می‌کند: “در واقع من و خواهرم از گفتگو باهم در حین انجام این کارها لذت می‌بریم”

 

۴. به یاد داشته باشید که آنها کودکند

 اجرای موفقیت‌آمیز بعضی رسوم و سنت‌های مربوط به تعطیلات به این بستگی دارد که کودکان رفتار خوبی داشته باشند: مراسم دعای طولانی در اماکن مذهبی، مهمانی‌‌هایی شلوغ و پر از افراد غریبه، وعده‌های غذایی مفصل و سنگین که ممکن است مورد پسند کودکان بدغذا نباشد. سعی کنید این موارد را در کمترین حد ممکن نگه دارید و جشن‌ها را متناسب با حد تحمل کودکان‌تان برنامه‌ریزی و برگزار کنید. بیشتر از یک رویداد مفصل در روز برنامه‌‌ریزی نکنید، و زمانی برای فعالیت فیزیکی و همچنین زمانی برای استراحت و آرام شدن در برنامه در نظر ‌بگیرید. به این ترتیب هم شما و هم کودکان خوشحال و راضی خواهید بود.

 

4 راه برای لذت‌بخش‌تر کردن تعطیلات برای کودکان

 

نکات مادرانه:

۱. هرکجا که هستید و فارغ از هرگونه امکانات، بخاطر داشته باشید که دنیای کودکان ساده، زیبا و جذاب است. برای شادی و آرامش آن‌ها کافی‌است، کودک شما احساس کند که شما دوستش دارید و در لحظاتی که در کنار کودکتان هستید، حواس شما متوجه اوست.

 

۲. در دید و بازدید عید و مهمانی‌‌ها ساعات خواب و عادات کودکان را در نظر بگیرید.

 

۳. در سفر، فعالیت‌هایی را تدارک ببینید که کودک در میان آن‌ها زمان کافی برای استراحت و تجدید قوا داشته‌باشد. یک کودک خسته به احتمال قوی رفتارهای نادرست و آزاردهنده از خود بروز می‌دهد که سفر و آن لحظه را به کام شما و خودش تلخ می‌کند.

 

۴. لطفا برای ساکت کردن غرغر کودکان‌تان به آن‌‌‌ها قول‌های عجیب و غریب ندهید.

 

و در پایان باور کنید که خاطرات زیبا لزوما نتیجه سفرهایی با هزینه گزاف و اسباب بازی‌های گران قیمت نیستند. شما می‌توانید زیباترین خاطرات و احساسات را با انتقال حس عشق و محبت به یکدیگر و لذت بردن از امکانات موجود خلق کنید.

 

هدف ما داشتن کودکانی شادتر و سالم‌تر است. لطفا با نظرات و پیشنهادات خود ما را در ادامه این راه یاری کنید.

منبع مقاله:    ۴ Ways to Make Holidays Better for Kids

سایت: childmind.org

 

قصه صوتی مرتبط

انیمیشن کودکانه مرتبط

دیدگاهتان را درج کنید

11 + 18 =